A lovak pati mdosult szarukpletek. A ngy, egyenknt tenyrnyinl nem sokkal nagyobb pata rintkezik a talajjal, hordozza az llat slyt, ignybevtelnek teszik ki a klnbz krnyezeti hatsok, mint pl. a sr, h, trgya stb. Ebbl kifolylag nagyon fontos az llapotuk.
Ezrt a patt rt srlseket mihamarabb orvosolni kell. A bajt mindenkppen knnyebb megelzni, mint orvosolni. ltalban nyolchetenknt kell lovunkat kovcshoz vinni, de a kztes idben mi magunk is sokat tehetnk a patk j llapotrt. Soha ne feledkezznk meg a patk tisztntartsrl. Mieltt a lovat az istllbl kivezetnnk a szabadba, mindig tvoltsuk el a pata talpi felletrl a berakdott almot. gy mindig lthatjuk a pata llapott s az esetleges elvltozsokat (repeds, tredezs). A nyrbarzdk tisztntartsa klnsen fontos. A repedseknek kt fajtja van, a felletesek s az thatk. A felletesek legtbbszr nem okoznak fjdalmat, gy sntasgot sem. Az that repedsek azonban mindig fjdalommal s gy sntasggal is jr. A felletes repedsek gyorsan gygyulnak, ez sajnos nem mondhat el az thatrl. Ezek a srlsek nagyon nehezen s hosszasan gygyulnak. A szvdmnyes esetekben viszont kedveztlenek a gygyulssal kapcsolatos krjslatok.
A helyes patapolssal ezek az elvltozsok megelzhetek. Fontos a pata tisztntartsa, tiszttsa kivezets eltt, munka utn a lbak lemossa, mert gy a patra s a lbakra rakdott szennyezds knnyen eltvolthat. Fontos szably, hogy amg az llat nem szradt meg teljesen, addig ne vezessk a helyre, mivel az alombl felszll por eltmtik a pata plusait, gy a lemoss hozzjrulhat a kiszradshoz.
A patapols lnyege, hogy a megfelel kezelssel megtartsuk a pata rugalmassgt s ezzel egytt lovunk egszsgt. |