Annak a szemlynek a megfelel cselekvstl, aki szksg esetn elsseglyben rszesti a lovat, legalbb annyira fgg, hogy a l ismt egszsges lesz-e, mint az llatorvostl vagy a kliniktl, amely vgl elltja. Az elmleti alapismeretek ugyanolyan fontosak a veszlyhelyzet felismershez, mint azutn a helyes gyakorlati ellts.
Tulajdonkppen magtl rtetdnek kellene lennie, hogy mindenki igyekezzen megszerezni ezeket az ismereteket, aki kapcsolatban ll lovakkal vagy lovakat tart. De tbbnyire mg a nagy lovardkban - amelyek pedig "iparszeren" zik a ltartst s kikpzst - sincs senki, aki szksg esetn helyesen el tudna ltni egy lovat. A megfelel kpzettsg mellett legtbbszr az anyagi felttelek is hinyoznak a hatkony elsseglyhez. Gondoltak mr arra, hogy vajon ki felel tulajdonkppen azrt, ha egy drga sportl elpusztul, mert egy slyos srls utn nem volt megfelel ktszer az istllban, hogy csillaptani tudjk a vrzst?
rtelmes azonnali segtsg
Elssegly alatt azokat az intzkedseket rtjk, amelyeket a baj megtrtnte utn azonnal megtesznek. Az elssegly clja az, hogy megakadlyozza a l llapotnak tovbbi romlst, s biztostsa az optimlis vgleges elltst. Milyennek kell lennie az elssegly-felszerelsnek? Szndkosan nem hasznlom az "istllpatika" szt. Elsseglyt gygyszerek nlkl is lehet adni. Brmilyen gygyszer - amelyek garmadval hevernek az istllban - hibs alkalmazsa meghisthatja az optimlis vgleges elltst. A hibs elsseglynyjts jellemz pldja a "kk spray" reflexszer hasznlata mly sebeknl. Egy meggondolatlanul befjt sebet pldul tbb mr nem lehet sszevarrni. Sajnos szmolni kell azzal is, hogy a srls esetleg olya fok, hogy vgl a l knyszervgst eredmnyezi, s nem mindenki engedheti meg magnak, hogy llatszeretettl hajtva lemondjon egy ngy-tmzss llat vgrrl, radsul az elaltatott s nem vghdra kldtt l tetmnek elhelyezse sem ppen egyszer dolog. A lovak az eurpai jogszablyok szerint alapveten olyan llatoknak szmtanak, amelyek lelmezsi clokat szolglnak. A gygyszerek hasznlata viszont lehetetlenn teheti a l levgst, mert az antibiotikumok s ms vnykteles gygyszerek hasznlatnl is be kell tartani az lelmezsegszsggyi vrakozsi idt. A gygyszerek alkalmazsa radsul mr kezels, nem pedig elssegly! s igaz, hogy tulajdonkppen semmilyen rendelet nem tiltja, hogy akrki kezelhesse brki lovt, a kezelsi hibkrt a "terapeuta" jogilag is felels. felel azokrt a krokrt, amelyeket a kezels hibi okoznak.
