A lidomts clja
A l idomtsnak clja, hogy a lovas minl kevesebb testi erkifejtsvel a l lehet legnagyobb kmlse mellett eljusson oda, ahova eljutni akar. Azt az oktat eljrst, amellyel a lovat az elbb emltett cl elrsre kikpezzk, lidomtsnak nevezzk. Ez kt rszbl ll: a l nevelsbl s a legnagyobb fizikai teljestkpessgnek s felttlen engedelmessgnek elrshez szksges tervszer tornztatsbl. Brmilyen egyszernek s ltalnos rvnyessgnek is ltszik az idomts feladatnak ez a jellemzse, a gyakorlatban mg is a clok, amelyeket a lval el akarunk rni s ebbl kifolylag a vele szemben tmasztott kvetelmnyek igen klnflk lehetnek. Klnbz clokat pedig nem lehet egy s ugyanazon az ton elrni s gy termszetesen a kikpzs menete sem lehet mindig ugyanaz. Gyakran egymstl eltr utakat, mint klnbz mdszereket emlegetnek, holott alapos megfontols utn nyilvnval, hogy ezek mind ugyanazokon az elveken alapulnak, egymst kiegsztik s nem mondanak egymsnak ellent. Ez mg magyarzatra szorul, mert sokszor ktelyek, tves felfogsok s vitk merlnek fel azrt, mert nem vettk figyelembe a kikpzs cljt. Igy teht:
a) A vidki gazdlkodnak mindennapos ellenrz lovaglsaihoz kitart, nyugodt lra van szksge, amely kszsggel s jindulattal teljesti kvnsgait, nem ijeds, st a csplgp mellett is szr nlkl, nyugodtan megll. Erre idsebb, nyugodt vrmrsklet lovak alkalmasak s itt magasabb kvetelmnyek, gymint a nagyfok teljestkpessg, gyorsasg, fordthatsg, ugrkpessg, vagy finom tlovagoltsg egyltaln nem jtszanak szerepet.
b) A stalovaglst kedvel lovas lovtl azt kvnja, hogy ez t minden jrmdban kellemesen hordozza, tovbb azt is, hogy lovt knnyen fordthassa, megllthassa s hogy tudjon vele rvid temben vgtatni. Itt teht mr engedelmesebb lra van szksg anlkl, hogy ez klnsen kitart lenne s minthogy ilyen lovas tetszets kpet is akar mutatni s szereti, ha a l alatta szp sszelltsban megy a lnak mr jl belovagoltnak kell lennie.
c) A vadszlovasnak az a fontos, hogy lova szvs, kitart legyen s termszettl j vgta- s ugrkpessggel brjon. A vadszl azonkvl legyen frge, ne legyen tlsgosan hajts, sem pedig (ami szintn igen fontos!) tlsgosan mens. A vadszl kivlasztsnl teht inkbb vele szletett tulajdonsgok esnek latba, azutn annak edzse, nem pedig az idomtottsga.
d) A katonal. A csapatszolglat megkvnja, hogy a lovakat sok lovas szmra egyformn s sokfle hasznlatra kpezzk ki. Ezeknek zrt alakulatokban s egyenkint egyarnt, naponta sok rn t, sokszor nehz terepen s mindenfle akadlyon keresztl kell haladniuk. Ezeket a lovakat a kincstr rdekben minl hosszabb idre kell szolglatkpes llapotban megtartani. Itt teht igen alapos s egyformn az idomtsra, az edzsre, a terepen val mensre s az ugratsra kiterjed kikpzsre van szksge.
e) Az iskolalovas. Egyes lovagl iskolban a legmagasabb fok engedelmessg mintjul szolgl, plds teljestmnyek elrsre trekednek, hogy gy a helyes idomtssal elrhet eredmnyeket, valamint a hozzvezet utat bemutassk. Mg a hannoveri s saumuri (francia) katonai lovas iskolk a katonai hasznlati lovaglsra is figyelemmel vannak, addig a bcsi) spanyoliskola az iskolalovaglst csak mint olyant mveli anlkl, hogy ennek a terepen val gyakorlati hasznval trdnk.
f) A cirkuszlovas a laikus kznsg eltt olyan mutatvnyokat akar bemutatni, amelyek az iskolalovashoz hasonltanak. Nla a lovas s l kztti sszhang nem annyira fontos (mbr ez neki is igen kvnatos!), mint a mielbbi rentabilits s hogy a hozz nem rt kznsgnek minl feltnbb jrmdokat s mozgsokat mutasson be. Miutn lovt terepen nem hasznlja, elbbi clt egy klnleges eljrssal sokkal knnyebben s gyorsabban ri el, mintha a lovt egy mindenre kiterjed, relis idomtsnak vetn al.
g) A concourslovas, aki djlovaglson, vagy djazand lovak ellovaglsn kvn rszt venni, lovt az iskolalovagls elvei szerint kpezi ki. Mdjban ll, munkjt mg a kitztt cl elrse eltt is lovas mrkzseken fellvizsgltatni s elbrltatni.
h) Az ugrlovasnak minl nagyobb ugrtehetsggel br lra van szksge. Cscsteljestmnyeket csak olyan ltl vrhatunk, amelynek mr veleszletett ugrkpessge van, amelyet azutn specilis trninggel a legmagasabb fokig kifejlesztnk. Ilyen lnak azonban knnyen fordthatnak is kell lennie, hogy nehz parcoursoknl fordulatokat idvesztesg nlkl vgezhessen, teht a lovas segtsgeinek engedelmeskednie kell. Utbbit gyakran nem veszik elgg figyelembe.
i) A versenylovas a leggyorsabb lovat kvnja: ez a lovagls szempontjbl minden idomtst nlklzhet. Az, hogy cljnak megfeleljen, a tenysztsnek s egy specilis, e clt szolgl trningnek a feladata.
Az elbb vzolt klnfle clok a l kikpzsnek klnfle utakat szabnak. Igy a katona, a concours (djlovagl) s az iskolalovas az idomts mdszert alkalmazza. A gazdlkod, a sta s a vadszlovaglsokat kedvel lovas ebben a tekintetben kisebb igny lehet. Az ugr, a verseny, s a cirkuszlovas pedig tbbnyire a sajt kln tjn jr
Mindezek azonban munkjuknl az idomts elveit nagy haszonnal alkalmazhatjk. Ahol id s erre val j erk llnak rendelkezsre, ott a helyes idomts a lnak nagy elnyre vlik, lovasnak pedig rmet szerez. Ha azonban az idomtst hamisan, elsietve, vagy rzs nlkl hajtjk vgre - mint ez sajnos, tbbszr fordul el, mint nem - akkor ez tbbet rt mint hasznl. A nehzsg csak abban van, hogy megtudjuk-e tlni azt, vajon az idomts helyes mdon trtnik-e. Erre is rillik a monds: "Gymlcsrl ismeritek meg a ft."
|