A szrakkal val befolysok
ltalnossgban tl sokat beszlnek a kz s a szr hatsrl, minek kvetkeztben a legtbb lovas arra hajlik, hogy kezvel kelletnl tbbet dolgozzon. Igy sokszor azt is halljuk, hogy "ennek vagy amannak a lovasnak j keze van". A lovasnak a keze csak akkor lehet j, ha nyugodt, -ez pedig csak akkor lehetsges, ha a lovas simulkonyan, a nyereghez tapadva l: ez magban foglalja azt, hogy tudja derekt helyesen meghzni, a l mozgst kvetni, tovbb a lovt derekval s combjval a nyugodtan tartott kzhez elrehajtani, szval: hogy helyes befolysa van. Igy teht inkbb ezeket kellene a lovason dicsrni, nem pedig a fslyt a "kzre" helyezni. A kzzel val befolys szintn fontos, de tvolrl sem olyan fontos, mint azt ltalban hiszik. Minl knnyebb s kevesebb tevkenysget fejt ki kezvel a lovas, annl tkletesebb a lovaglsa. A kezek tlers hasznlatban nagy veszly rejlik.
Ezrt hlgylovasoknak, mert gyengbbek, rendesen jobb kezk is van mint a frfiaknak, akik itt erejket szeretik fitogtatni. A lovas kezt csak akkor hasznlhatja tetszse szerint, ha ezeknek tevkenysge teljesen fggetlen marad attl a rzkdstl, amelyet a lovas fels teste a l mozdulatai ltal szenved. Ehhez a fels s als kar izmainak s csuklinak teljes elengedettsge szksges. Mieltt a lovas az egyenslyozst megtanulja, inkbb szr nlkl lovagoltatjuk s a lovat kiktjk: ha ezt megtanulta, akkor a kar megmerevtsre nincs oka. Sok lovas karjt abban az temben tncoltatja, amilyenben fels teste a l ltal dobldik. A karoknak pedig nem szabad akaratlanul ide-oda mozogni, hanem bizonyos ellenmozdulatokkal kell ezeket rgzteni, hogy a kezek ne rngassk mozgs taktusban a l szjt, tovbb hogy oly nyugodtak legyenek, hogy keznkben getsben egy pohr vizet is tarthassunk. Ez nem trfa, hanem valsg, melyet minden lovas kiprblhat.
A kt kz nincsen egy bizonyos helyhez ktve, azonban rendszeresen szorosan egyms mellett a test kzepe eltt tartand oly magassgban s kzelsgben a testhez, hogy mindenkor a szrakat utna engedhetjk anlkl, hogy ehhez lsnket brmikppen vltoztatni knyszerlnnk. A fels karok lazn lelgnak, ezeket sem a testtl elterpeszteni, sem ahhoz hozzszortani nem szabad. Az als karok a fels karokkal egy derkszget alkotnak, a bels vastag alkarizmok knnyed rintkeznek a cspkkel anlkl, hogy oda prselnnk, mert ennek erltetett merev testtarts lenne a kvetkezmnye. Abbl, hogy a lovas cspjvel is keresi az als karokkal val rintkezst keletkezik az az ls, amelyet lovas nyelven "zrt lsnek" neveznk. Ezt gy rjk el, hogy a lovat elrefel rhajtjuk a szrra (kzre) s ezzel az elrehajtssal gyszlvn a lovas felstestvel egytt a kt alkar fel elre nyomjuk.
A szrakkal csak akkor gyakorolhatunk finoman s rzssel befolyst, ha a l szja s a lovas keze kztt mr finom, puha sszekttets ll fenn. Ha a szrak lelgnak, akkor nem tudunk hirtelenben ill rzssel a l szjra hatni, legfeljebb megrnthatjuk azt. Minden szrral val behats eltt teht szksges, hogy lovunkkal elbb a derk- s combsegtsgeket elfogadtassuk, azaz a lovat a zablra elre nyomjuk, mert csak ennek megtrtnte utn szabad s lehet a szrral a lra befolyst kifejteni.
A szrakkal klnflekppen lehet hatni: 1) Mindkt vagy csak egyik oldalon val utnaengedssel olykppen, hogy keznkkel csukban megfelel csavar mozgst vgezznk vagy esetleg mindkt keznket karunkkal egytt elre visszk: 2) Mindkt oldalt vagy csak az egyiken azzal, hogy a szrakat vagy a szrat a kz befel csavarsval megrvidtjk mg pedig millimter, de legfeljebb centimternyire, azonban sohasem a karok htrafel hzsval, mert ebben a kzdelemben mindig a l maradna a gyztes fl. 3) Ttlen kitartssal, mindkt oldalon vagy csak egyiken oly mdon, hogy az klbe szortott kt kz eredeti helyn marad. A szrakkal val befolyst csak az l lovon lehet elsajttani, amely egyidejleg reagl a szr-, comb- s derk segtsgekre, teht: a) A mindkt oldalon egyformn kifejtett szrbehatsok gy mint a mindkt kzzel val utnaengeds, felvevs, vagy a ttlen ellenkitarts a megindulsok, az getsbe val elindts s a meglltsok alkalmbl sajtthatk el. Arra nzve, hogy nem kvettk-e el a legnagyobb hibt azaz a szron val hzst, a "htralptets" helyes keresztlvitele a legnehezebb, de egyszersmind legmeggyzbb prba. b) Az egyoldal szrhatsokat, vagyis a jobb s a bal szrral val klnfle behatsokat (mint pl. az egyikkel a l fejt lltani, a msikkal ttlenl maradni, vagy az egyikkel ttlenl kitartani, a msikkal utnaengedni) legjobban az ll helyzetben elvgzett fordulatoknl (a l eleje htulja krl) tanuljuk meg. Ezek a leckk, klnsen a l htulja krl val fordtsa, az rzs kifejlesztsnl rendkvl fontos szerepet jtszanak s pedig azrt, mert ezekben a lovas leginkbb megrzi a klnfle befolysoknak az sszevgst, vagyis azt, hogy mikppen nyilvnul meg a lnl az ezek kztt fennll helyes sszhang.
