Mit rtnk a segtsgekre val engedelmessg alatt?
Ezt akkor mondhatjuk el a lrl, ha elrtk:
1. Hogy teljesen elengedje magt: ez azt jelenti, hogy a l semmilyen rszben, izletben vagy izmban brmilyen termszet ellenfeszltsg nem ll fenn,
2. Hogy a combokkal, a kzzel, derkkal s a sllyal gyakorolt befolysokat megrtette s el van ksztve arra, hogy ezeknek mindig kszsggel eleget tegyen: ez annyit jelent, hogy egsz mozgsszerkezett kszsgesen a lovas rendelkezsre bocsssa. Ez a segtsgekre val engedelmessg azonban nem jelenti: a lnak egy bizonyos tartst vagy sszelltst, hogy a l mr most megrtse s eleget tegyen a klnfle befolysokbl sszetett segtsgeknek is.
Ilyen l kszsggel s bizalommal, teljesen elengedetten teljesti lovasa egyszer kvetelseit s egyttal lovasban az sszhang rzst is kelti, egyelre getsben s vgtban: utbbit lpben s llhelyben csak jval ksbb rhetjk el. A segtsgekre val engedelmessg az elfelttele a l "leckkkel" val kikpzsnek: e nlkl, tovbb a lnak lovasa irnt val jakarata, bizalma, valamint teljes elengedettsge nlkl a lovas s l kzs munkja sszhangban el sem kpzelhet. Ha a l fenti kvetelmnyek kzl akr csak egyiknek nem felel meg tkletesen, akkor a ksbbi munka folyamn a nehzsgek egsz sorozata szrmazhat, ami egyrszt a l vrmrsklete, msrszt a lovas gyessge s tudsa szerint esetleg vlsghoz is vezethet, vagy legalbb is ahhoz, hogy a lovas akaratt lovnl nem tudja rvnyesteni.
A segtsgek engedelmes elfogadsa teht nemcsak kiindulpontja s "condito sinequaonja" a l tovbbi idomtsnak, de egyszersmind a lnak legjobb elksztse minden msfle hasznlatra, mint pl. az ugratsra is.
A "segtsgre val engedelmessgre" mindig olyan esetekben is vissza kell trni, amikor lovunknl brmilyen engedetlensg, feszltsg vagy ms nehzsg mutatkozik akrmilyen fajtj is legyen az. Minden elrontott lovat, amely jrst elvesztette, vagy fls ijeds lett, elszr ismt a segtsgekre engedelmess kell tenni. Ha ez sikerlt, akkor az sszes nehzsgek, feszltsgek stb. megsznnek, a l a termszetes jrst visszanyeri, szval az sszhangot l s lovas kztt ismt helyrelltottuk Ennek a mr meglv sszhangnak lland fenntartsa - mg a legnehezebb leckk alatt is - s annak folytonos tkletestse a jvben annak a prbja, vajon az idomts helyes ton halad-e. Minden j tgla, amelyet az idomts plethez lerakunk, kell hogy ennek az sszhangnak tkletestst szolglja! Ha ez nem gy van, letrnk a helyes trl. Ez br nagyon egyszernek hangzik, mgis a legnehezebb s egyttal a legfontosabb tnyez a lovaglsban, mert ennek megdnthetetlen alapjt alkotja.
Nem tagadhat az, hogy a legtbb l vagy egyltaln nem vagy csak rszben engedelmes a segtsgek irnt s hogy ennek ellenre - lovas s l kztti tkletes sszhang nlkl is- a terepen tbb-kevsb jl hasznlhat. De bizonyos az is, hogy ugyanaz a l, ha a segtsgeket kifogstalanul elfogadn, kisebb erkifejts s gy nagyobb kmlet mellett vgezn feladatt, a lovas pedig sokkal jobban, biztosabban s knyelmesebben rezn magt a htn s nem talln magt szembe sokszor elre nem ltott nehzsgekkel.
