A testsly hatsa (ls egyenslyban, a lval "kiegyenslyozva".)
Minden testnek megvan a maga slypontja: ha ez meg van tmasztva, a test egyenslyban van. A slyponton tmen fgglegest slyvonalnak nevezzk. Minden testnek csak egy slypontja van s ezen t minden pillanatban csak egy fggleges kpzelhet el. Minden test tbb helyen tmaszthat al, mint, mint pl. az asztal ngy lbbal, vagy hromlbbal (mint a lovas kt lcsontjval s hastkval). Ha ilyen mdon a slypont al van tmasztva, a test egyenslyban van, ha nincs, akkor el kell dlnie. A test alakjnak vltozsval (ami llnyeknl minden mozgsnl bekvetkezik), a slypont fekvse is vltozik. Egyes testeknl a slypont mg a tmegen kvl is fekhet, gy a gyrknl, res golyknl, vagy a lovasnl ugr- s versenylsben.
A lovn egyenesen l lovasnak slypontja fgglegesen a l slypontja fl esik: slyvonala a l slyvonalval sszeesik. Ennek felttele az, hogy a l egyenesen mind a ngy lbn, termszetes tartsban s vzszintes alapon lljon.*) *Ez nem minden lnl van gy, hanem csak a teljesen szablyos testalkat, az .n. "szletett htaslnl". A legtbb lnl azonban ha termszetes, kinyjtott tartsban megy, a slyvonal a lovas slyvonala el esik: hiszen ppen a klasszikus elveken alapul idomtsnak a feladata s egyedli clja, hogy ilyen lovat az gynevezett "sszeszeds"-sel gy tformljunk, hogy slyvonala az egyenesen rajta l lovas slyvonalval sszeessk s a lovas akarata szerint mindig gy is maradjon. Ebben ll azutn a klnbsg az .n." termszetes (passzv) lovagls" mdszere s a klasszikus idomts kztt, amennyiben az elbbinl mindig a lovas a passzv fl, aki llandan alkalmazkodik slypontjval a l mozgskzben vltoz slypont fekvshez (ami ezt legtkletesebben az .n. "olasz" ugr mdszer kvnja s tantja), viszont az utbbi a lovat kpezi ki arra, hogy slypontfekvst a lovas befolysa szerint vltoztassa s azt a lovasval sszhangban tartsa, mint ez a katona lnl (fleg a rgi idben, mikor a l mg lovasnak harci eszkzl szolglt) s pldul a plra hasznlt lovaknl is igen kvnatos volna.
Az igyekv lovas teht iparkodjk a lovaglsnak mindkt mdszerben otthonos lenni, hogy azutn hajlama s rtermettsge szerint vagy az egyikben vagy a msikban lehetleg mvszi fokra vigye. /Fordt/
A l slypontja minden mozdulatval (nyak s fej elre val nyjtsval, vagy, azoknak feligaztsval), minden jobbra vagy balra val hajtsval tbb-kevsb eltoldik. A lovas feladata, hogy sajt slypontjt lehetleg mindig a lovval sszhangban hozza s tartsa, vagyis egyenslyoznia kell. Ez szrke elmletnek hangzik s mgis minden rzsnek az alapja. Ezen alapszik minden sszhang s amit az alatt a meghatrozs alatt rtnk, hogy a lovas lovval harmniban s vele egyenslyban l. Igy bartkozik meg legjobban a l a lovas slyval s msrszt a lovas gy rendelkezik legknnyebben lovnak ereje felett. Igy egyenslyozza a hordr is a poggyszt a htn, gy dolgozik a zsonglr, akinl az egyenslyozs trvnyeit legjobban lehet megfigyelni.
AZ EGYENSLY ELREMOZGS KZBEN
Ha l elrefel mozog akkor a lovas knytelen slypontjt a mozgs gyorsasgnak megfelelen annyira elrehelyezni, hogy ez a l slypontja el kerljn, feltve, hogy csak egyenslyozssal akarja magt tartani. Ezt nevezzk "a l mozgst kvetni" vagy a "l mozgshoz illeszkedni". Ha a lovas a l mozgstl el (vissza) marad, akkor csak kapaszkodssal tudja magt rajta fenntartani. A lovas kt kvetelmnynek feleljen meg: a) Sajt slypontjt tartsa mindig sszhangban a lovval. b) lept helyezze 3. Tmaszpontra, mint lsnek biztos alapjra. Ez a kt kvetelmnyt nem mindig egyeztethet ssze. A lovas slypontjt elremens kzben csak a fels test elrehajlsval hozhatja elre: ez azonban az lcsontok nmi emelsvel jr, a lovas csak a hastkra tmaszkodva a kengyelekben ll s felscombjval kapaszkodik. (Villals). Lass, rvid jrmdokban (lpsben, rvid getsben s rvid vgtban) ez az ellentt mg nem annyira szembetl, azonban itt is mr rezhet, mert klnben a kezdknek nem okozna eleinte nehzsget "a l mozgst kvetni". A kritikus pillanat mindig a meginduls pillanata, amikor a lovas a tehetetlensg trvnye kvetkeztben htrabillen.