A felszerels
A lovak elssegly-felszerelse j ktszerekbl, lzmrbl s megfelel knyszert eszkzkbl ll, hogy a lovat szksg esetn nyugodtt tegyk a segtsgnyjtshoz. Mindig legalbb kt llb elltsra elegend ktszernek kell rendelkezsre llnia. Nagyobb lllomny esetn termszetesen tancsos nagyobb kszletet raktrozni. A szvvers mrse nhny esetben, mint a klika, keringsi zavarok, de ers fjdalmak esetn is, mint pldul egy savs patairha-gyullads, fontos informcikat szolgltat a betegsg slyossgrl. Egy ltartnak kpesnek kell lennie megllaptania lova szvverst. Ez mindenfle eszkz nlkl is lehetsges a pulzus mrsvel a pofacsontnl vagy a farok tvnl. De nyugtalanabb lnl ez sokszor mg a gyakorlottabbaknak sem sikerl. Egy sztetoszkppal nagyon egyszeren s biztosan meg lehet mrni a szvfrekvencit. Egy digitlis hmrnek minden istllban ott a helye. Gyakran mr a testhmrsklet vgblben trtn megmrsvel tisztzni lehet, mirt nem eszik a l, vagy mirt olyan lusta a kilovaglson. A helyes eredmnyhez jutshoz a hmrt a digitlis kijelzig be kell vezetni a vgblbe. De az eredmnyek rtkelsekor tartsuk szem eltt, hogy kzvetlenl munka vagy szllts utn az rtkek magasabbak is lehetnek. Br a srlsek csak egy rszt teszik ki a vszhelyzeteknek, ezek az azonnali intzkedsek legltvnyosabb esetei. A srlseket sajnos majdnem mindig rosszul ltjk el. A megfelel elsseglynyjts felttele, hogy a l hagyja, hogy segtsenek rajta. Senki sem kvnhatja meg, hogy egy segt kockztassa az egszsgt vagy akr az lett egy srlt lrt. A l hinyos nevelse most megbosszulhatja magt. Hogyan lehetne pldul egy balesetet szenvedett, nyugtalan l hts lbra nyomktst felhelyezni, ha meg sem engedi fogni a lbt? Ha a l nem hagyja feltenni magt a lszlltra, egy blelzrdsos klika a hallos tlete lehet.
Biztonsg
A legkezesebb lovak is heves vdekez mozdulatokkal reaglhatnak a fjdalmas srlsek elltsnl. Ezrt mindig gondoljon a sajt biztonsgra! A lovon nem segt, ha az egyetlen, aki segthetne rajta, maga is elltsra szorul. Egy vilgos, tiszta s kellen tgas terlet a l krl - ez nyjtja a legjobb munkafeltteleket. A szk helyek, mint pldul egy kis mret box, amelyben nincs lehetsg kitrni a pnikba esett l ell, hallos csapdv vlhat a segtk szmra. Ha fennll a veszlye, hogy a l eleshet vagy elcsszhat, a puha vagy kiprnzott talaj jobb, mint a beton. Mindig csak annyi ember dolgozzon a l krl, amennyi a hatkony segtsgnyjtshoz valban szksges. A szenzcira hes szjttk csak idegestik a srlt lovat, s "j tancsaikkal" a segtket is zavarjk. A srlt lovat gy kell felszerszmozni, hogy a fejnl biztonsgosan lehessen rgzteni. A l ells lbain val munknl egy megbzhat segtnek az elltand vagy a beteg lbbal szemkzti lbat mindig fel kell emelnie. A l feltartott vgtagokkal nem tud kitrni. Egy segt sem llhat a l lbainak kzvetlen hatsugarban. Ha hts lbat kell elltni, akkor vagy a beteg hts lbat, vagy az ugyanazon oldali mells lbat kell felemelni. gy megneheztjk a hts lbbal val clzott rgst. Nagy segtsg a lbak felemelshez a lbtart hurok, amelyet akr egy futszr egy darabjbl is kszthetnk. Ezzel nagyobb biztonsggal tarthat meg a felemelt lb, mint ha egyszeren kzben tartannk azt. A l figyelmnek rvid ideig tart elterelsnek egyszer mdja a nyak egy brredjnek felhzsa. Ez a figyelemelterels gyakran elg az egyszerbb elssegly elvgzshez. Nyugtalan lovaknl, klnsen amikor a segtsgnyjts kzben fjdalom lphet fel, ajnlatos az llatot "megpipzni". Ez nem az ajkaknak okozott fjdalommal hat, ahogy tvesen mg mindig gyakran hiszik, hanem a test sajt morfiumszer anyagainak, az endorfinoknak a kivlasztsval. Az ajkak nyomsa olyan ers endorfin-kivlasztst eredmnyez, hogy az elsseglyhez tbbnyire elegend mennyisget r el. A modern elemzsi mdszerekkel igazolhat a vr endorfintkrnek emelkedse a pipa hasznlata utn. A legjobb nyugalmi helyzetet gy rjk el, ha a pipa felhelyezse utn vrunk egy fl percet, mieltt elkezdjk elltni a lovat. Egy megfelel pipa akr 10-15 percig is fent maradhat anlkl, hogy a fels ajak srlne. Ennek ellenre csak akkor szabad hasznlni, ha az egyszerbb knyszert eszkzk nem bizonyulnak elegendnek! Sose hasznljunk azonban blamadzagbl ksztett pipt, mert az igen vkony s ers manyag zsinr heves fjdalmat okozhat a lnak. A legjobb az alumnium kapcsos pipa. Ez gyorsan fel lehet tenni, ha pedig tl szorosra nyomjk, egyszeren elhajlik. Angolul ezrt "human twitch"-nek, humnus orrfknek nevezik. Mindenkppen magyarztassa el az llatorvossal a fk hasznlatt, s tanulja meg, hogyan kell helyesen bnni vele, mert az orrfk szksg esetn dnt segtsg lehet! Ritkn elfordulhat, hogy a fk felhelyezsekor a l pnikba esik, s ahelyett, hogy megnyugodna, inkbb a fldhz veri magt. Ez azonban csak kivteles esetekben kvetkezik be.
