pacisoknak
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Fmen
 
PonyClub
 
A szerkesztrl
 
Lovas+
 
Lovas PC-jtkok
 
Ltrtnelem
 
Lovassport
 
Lovasiskola
 
Minden a lovakrl
 
A lovak viselkedse
 
Jrmdokrl
 
L-egszsg
 
Hres lovak
 
rdekessgek
 
Lovas sztr
 
Ltenyszts
 
Csik
 
Ltarts
 
A l kpzse
 
Az istll
 
A lovas felszerelse
 
A l felszerelse
 
Klnleges kpzsek
 
Takarmnyozs
 
A lovas befolysa a lra

Hogyan tanul a lovas a lovra befolyst gyakorolni?

A lovas lovra combbal, szrral, sllyal s derkkal fejthet ki hatst. Termszetknl fogva elssorban:
a, a combok elrehajtan*)
b, a szrak visszatartan

*) Ha itt azt mondottk, hogy a combok "termszetknl fogva elrehajtan hatnak a lra, gy ez csak felttelesen felel meg a valsgnak, amennyiben a combra val elrements csak a lnak ehhez val szoktatsn, nem pedig termszetes sztnn alapul, amely engedelmessget a l brmikor meg is tagadhat. Eredetileg s sztnszeren a l a combok nyomsra vagy tsre ezek utn val rgssal vagy megfelel hts lb emelsvel reagl. Ezek teht a lovat nem elremensre, hanem legfeljebb llhelyben val lpkedsre sztnzik s csak akkor vlnak elrehajt segtsgg, ha a velk kifejtett nyoms vagy ts (a l rzkenysge szerint) mr a lovas lcsontjaiban kezddik -a meghzott derekval kifejtett nyoms eredmnyekppen. Igy teht ennl az elrehajt tevkenysgnl is a lovas dereka jtssza a fszerepet, mert csak ennek a lra bizonyos fokig mechanikailag knyszer hatsa mellett fogja a l az elrehajl combot, mint olyant respektlni. Ebben mutatkozik azutn a klnbz lovasok egynenknt vltoz intenzitsa, mely egynenknt klnbz mrtkben nyilvnul meg

c, a sly fordtan hat, mg a derk a szksges hidat kpezi a klnbz behatsok sszektsre s egyszersmind ezeknek rvnyt szerez. Ezekkel a behatsokkal a kvetkezkben egyenkint foglalkozunk.
Az intenzitst, amellyel ezeket az egyes behatsokat alkalmazzuk, egyedl a l rzkenysge szabja meg. Azonban egyikkel sem lehet oly ervel hatni, hogy ezek ltal a lra mechanikai knyszer lljon el. Abbl, hogy egy behatst tbbekkel egytt alkalmazunk, a kombincik s rnyalatok vgtelen lehetsge addik. Ily kombincikat, melyekkel a lovas akaratt a lnak tudtul adja, "segtsgeknek" nevezzk. Megklnbztethetnk segtsgeket a megindulshoz (lpsben, getsben, vgtban), a l jobbra vagy

Balra hajltshoz, a meglltshoz, a fl visszatartshoz, stb. Minden ilyen segtsg tbb befolysbl ll, amelyeket egyszerre kell alkalmazni, hogy a l a lovast megrtse.
Itt ezrt sohasem beszlnk comb vagy szr "segtsgrl", hanem mindig csak combbal, vagy szrral val, "befolysrl".
Kzelfekv gondolat, hogy a lovas az egyes befolysokat eleinte kln-kln ki akarja prblni, hogy ksbb, ha ezekkel mr megbartkozott, "segtsgeket" adhasson. Ez lhton ilyenformn nem igen lehetsges, mert a l a behatsokra csak akkor reaglhat helyesen, ha ezekbl tbbet egyidejleg s oly sszettelben alkalmazunk, hogy ezek a l rszre mint "segtsgek" rthetkk vljanak. Ha pl. a szraknak a hatst kln ki akarnnk prblni anlkl, hogy egyidejleg al megrtshez szksges kiegsztk derk- s combhatsokat a helyes mrtkben is alkalmaznnk, akkor a l nem fogja tudni, hogy mit csinljon. Fejt emelhetn, vagy sllyeszthetn is, a szrak nyomsnak engedhetne, vagy ellenszeglhetne, pp gy fejt is rzhatn: csak azt az egyet nem tudn: megrteni azt amit a lovas tle kvn.