A megindulshoz val segtsg, valamint minden derkkal s combbal kifejtett elrehajt behats lnyegben egyezik azzal a mdszerrel, amellyel a lovas a nyereghez val hozz tapadst s a l mozgsnak val kvetst megtanulja. Az a lovas, aki lovt elrenyomja, gyszlvn combjval s derekval a lhoz szvja magt s lcsontjait s ezzel slypontjt is elretolja. Ezzel a lovas szilrd sszekttetst nyer lovval, ami egyben lehetv teszi szmra, hogy a nyereghez tapadva ljn, msrszt megakadlyozza abban, hogy a mozgstl elmaradjon. Emellett szilrdan a hrom ponton lve marad: ezltal lovra brmikor jbl gyakorolhat befolyst, azt megllapthatja, fordthatja stb., a l esetleges botlsnl is lve tud maradni, valamint mindig kpes szksg esetn ezt jra elrenyomni, szval: mindig ura marad lovnak.
A "villalsben" lova fltt lebeg lovasnak azonban lepn nincs biztos tmasza: lovnak minden hirtelen megllsnl vagy botlsnl teht elre fog bukni s minden befolys gyakorlsra elbb le kell lnie.
A gyorsabb mozgsnl az ellentt a fenti kt kvetelmny kztt -teht egyrszt a hrom ponton val ls s msrszt a lovas s l slypont sszeegyeztetse kztt- termszetesen mindinkbb szrevehetbb lesz. Ez vgl is odavezet, hogy a lovas sebesebb getsben knnyen getni knyszerl, ha mskppen mr nem tudja kvetni a mozgst. Sebesebb vgtban pedig ugyangy kell elrefel a mozgsba belehajolnia. Ha a mozgs mg gyorsabb lesz -mint a versenyvgtban, vagy az ugratsnl- a lovasnak a nyeregben val lst teljesen fel kell adnia, mert klnben a l mozgstl elmaradna, ami a lra zavarlag hatna. Itt a lovas szilrd tmaszt csak a trddel val szortsban, a rvid kengyelben s a kznek a l nyakra val tmaszkodsban tall.
Amg teht az "amerikai versenyls" semmikppen sem ellenkezik a klasszikus lovagls mvszetnek kvetelmnyeivel, addig a rgi versenyls, egy korrektnek tartott forma sszertlen tlbecslse folytn, az egyensly alaptrvnybe tkztt. Igy az "olasz ugrls "sem tlzs, hanem csakis a lovas s a l kztti sszhang megteremtsre val trekvsbl ered, ami a klasszikus lovagls mvszetnek a legfbb kvetelmnye.
A TESTSLLYAL TRTN BEFOLYSOK
Amg a l elrefel val mozgsval a lovast arra knyszerti, hogy ez slypontjval mozgshoz hozz illeszkedjk, addig viszont a lovas slypontjnak elbbre vagy htrbb val helyezsvel a lra nem gyakorolhat lnyegesebb befolyst. Ennek oka az, hogy a lovas felstestnek elre- vagy htra hajlsval biztos tmaszt lcsontjain s hastkjn knnyen elveszti s ezzel akaratlanul is a dereknak s combjainak hatst megvltoztatja. E befolysok megvltoztatsa termszetesen kvetkezmnyekkel jr, ami a slythelyezs hatst illeten tvedst okozhat.
Igy azt lehetne hinni, hogy a felstest elrehajlsa a lra elrehajtan hat. Ha azonban a lovas gyorsabb mozgsban felstestt elbbre venni is knyszerl, gy fordtva a lovat fels testnek elre val hajlsval mg nem knyszerti gyorsabb mozgsra. Azt is fel lehetne ttelezni, hogy a fels test htralendlse s gy a slypont htrbbhelyezse a lra visszatart hatst gyakorol. Ez pedig sokszor pp ellenkezleg a lra elrehajlan hat, amennyiben a htradls gyakran a derkizomzat megfesztsvel jr. Magban vve azonban a felstesttel val htradls nem fejt ki elrehajt hatst, mert nem azonos a derk meghzsval.