A sebek elltsnl az els s legfontosabb feladat, hogy rizzk meg a nyugalmunkat. Elszr gondolkodjunk, csak aztn cselekedjnk. Azokat a sebeket, amelyek ttnek a brn, a kvetkez alapszablyok szerint ltjuk el: steril sebfeds, kiprnzs, ntapad ktszer. Az ers vrzseket nyomktssel s nem elktssel csillaptjuk. A srlsek okozta vrvesztesget tbbnyire mrtktelenl tlbecslik. Egy 500 kg sly lnak krlbell 35-40 liter vre van, gy mg ht-nyolc liter vrvesztesg sem letveszlyes szmra. Ilyen nagysgrend vrvesztesg a lbtzlet vagy a csnk alatti srlseknl csak tbbrs vrzs utn kvetkezik be. Friss sebre nem szabad rojtosod ktzszert tenni. A ferttlent szerek agresszv anyagok, amelyek a krokozkat a sejtek kzvetlen roncsolsa ltal puszttjk el. A felletek sterilizlsra, eszkzk, helyisgek vagy az rintetlen brfelszn sebszeti beavatkozsok eltti elksztsre fejlesztettk ki ket. A br alatti szvetet sztroncsoljk. Ez a "holt" szvet aztn a baktriumok idelis tptalaja. A ferttlent szerek helytelen hasznlata vdtelenebb teszi a sebet a fertzsekkel szemben. A sebek elsseglynek clja, hogy megteremtse az llatorvos szmra a seb sszevarrsnak feltteleit. A j kts csillaptja a vrzst, vdi a sebet a szennyezdsektl s megakadlyozza a sebszlek duzzadst s ttongst. A j elssegly a gyors s eszttikailag optimlis gygyuls felttele. Sok csnya heg nem alakult volna ki a lovak lbn, ha megfelelen ellttk volna ket. A lb tjkn minden srlst azonnal be kell ktzni. Hogy a sebet mg ssze lehet-e varrni, a sebben lv krokozk mennyisgtl fgg. Az esetek tbbsgben lbsrlseknl kell elsseglyt nyjtani. A pata s a lbt, illetve a pata s a csnk kztti srlseket klnsen fenyegeti a tovbbi szennyezds. Hrom-ngy rn bell vglegesen el kell ltni ket, mert ksbb mr alig lehetsges sszevarrni a sebet. A l lbnak helyes bektzshez megfelel ktszerre van szksg. A segt szmra a vszhelyzet rendkvli stresszt jelent. Ha mg alkalmatlan ktszerekkel is bajldnia kell, nem r el hasznlhat eredmnyt. A hatkony elsseglyhez felttlenl szksges a specilisan lovak szmra fejlesztett, lehetleg egyszeren kezelhet ktszer. A l lbnak bektzsekor figyelembe kell venni anatmiai adottsgait is. A lbtzlet s a csnk alatt a br kzvetlenl a csonton s a felleti hajltnon fekszik. Ezeken a helyeken a kts tl ers nyomsa teljesen megszaktja a br vrelltst. Ha a helytelen kts kt rnl tovbb marad fent, a br elhal. Egy elg vastag vattaprna a kts alatt megakadlyozza ezt a gondot. Ktsg esetn mindig egy kicsit jobban prnzzuk ki. A kiugr csontoknl, amelyeket a br kzvetlenl fedi, a prnnak klnsen vastagnak kell lennie a kts alatt.