II. MILYEN BENYOMST KELTSEN A SEGITSGEKRE ENGEDELMES L ?
Ezt a krdst csak azrt trgyaljuk itt, mert ezt ilyen formban gyakran lehet hallani. Ennek azonban nem szabad a l lehet legjobb "tartsnak " lershoz vezetni, mivel ez a legtbb lovast arra csbtan, hogy lovaikat ebbe a legjobbnak mondott tartsba valamilyen mdon becsaljk vagy beleknyszertsk. Ebben rejlik ugyanis minden lovas szmra a legnagyobb veszly. Ezt tekintve knnyen megcsalhatjuk nmagunkat, de megtveszthetnk msokat is, gy hogy ksbb mr nem lesznk kpesek a helyest a helytelentl megklnbztetni. A l "tartsa" egybknt az elrt idomts foka, az tem, a lecke s a l testalkata szerint klnbz lesz. - teht a helyes vlasz a fenti krdsre csak az lehet: A segtsgeknek engedelmesked l azt a benyomst keltse, hogy kztte s a lovasa kzt teljes az sszhang!
Ebbl kvetkezik, hogy a fent feltett krdsre adott vlaszunknl egyedl a l tartst lerni nem is szabad, mert a segtsgre engedelmessghez szksgszeren a lovas is hozztartozik, amennyiben nlkle engedelmessgrl sem lehet beszlni. Ha azonban valaki mgis megksreln egyedl a l tartst lerni, akkor ez legalbb ne csak a l fej- s nyaktartsra terjedjen ki, mert sohasem szabad arrl megfeledkezni, hogy a lovas alatt l l nem pedig falovacska mozog, amelynek egyes rszeit nem lehet kln-kln, a tbbi rszeitl fggetlenl, megdolgozni, de pp oly kevsb lehet ennek egyes rszeirl az egszet megtlni.
Annak megtlsre, hogy a lovas s l kztt a teljes sszhang meg van-e vagy sem, egyetlen gyorsan odavetett pillants nem elegend, hanem mind a kettt (lovast s lovat) hosszabb ideig kell megfigyelnnk, ha hatrozott tletet akarunk mondani afltt, hogy a l a segtsgekre engedelmes-e vagy sem. Ehhez szksges a lovat s a lovast is mind ll helyzetben mind mozgs kzben megfigyelni, mgpedig a szgletek tlovaglsnl meglltsoknl, nagy krn val lovaglsnl stb. A l mozgs kzben munkagetsben a segtsgeket mr szpen elfogadhatja anlkl, hogy azt ll helyzetben is megtenn. Ha ez fordtva volna, vagyis ha a l ll helyzetben ltszlag a segtsgeknek engedelmeskedik, mozgsban pedig nem, akkor biztosan csaldsnak estnk ldozatul. Csaldsoknak a megfigyelsnl igen gyakorlott lovasok is ki vannak tve, mivel minden ember hajlamos arra, hogy egyes rszletek utn tlje meg az egszet. Minl tbbet rt valaki a dologhoz, annl nehezebben tudja sokszor elkerlni azt, hogy tl ne becsljn olyan rszleteket, amelyekre maga klns slyt helyez.
Mind a l, mind a lovas minden mozdulatnak s tartsnak - gy kln-kln, mint egymssal klcsnsen - harmniban kell lennie. A lovon meg kell ltszani, hogy jl rzi magt, a lovas pedig az a benyomst keltse, mintha minden magtl sajt kzremkdse nlkl trtnik. pp erre, vagyis a segtsgek lthatatlansgra kell a legnagyobb slyt helyezni. Mihelyt a segtsgek lthatkk lesznek, megsznnek harmnikusoknak lenni: akkor pedig biztonsggal arra kvetkeztethetnk, hogy a l ezeknek nem engedelmeskedik elgg.