Ilyen egyoldal szrhzsok szksgesek a hajltott lval val lovaglsnl, minden fordulatnl s a rvid vgtban: azrt fontos, hogy a lovas elbb llhelyben bartkozzk meg ezekkel a segtsgekkel.
A kezek mozdulatai a szrakkal kifejtend behatsoknl klnbznek egyrszt a l kantrozsa, msrszt a lovas vezetsmdja szerint.
Polgri lovas krkben a legelterjedtebb vezetsmd a mindkt kzben egyformn elosztott szrakkal val vezets, mely a legknnyebben is sajtthat el. Ennek alkalmazsnl igen elnys, ha elbb mindig a puhbban hat csikzablval fejtnk ki hatst s csak azutn az lesebben hat fesztzablval.
A katonasgnl elirt vezetsmd nehezebben sajtthat el s tbb tapasztalatot ignyel: adott esetben, mint pldul a lovas s a l kztt felmerl ersebb kzdelmeknl, ajnlatos tmenetileg az elbbi vezetst elosztott szrakkal alkalmazni. A katonai vezetsnek az az elnye, hogy a szrakkal val befolyst finomabb teszi, amennyiben a lovast fleg csak a balkezvel val vezetshez szoktatja.
A "Fillis" -fle vezetsnek kt fajtjval a lovas mg finomabb befolyst gyakorolhat a szrakkal, mert ezeknl mg nagyobb klnbsgeket tehetnk egyrszt a csikzabla feligazt s msrszt a fesztzabla sszeszed hatsa kztt. Aki a katonai vezetst megszokta, annak eleinte ez a vezetsmd nehzsget fog okozni, mert teljesen ms tartst kvetel a kezektl, de aki ebben gyakorlatra tett szert, sok esetben a vezetsnek e kt fajtjt igen elnysen hasznlhatja, klnsen olyan lovaknl amelyeknek hosszabb s vkony, nehezen rgzthet nyakuk van (telivrek) s amelyek hajlamosak fejkkel a fggleges vonal mg visszacsuklani. Termszetes, hogy itt is az elrehajl derk- s combsegtsgek dominljanak llandan a szrakkal kifejtett hatsok fltt.
A szrak kezelsnl a legnehezebben az sajtthat el, hogy velk minl gyengbb hatsokat fejtsnk ki s ezeket sem egymagukban, hanem mindig csak a tbbi befolysokkal egytt s ezekkel sszhangban. A fszerep mindig a derkkal, combbal s testsllyal kifejtett befolysoknak jut, mert minden befolysnak az elrehajts az alapja, amibl minden ms hats addik, -ppen gy, ahogyan a replgphez szorosan hozztartozik a motor s a lgcsavar.
A fesztzablval a lnak sokkal knnyebben okozhatunk fjdalmat mint a csikzablval, mivel az elbbi mint emelty hat. Fiatal lovak belovaglsnl, elrontott lovak javtsnl, a segtsgekre val engedelmessg helyrelltsnl ezrt a csikzablt hasznljuk, mert a l ehhez sokkal gyorsabban nyer bizalmat. Elrehaladt idomts tkletestsre azonban a fesztzabla nlklzhetetlen
A szrakkal val befolysnak minden lovasban ppgy reflexmozgss kell fejldnie, mint a combok tevkenysgnek, amihez semmi gondolkods sem szksges.
A kezeknek mozdulatai a szrakkal kifejtend befolysoknl csak a csuklkban vgzett lnyegtelen elfordtsokbl llanak, amirl klnben is majdnem minden oktat tl sokat szokott magyarzni, mert hiszen minden segtsg, gy a fordulathoz val is, elssorban az lsbl indul ki. Ahhoz, hogy egy szrat utna engedjnk vagy azt ersebben lltsuk, elegend a kz egsz csekly elcsavarsa: ezt kiprbls tjn knnyen megtanulhatjuk. Teljesen helytelen volna, ha pldul a fordulatokhoz val segtsget csakis a szrakkal adnnk: ebbl kifolylag itt a kezek mozdulatait nem is rjuk le, hogy ennek elhallgatsval mg inkbb alhzzuk a kz mkdsnek lnyegtelensgt.
(bra) A lovagls oktatsnl kezdetben rendszerint a lovat csikzablval kantrozzuk s csak ksbb tantjuk a fiatal lovast a fesztzablval val vezetsre. Elbbi esetben a szrak kezelse sokkal egyszerbb s gy gyorsabban megrthet, utbbinak pedig az az elnye, hogy a lovak kellemesebben mennek (gy, mintha ki lennnek ktve) s kevsb rzzk a lovast.
|