A tl mr vge fel kzeleg, lovaink pedig ismt kezdik levetni "tlikabtjukat". Puha tli bundjukat a kvetkez hetekben ledobjk, s lassan kin fnyes, selymesen lgy nyri szrk. A nyrirl a tli szrzetre val vltssal ellenttben, amely meglehetsen feltnen trtnik az sz bekszntekor, ez a tavaszi szrvlts az ember szmra nhny kellemetlensggel jr. A tli bunda hat-nyolc cm-es vagy mg hosszabb szrszlai mindenfel szrdnak, az ember s a l orrba szllnak, megtapadnak a lovaglnadrgon s a pulveren, a lnak viszketst okoznak, ha a vastag tli szrzet nem vlik ki gyorsan a bundbl, ahogy az id lehetv tenn.
A rvid nyri szrszlak nagyrszt segtsg nlkl maguktl kiesnek a vakarval, egy hempergs vagy erteljesebb megrzkds mr el is tnteti ket. A tli szr vltsakor ezzel szemben a lovaknak nagy megknnyebbls, ha az ember is segt nekik megszabadulni a szrktl. Az alapos, ers kikeflsre egy kefvel vagy gumivakarval lovagls eltt mindig idt kell sznni. A lovak nagyon lvezik, hogy megszabadulhatnak a laza, viszket szrszlaktl.
A vedls megerltet
A vedls megerltet a l szmra. Lovasknt ebben az idszakban klnsen tekintettel kell lennnk a lovunkra, mivel a szrvlts az anyagcserjket is megterheli. Ezt azon vehetjk szre, hogy a lovaink gyorsabban izzadnak, hamarabb kifulladnak, gyorsabban elfradnak. Ezrt ilyenkor nem szabad nagy er- s kitartsi teljestmnyeket kvetelni tlk. Emellett clszer kiegszt tppal segteni a vedls alatt. Klnsen kedvez hats a brre s a szrre pldul a lenmag etetse. A felntt lovaknak naponta egy cssznyit lehet adni belle. A lenmagot eltte ajnlatos krlbell tz percig fzni, hogy egy benne lv mrgez enzimet inaktivljunk, de legalbb forrzzuk le a lenmagot etets eltt. A kihlt lenmagot aztn hozz lehet keverni az abrakhoz. A kovamoszatokbl nyert kiegszt tp, a kovafld etetse is bevlt, amely a lovas szakzletekben por formjban kaphat. Az etetse a gyrt tmutatsa szerint trtnik.
Mi a szr?
Az emls llatok testt szr bortja. A szr a szrnylbl, amely az epidermisen (a br fels rtegn) tlnylik - vagyis az a rsz, amit ltunk -, s a hajgykrbl ll, amely pedig az epidermis alatt helyezkedik el. Onnan n s regenerldik a szr. A szrsejtek felfel elhalnak s elszarusodnak. Amikor egy szrszl nvekedse befejezdik, alulrl j szrszl kpzdik, amely ugyanabban a csatornban n s addig tolja kifel a rgi szrt, amg az ki nem esik. A vastag szrszlak ltalban gyorsabban nnek, mint a vkonyak. Minden szrszlnak van egy kis izma (szrtszizom), amely adott esetben fel tudja lltani a szrszlat. Ezen izom s a szrszl kztt vannak a tszmirigyek, amelyek olajos vladka segt megrizni a szr puhasgt.
A hossz szr
Klnbz szrformk lteznek, amelyek klnbz feladatokat ltnak el. A hossz szrt (srny, farok, stk s bokaszr) vdszrnek is nevezik. gy az stk pldul a szemet vdi az les fnytl vagy a zavar rovaroktl, a bokaszr pedig az rzkeny, vkony br csdhajlatot vdi a szennyezdstl s a nedvessgtl, amely hamar csdsmr kialakulshoz vezethetne. Radsul a bokaszrknek olyan a formja, hogy enyhn bozontosan a lbtl elfel vezetnek, gy a nedvessg lecsepeg rluk, s nem fut tovbb a lbon. (Ezrt nem ajnlatos levgni!) A l farkt is jl kitallta a termszet: a legfels szrk tetszer elvezetst kpeznek, amely az est elvezeti a testtl, le a talajra. A farok gy megvdi a vgblnylst s a nemi szerveket a vztl. (Szintn nem szabad levgni, legfeljebb lent megkurttani!)
A fedszr
A hossz szr mellett ltezik a tli hossz s a nyri rvid fedszr, amely ms mdon, de szintn a nedvessgtl vd. Egyrszt a tszmirigyek olajozzk, gy vztasztan hat. Msrszt a klnsen vdelemre szorul helyeken forgkat kpez, amelyek valamely irnyba elvezetik az esvizet. A valsznleg legjellemzbb s legfeltnbb szrforg a l lgykn mindkt oldalt, a cspzlettl fgglegesen tallhat. Harmadrszt a fedszr, ha benedvesedik, csatornarendszert kpez. A vz kisebb szrtincseket hromszg alak csomkk tapaszt, amelyek szintn kifel s lefel elvezetik a vizet. A l bre gy mindig szraz (s meleg) marad. A fedszr azonban nem csak a nedvessgtl vd. A tli s a nyri klnbz szrsrsgnek ksznheten befolysolja a l hszablyozst. Ezen kvl a szrtszizmok szksg, vagyis hideg esetn fel is tudjk lltani a szrt. gy nagyobb tr keletkezik, amelyet mozdulatlan leveg tlti ki a l krl, vagyis melegebb. Ugyangy a l termszetesen le is tudja simtani a szrt, ha melege van. Ezen kvl a fls meleget persze verejtkezssel is le tudja adni.
A szr, mint a betegsg jelzje
Ha a szr egyenletlenl hossz, durva, tompa, csoms, bozontos, trkeny vagy korps, mindig arra utal, hogy a l nincs jl. Okozhatjk pldul tpllsi hibk vagy frgessg, anyagcserezavar, gyullads a szervezetben, lskdk, gombk, allergia s mg sok minden ms. Mindig rdemes klnsen odafigyelni a l szrnek llapotra. A figyelmes gazda szreveheti rajta a l ltalnos llapotnak vltozsait, gy ktsg esetn idejben elkezdheti kutatni az okokat, s esetleg az llatorvost is bekapcsolhatja a keressbe. Mg egy kis megjegyzs: Sok madr rl ilyenkor tavasszal lovaink elhullatott szrszlainak. Fszekptshez hasznljk fel ket. Teht nem muszj olyan nagyon alaposnak lenni a szrszlak sszetakartsakor!
Honnan jn az a sok szr?
Az emlsk szrsrsge a tli kb. 900 szl/ngyzetmillimtertl a nyri kb. 200 szl/mm2-ig vltozik, vagyis ha tbb hre van szksg - tlen - a szr is srbben n. Ezenkvl a fedszrk kztt tallhat az gynevezett aljszrzet, melyet a pehelyszrk alkotnak. Ilyenkor tavasszal, amikor a hmrsklet ismt emelkedik, a l levedli ezt a kiegszt szigetelst. A hossz tli fedszrt s az aljszrzetet felvltja a nyri rvid fedszr.
|