A lb srlseinek megfelel elltsa 1. A sebet steril sebfedssel letakarni 2. Gzzel fedett vattval jl kiprnzni, a prnt ktszer krbetekerve a lbon 3. A ktst ntapad ktszerrel krbetekerni
SOHA ne hasznljunk rojtosod anyagot kzvetlenl a sebre helyezve! SOHA ne vigynk ferttlent szert, kencst vagy hintport kzvetlenl a sebbe! A LEHET LEGGYORSABBAN gondoskodjunk a seb vgleges, llatorvosi elltsrl!
A l lbsrlseinek elltsra szolgl kts hrom alapelembl ll. Kzvetlenl a sebre kerl a steril sebfeds. Soha nem lehet foszl, rojtosod anyagbl. Idelis a kszen kaphat 10x20 cm-es sebfeds. A prnzanyag sem rojtosodhat. A legmegfelelbbek a mindkt oldaln gzzel fedett, 40 cm szles s kb. 1 cm vastag vattk. A prnzst kszre vgott ktzprnaknt vagy tbbmteres tekercsben is meg lehet vsrolni. A kts kls rtegt a ktszer kpezi. A legjobb ktst ntapads, 10 cm szles s 4,5 mter hossz ktszerekkel lehet elrni. A ktszer tekercsei egymshoz tapadnak, a kts elcsszsa szinte kizrt. Ezzel az anyaggal mg egy laikus is kpes j ktst kszteni. A ktszereket portl s nedvessgtl vdve kell trolni, hiszen brmikor szksg lehet rjuk. Erre az istllban idelisak az alumnium- vagy manyag dobozok. Tralovaglshoz a ktszereket vz- s portnemereszt fliba kell csomagolni. A felhasznlt ktszereket azonnal ptolni kell. Azoknak a lovastrsainak, akik szeretik magukat az n kszletbl kiszolglni, udvariasan, de hatrozottan hvja fel a figyelmt, hogy az anyag nem ingyen van... A l lbnak kerlete fentrl lefel cskken. A kts elcsszsnak megakadlyozsra a magasabban lv sebek bektzst mindig alulrl kell kezdeni, s felfel haladva betekerni. A srlt testrszre sebfedst kell tenni. Ha elbb gondolkodunk, s csak azutn cseleksznk, akkor mr nem is tnik a dolog igazn nehznek, ugye? A hastjk srlseit egy tiszta sebfeds s egy ltakar segtsgvel is el lehet ltni. Egy szgyhm, futszraz heveder, takar-leszort heveder, farmatring, vagy pp egy kis ragtapasz s ms segdeszkzk szintn segtenek a sebfedst a "norml" ktszerrel nehezen elrhet helyeken is rgzteni. A kts felhelyezse eltt ksztse el a teljes ktshez szksges sszes anyagot.
FONTOS! A seb nagysga semmit sem mond a veszlyessgrl. A legkisebb szrt sebek az zleteken s nhvelyeken rkre tnkretehetik a l egszsgt. A kisebb szrt sebek az egybknt veszlytelen helyeken oltatlan lovaknl tetanuszhoz vezethetnek. A nagyobb br- s izomsebek megfelel kezels mellett meglepen hamar gygyulnak. A mly sebeket az zletek s nhvelyek krnykn llatorvosnak kell a lehet leggyorsabban alaposan megvizsglnia s kezelnie. Alapveten a kts csak elssegly, s semmikppen sem helyettesti a l llatorvosi elltst.
|