A lovast teht kezdettl helyes segtsgek adsra kell tantani. Ezt a legegyszerbb segtsgekkel kell megkezdeni, mint a megindtshoz (mind lpben, mind getsben) s megllshoz szksges segtsgek. Ezek ugyanis azrt a legknnyebbek, mert a szksges befolysok jobbrl s balrl egyformk s a testsly thelyezse nlkl adhatk.

Ennl nehezebbek azok a segtsgek, amelyeknl a szrral s combokkal kifejtend befolysokat jobbrl s balrl kln-kln kell alkalmazni. Ezek ennlfogva eleinte ll lovon gyakorlandk, mivel mozgskzben a lovas addig, amg mg egyenslyval kszkdik s mg nem tudja elgg s helyesen a l mozgst kvetni, knnyen megmerevti magt, klnsen ha ilyen klnfle befolysokat kvetelnek tle. A lovarda szgletein val thaladst a nyugodt jonc l a lovardban nmagtl is vgzi s ezzel lovast a testsly befel val thelyezsre tantja: de utbbi ezzel mg nem tanulja meg a segtsget a fordulat helyes vgrehajtsra megadni.

Ehhez a l eleje s htulja krl val fordulatok az elengedhetetlen elgyakorlata. Ezeknek gyakorlsa tantja legjobban a lovast annak megrzsre, hogy mikppen kell a jobbrl s balrl vltakoz befolysok alkalmazsval al hajltshoz s fordtshoz szksges segtsget megadni. Ha a lovas elsajttotta az rzst a jobbrl s balrl klnflekppen kifejtend befolysok sszemkdst illeten s kpes e fordulatoknak els lpseit helyesen vgrehajtani, akkor a befolysoknak ugyanebben az sszettelben mozgskzben val alkalmazsa sem fog mr nehezre esni. Igy ezutn a lovas a hajltott lval val lovaglshoz, a mozgskzben val fordulathoz s vgtban val beugratshoz szksges segtsgek megadsra mr annyira el van ksztve, hogy mindezeket mr a megfelel rzssel s nyomatkkal megksrelheti: a lovasnak ekkor mr nem lesz oka a megmerevedsre. Minl finomabb s szrevehetetlenebb vlik a segtsgads, annl tkletesebb a harmnia l s lovas kztt.


A COMBOKKAL VAL BEFOLYSOK
Az als combok hatnak:
a) Kzvetlenl a heveder mellett: "elrehajtan".
Ehhez a lovas mr a lovagls kezdetn megkapja az rzst, ha lovt ll helyzetbl mindkt als lbszr odaszortsval vagy oda tgetsvel megindulsra kszteti:
b) Krlbell egy tenyrnyire a heveder mgtt: "oldalra lpteten", vagy az oldalra lpst (oldalra val kitrst) megakadlyozan, vagyis "ellentartan".
A lovas evvel a befolyssal mr igen korn megismerkedik, ha megrzi, hogy lova ll helyzetben a heveder mgtt kifejtett egyoldal combnyomsra farval egy-kt lpsre az ellenkez oldalra a patanyombl letr s fordtva ismt visszatr a patanyomra.
A comb teht az azonos oldal hts lbra hat. A lovasnak ehhez val rzse idvel annyira kifejldik s kifinomodik, hogy a combbal val behatsok magtl rtetd, szinte reflexmozgsokk vlnak, amelyeknek mkdsbehozsa mr nem is tudatosan, hanem sztnszeren trtnik. A kifejtend ernek a mrtke a l rzkenysgtl fgg, a lovasnak pedig meg kell reznie azt, hogy a combok odaszortsval, vagy azoknak a odatgetsvel kell-e hatnia.
A l a combnyomsnak nem knyszerbl engedelmeskedik. A fiatal lval eleinte a combot a lovaglplca segtsgvel kell megrteni. De miutn minden l a comb hatsa irnt eltompulhat, vagy a comb ellen is vetheti magt, igen fontos, hogy a l rzkenysgt s engedelmessgt a combok hatsa irnt llandan fenntartsuk. Ezrt a combok fekvse llandan s nyugodt legyen: ha pedig befolyst akarunk velk gyakorolni, akkor ezt fokozatos ervel tegyk mindaddig, amg a l annak -szksg esetn ismt plca segtsgvel- engedelmeskedik.