1. A lovasnak teht:
a) llandan nyugodtan s simulkonyan a nyereg legmlyebb pontjn kell lnie anlkl, hogy a l minden lpsnl vagy ugrsnl lepvel a nyeregbe visszaesni hallannk vagy ltnnk.
b) Karjt s kezt teljesen nyugodtan kell tartania, nem szabad velk a l minden lpsnl nagy mozdulatokat vgeznie. A szrak llandan egyformn legyenek lltva s nem szabad sohasem mg tmenetileg sem lelgniuk, vagy hol ersebben, hol kevsb ersen kifesztve lennik. A lovasnak nem szabad arra knyszerlnie, hogy a l szjval val sszekttetst, valamint annak a zabln val rgst a szrak jobbra-balra val hzogatsval rje el vagy tartsa fent.
c) Combjt nyugodtan s llandan a l trzshez simulva kell tartania, hogy azokkal mindenkor befolyst gyakorolhasson anlkl, hogy tartsukon vltoztatni kellene: a combok ilyenkor csak trdben hajlanak meg ersebben vagy gyngbben.
3. A l pedig:
a) Mutasson nyugodt, egyforma lendletes lpseket.
b) Legyen egyenes vonalon szigoran egyenes, mindkt flt hordozza egy magassgban, minden szglet tlovagolsnl vagy a fordulatoknl legyen ltszlag nmagtl befel hajltva: minden kifel tekintse merevsget rul el.
c) Rgja csendesen s egyformn zabljt anlkl, hogy kikpn vagy a rgst hallani lehetne: nem szabad a zablt fogaival csikorgatnia, a nyelvvel jtszania, ezt visszahznia s a zabla fl helyeznie vagy kilgatnia, sem szjban tl sok habot fejlesztenie.
d) Hordozza fejt s nyakt nyugodtan. Fejt nem szabad lblnia, sem temvltozsnl, sem meglltsnl sem llhelybl val megindulsnl. Tovbb nem szabad fejt sem felszegnie, sem ellenkezen a szgyhez leszegnie s a nyakt sszegmblytve, vagy fejvel idnknt a szgye fel visszacsuklania. A nyaknak egy egyenletes, trsnlkli szpen velt vonalat kell mutatnia, amelynek legmagasabb pontja mindig a l tarkja legyen.
e) Hordozza farkt nyugodtan anlkl, hogy llandan verdesn vagy csvln.
Ebbl logikusan kvetkezik, hogy mindezeknek a felsorolt ismereteknek egyformn fenn kell llniuk, mert ha ezeknek csak egyike is hinyzik, akkor a l mr nem lehet teljesen elengedett s nem bocstotta egsz mozgsszerkezett teljesen a lovas rendelkezsre. Az velt nyak s zabln val szorgalmas rgs teht nem teszik az egyedli, vagy akr csak a legfontosabb ismertet jelet, hanem csak a legszembetnbbet. Azt, hogy a l a nyakt kerektse s a zablt rgja s gy a kls formt utnozza, sokflekppen lehet elrni: de ez mg korntsem bizonytja a lnak a segtsgre val engedelmessgt.
III. HOGYAN RJK EL A LNL A SEGITSGEKRE VAL ENGEDELMESSGET?
Ez a krds kln-kln trgyaland aszerint, hogy
1. belovagolt
2. nyers, vagy
3. elrontott, vagy flrelovagolt lrl van sz
Br az utak s clok alapjban mindhrom esetben ugyanazok, jobb megrts vgett itt mindegyikkel kln fogunk foglalkozni.
Amit a belovagolt lnl egyetlen egy segtsggel rhetnk el, a nyers lnl tbbheti tervszer munkba kerl. Mr pedig minden l, amely lovasnak ellenszegl, javtsra szorul. Ebbl kifolylag a lnak a segtsgekre val felttlen engedelmessgre val tantst, mint az idomts kln idszakt trgyaljuk. Ha a l letette a vizsgt, hogy a segtsgeket tkletesen elfogadja, ekkor ezt az idszakot befejezettnek tekintjk.
|