AZ EGYYENSLY MOZGSKZBEN OLDALTRA
A l, mihelyt jobbra vagy balra hajlik vagy fordul, slypontjt tbb-kevsb ugyanarra az oldalra helyezi t, a hajlts fokhoz mrten. A mozgsban vghezvitt fordulatnl ehhez mg a befel val dls is hozzjrul, hogy a centrifuglis ert ellenslyozza. Ha a lovas ilyenkor egyenslyban akar maradni, sajt slypontjt szintn oldalt knyszerl thelyezni. Ezt megknnyti a lovasnak az a krlmny, hogy a l htizomzatnak bels oldala a hajlts kvetkeztben laposabb lesz: a nyereghez tapadva l lovast a l mr ezzel is jobban befel lteti. Ha most a bels oldalon mg a sarkt is lenyomja, ezzel bels lcsontjt terheli meg ersebben. Az ilyen lshez val rzs mr az els lovaglleckknl is kifejdik, mert a lovas minden szglet tlovagolsnl szreveszi, hogy kifel csszik, ha nem dl megfelelen -akr a kerkpros- a mozgsba. Helytelen azonban, ha a lovas e slypont thelyezst fels testnek tdlsvel vli elrni. Ezltal mindig az egyik vagy msik cspjt behzza s gy pp az ellenkez eredmnyt ri el.
Ha a lovas lovval mindig teljes sszhangban, combjval s a szrakkal pedig evvel lland finom sszekttetsben akar maradni, akkor a l hajltsnak megfelelen: Cspjvel llandan prhuzamosan kell maradnia a l cspjvel, lapockjval llandan prhuzamosan kell maradnia a l lapockjval.
A combok a l fart dirigljk s nmaguktl mkdnek, ha a l trzsvel lland rintkezsben vannak, s pedig: a bels comb a hevederen, a kls egy tenyrnyire a heveder mgtt. A lovas kt keze rszt vesz a vllaknak a cspk irnytl val csekly elfordulsban akknt, hogy ezzel a bels kz a ltest hajltshoz mrten htrbb, a kls kz pedig elbbre kerl: a l nyaka gy llandan merlegesen a lovas eltt marad s utbbi futlagos odapillantsra teljesen egyenesen ltszik lni. A lovas maga is meggyzdhet arrl, hogy tud-e egyenslyban lni, ha a fordulatnl a kengyeleket elengedi s als combjait a ltl elterpeszti: ha ekkor kifel csszik akkor, rosszul l.
A TESTSLLYAL VAL BEFOLYSOK OLDALIRNYBAN
A lnak altmaszt fellete jobbrl balra sokkal keskenyebb, mint ellrl htrafel. Ha a lovas slyvonala lovval sszeesik, utbbi a lovas slypontjnak legcseklyebb oldalt elrst azonnal szreveszi. Ebbl kifolylag a lovas slypontja thelyezsvel a lovat is sajt slypontjnak thelyezsre brhatja. Ezek a testsllyal gyakorolt befolysok -ha azokat helyesen hajtjuk vgre- iskolzatlan szemmel alig vehetk szre, mert itt minden tlzs egyszersmind hibt is jelent. "A l mindig a lovas lse szerint lltja magt". Ennek fordtottja: "A lovas lova lltsnak megfelelen ljn", mrvad a lovas lsre minden fordulatnl, a hajltott lval val lovaglsnl s rvidvgtban. Ezeken az rzsbl fakad, a lovas s l kztt megnyilvnul klcsns hatsokon alapszik minden harmnia. Ezen alapul legnagyobbrszt a termszetes segtsgads s az a krlmny, hogy a lovasnak a lovaglsnl arnylag kevs testi ert kell kifejteni. Ezrt is az idomtshoz val tuds magas kor lovasoknl nem cskken, hanem ellenkezen mg nvekszik.
A testslynak minden jobbra vagy balra val thelyezse arra indtja a lovat, hogy vagy eltrjen az eddigi tirnytl a megfelel oldalra, vagy hogy a megfelel oldalra hajltsa magt aszerint, hogy milyen mdon gyakorolt a lovas egyidejleg befolysokat a derekval s a combbal. Nem lehet elgg hangoztatni:
Minden a lovas ltal vgzend slythelyezs oly csekly legyen, hogy a gyakorlatban szemnek az egyenslyban l lovas majdnem egyenesen lknek ltszdjk. Minden tlzstl vakodni kell: ha a testsly thelyezse nagyon szembetnv lesz, akkor a lovas ezt tlozta s amiatt helytelenl l. |