AZ ALS COMBOK FEKVSE
a) Ezeket nem szabad a ltl elterpeszteni: ha ezt tennnk, akkor tl nagy mozdulatot kellene tennnk ahhoz, hogy hasznlhassuk, azonkvl ezek a lovat is meglepnk s megijesztenk. Lbikrnkkal egy paprlapot a l testn kell tudnunk llandan tartani.
b) Az als combokkal sem kapaszkodni, sem prselni nem szabad, klnben a lovas kifrad s a l knnyebb nyoms irnt eltompul. Minl knnyebb nyomst fejtnk ki velk, annl kevsb fradunk ki s annl finomabb a lval val sszhang.
c) A combok fekvse nem szabad, hogy a lovasnak kellemetlen rzst vagy nehzsget okozzon s nmagtl kell addnia. A kezd lovasnak e tekintetben sokszor nehzsgei vannak, de ezeket klnbz gyakorlatokkal megszntetheti. Knyszerrel nem lehet termszeteset, fesztelent elrni, hanem ellenkezleg csak merevsget rhetnk el vele.

A KENGYEL HOSSZNAK MEGLLAPITSA
ltalnos szoks a kengyel hosszt lra szlls eltt karral megmrni, ami megkzelten helyes is: pontosan azonban a kengyelt csak a nyeregben lve igazthatjuk.
A kengyelek hosszak, ha a lbhegyeket le kell nyomni, hogy a kengyelt tarthassuk, vagy ha ezltal a combnak a l testvel val rintkezse megsznik.
A kengyelek tl rvidek, ha a l testnek az als combokkal val rintkezse oly szoros, hogy utbbiakat mr nem tudjuk szabadon mozgatni. A tl rvid kengyel az als lbszrakat s trdeket felemeli s ezltal az lep a nyereg legkemnyebb pontjn tl htrafel kitoldik. A lovas ezzel elveszti lsnek biztos alapjt s akaratlanul is combjval kapaszkodik. (szkls).
Helyesen csatolt kengyelek lehetv teszik, hogy a lovas lbszraival a l testvel az rintkezst knyelmesen fenntartsa, tovbb azt, hogy a kengyelek, ha ezeket a lovas netaln elveszten, felemelt lbhegyeknl ismt a lovas talpa al kerljenek.

A KENGYEL TARTSA
A kengyelt a talp kzepn tartsuk gy, hogy a bokaizlet szabadon mozoghasson. A lbat bokig a kengyelbe dugni csak akkor helynval, ha a lovasnak a kengyelben klnsen biztos tmaszra van szksge, mint az ugratsnl s versenylovaglsnl.

A FELS S ALS COMBOK SZGELSE
Erre szablyt fellltani nem lehet, miutn a szg mrete egyrszt a lovas combjnak hossztl, msrszt pedig a l test domborsgtl fgg. Minl hosszabb a lovas lba s minl keskenyebb a l, annl hegyesebb a szg: minl rvidebbek a lbak s minl hatalmasabb a l teste, annl nyitottabb a szgels. Ebbl kifolylag minden lovasnak keskenyebb vagy hatalmasabb, szlesebb lovakon ms-ms kengyelhosszal kell lovagolnia.


A TRD FEKVSE
A trd lehetleg mlyen fekdjn. Ez nem azrt szksges, hogy a trd ott valamilyen befolyst fejtsen ki, hanem azrt, mert a trd magasabb vagy mlyebb fekvstl fgg a combok s az lep fekvse is. Lovunkat lehetsg szerint combunkkal mlyen fogjuk t, hogy minl nagyobb felleten nyerjnk rintkezst a l testvel. A felhzott magas trd tl vz szintesen fekv fels combbal s htrafel kitolt leppel, .n. "szklssel" jr. A hajltott lval val lovaglsnl, minden fordulatnl, valamint rvidvgtnl a lovas trdt s sarkt sllyessze mlyebbre. A lovas dereknak meghzsval egyszersmind megtanulja mindkt trdt is lenyomni, ha annak izmait mindkt oldaln megfeszti, a bels trdt pedig akkor, hogy ha derkizmait csak ezen az oldalon feszti meg. Ez a mozdulat egyttal mindkt vagy csak az egyik lcsont elretolsval van sszefggsben, mert rszben ugyanazon izmok fejtenek ki tevkenysget. Ha a lovas megtanul erre figyelni, akkor nem esik nehezre dereknak meghzsval egytt trdeit is lenyomni.
A trdek lenyomsnak azonban hatra van, mg pedig:
1. Nem szabad ezltal az alslbszrakkal a ltesttel val rintkezst feladni, ami nagy, hosszlb lovasoknl kis lovakon knnyen elfordul.
2. Nem szabad az alscombokat tlsgosan htravenni, ezeknek kzvetlenl a heveder mgtt van a helyl, hogy elrehajolhassanak.
3. Nem szabad a biztos tmaszt a 3 tmaszponton elveszteni, klnben .n. "villals" keletkezik.
A trdek mindig tapadjanak a nyereghez, gy, hogy azokbl a lovas alslbszrait szabadon s tetszs szerint mozgathassa. Ennlfogva nem szabad ezeket llandan ersen a l trzshez szortani, mert ezltal mozgsi szabadsgukat elvesztik: ez csak akkor vlik szksgess, ha a lovas bizonyos krlmnyek kztt biztos tmaszra szorul, mint pl. az ugratsnl s a versenylovaglsnl.

A LBHEGYEK TARTSA
A lbhegyek rzst elre mutatnak. Tartsuk nmaguktl szablyozdik: ha a lbhegyek pontosan elremutatnak, akkor a lovas, ha a lbt trdben jobban meghajltja, az alslbszr ikrjval a ltest mellett mozog felfel, anlkl, hogy ezzel ersebb nyomst gyakorolhatna s gy a combnak nem lesz hatsa. Ha a lbhegyek derkszgben kifel llanak, akkor az alslbszrak kapaszkodnak, merevek, a lovas nem kpes velk a lra rzssel hatni.
Olyan lovasnak, akinek mg arra van szksge, hogy combfekvst msokkal megtltesse, nincs rzse. Ezt mindenkinek nmagnak kell legjobban tudni, mert csak maga rezheti, hogy knyelmetlen-e a combok fekvse, hogy a helyes kengyelhosszal lovagol-e, hogy tudja-e a kengyeleket talpn tartani, hogy lland rzst tud-e fenntartani a l trzsvel s hogy tud-e mindenkor lovra rzssel befolyst gyakorolni.
De a leggyakorlottabb lovas is rzsnek ellenrzsre szorul, ha elakarja kerlni azt, hogy nmtsba essk. Ebbl kifolylag tapasztalt lovasok sokszor egy ideig ismtelten kengyel nlkl lovagolnak. Ezen minden kezdnek gondolkodni kellene.
Idnkint arrl is meg kell gyzdnnk, hogy alscombunkkal tnyleg lland knny rzst tartunk-e fent a l testvel, vagy ezt csak kpzeljk? E clbl lptessk a l fart egyoldal combhatssal egy fl lpst az egyik oldalra s azutn ismt egy fl lpst a msik oldalra: ezt llhelyben, de mozgskzben is megtehetjk. Ebbl minden lovas megtudja tlni, hogy nem csalta-e meg az rzse, hogy nem kellett-e combjaival nagy mozdulatot tennie, mert ezek el voltak terpesztve, vagy hogy elegendnek bizonyult-e ezeknek a fokozottabb nyomsa? Minl tbbet ellenrizzk ilyenformn combunk fekvst, annl jobban fejldik ezirnt az rzsnk is. Minden csak ltszlagos j combfekvs rossz s merev, ha nem kpesti a lovast arra, hogy helyesen s rzssel hasson velk lovra.

 
Bottyn Equus Hungria
Tartalom
 
Trsalg
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Szmll
Induls: 2005-12-28
 
Melegvr lovak
 
Hidegvr lovak
 
Pnik
 
pols
 
A pata
 
Western
 
Az ugrats
 
Egyb
 
Kptr
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!