
j, klnsen mks verseny a sportlovak legkisebbjeinek? Nem, semmikppen, mert az rtalmatlannak tn nv mgtt nem valamifle szrakoztat sportg rejlik, amely az utnptlst kszti fel idejekorn a versenysportra, hanem a csikk s fiatal lovak mestersgesen elsegtett nvekedse. Nem nyeregben zik, hanem etetvdrrel s vasvillval; s nem gyorsan futni vagy nagyot ugrani, hanem minl gyorsabban nvekedni - ez a feladat.
A kevesebb nha tbb alapelvvel lovasknt s lbartknt gyakran tallkozunk. Legyen sz akr a segdszrak hasznlatrl, a segtsgadsrl vagy ppen a l etetsrl, a legszksgesebb bizonythat ignyre val sszer szortkozs hossz tvon gyakran bizonyul blcs dntsnek. ppen az etetsnl esik nha neheznkre sszeren cselekedni, hiszen azt szeretnnk, hogy ngylbink, klnsen a legfiatalabbak, ne szenvedjenek hinyt semmiben. De nemcsak tudatlansgbl vagy rosszul rtelmezett gondoskodsbl, hanem gyakran nagyon is kkemny anyagi rdekbl hasznl nhny tenyszt tbb vagy kevsb tlzott mennyisg tpot, hogy minl jobban felgyorstsa utnptlsa nvekedst. Az ilyen befektets profitot gr: minl gyorsabban gyarapodik a csikk slya, annl jobban mutatnak a legklnbzbb megmrettetseken, annl korbban dolgoznak velk, s persze annl korbban s jobban el lehet ket adni.
Korarett gymlcsk
Ez a trend nem j, s mindenfle sportgban vgigvonul fajttl vagy lovaglsi mdtl fggetlenl. Mr nemcsak az inkbb korn r s hagyomnyosan hamar munkra fogott telivrek, hanem egyre gyakrabban a klnbz sportlfajtk, st, egyes pnik s kislovak nvekedst is tudatosan gyorstjk a tenysztk. A felgyorstott nvekeds kvetkeztben korn dolgozni is kezdenek az ilyen tlfejlett lovakkal, akr mr msodik letvk betltse eltt lovagolni kezdenek rajtuk. Az egyre kemnyebb piaci verseny egyenesen arra knyszerti a tenysztket s kikpzket, hogy minl korbban, gy lehetleg olcsn knljk fiatal lovaikat, s szabaduljanak meg tlk. Ekzben ppen nhny gazda akaratlanul s jobb meggyzdse ellenre knyszerplyra kerl, ha lpst akar tartani a "csiktuning"-ot alkalmaz konkurencival. Mi, lovasok - "fogyasztknt" - azonban kivonhatjuk magunkat alla, s ezzel nemcsak a becsletes tenysztknek kedveznnk, hanem magunknak is, hiszen ha hossz tvra terveznk egy l megvsrlsval, egyltaln nem mindegy, hny ven t dolgozhatunk lovunkkal minden klnsebb gond nlkl.
Lassan jrj, tovbb rsz
A magas tprtk tel adsval az a cl, hogy a lovak gyorsabban nvekedjenek, sszessgben jobban fejldjenek, kortrsaikhoz kpest rettebbnek tnjenek, gy korbban sikeresek legyenek, s persze jobban lehessen eladni ket. Els pillantsra ez a stratgia eredmnyesnek tnhet, mivel fleg a potencilis vsrlkat, elssorban a hobbilovasokat knny elkbtani, hiszen a csikk kzl vlogat vevnek els pillantsra a feltnen izmos egyedek tnnek a legszebbnek, s minden valsznsg szerint ilyet vlaszt majd, ahelyett, hogy a karcs, kornak megfelel fejlettsg csikk kzl vsrolna. Ez a praktika hossz tvon ugyanakkor nem kifizetd, hisz tl nagy rat kell fizetni rte! Csak kiegyenslyozott, a l egyni ignyeihez szabott adagok tesznek lehetv minden tekintetben optimlis teljestkpessget, a tlzott tplls nem ptolja az edzst s a kpessgeket sem. A vitaminok s svnyi anyagok tlzott vagy nem kiegyenslyozott etetse slyos egszsgkrosodshoz is vezethet. A felntt lovaknl elssorban az anyagcsere s az emszts szenved a koncentrlt tpok tladagolstl, a fiatal lovak a tl intenzv nvekedstl kimondottan korarett llatokk vlnak, amelyek mr pusztn optikailag egy vvel vagy mg tbbel megelzik korukat, kzben azonban slyos krokat szenvednek. Br az gynevezett "csiktuningnak" a tenyszt szmra az eltrben megvan az az elnye, hogy gyorsabban s knnyebben eladhatja nvendk lovait, vagyis anyagi hasznot hajtanak, ez a gyakorlat gyakran hossz tv s utlag jvtehetetlen krokat eredmnyez a teljes csontvzban (rtsd: a l korai elpusztulsa gygythatatlan bnulsok miatt) - radsul az ilyen tenyszt j hre is csorbt szenved nhny v alatt. A legrosszabb esetben mlyre hat zavarok lpnek fel a csontrsben. A csontvz fejldsi zavarainak f oka ma a fiatal lovak tl intenzv tpllsa, emellett a tarts hibi s a hinyos vagy ppen tlzott svnyianyag-bevitel is dnt szerepet jtszik. A csontok s a porcok megbetegedsei jelennek meg, amelyek bizonyos esetekben a csont- vagy porcszvetben maradand szerkezeti krokat is okoznak. Az ezltal keletkez slyos bnulsok a kmletes tarts miatt tovbbi elvltozsoknak is kedveznek, gy vgl llshibkhoz, szalagrvidlshez s csontelvltozsokhoz vezetnek. Ezek gyakran visszafordthatatlanok. Mivel a hibs csikkori tplls s a csontvzrendszer belle kvetkez krosodsai megjelense kztt gyakran vek telnek el, gyakran nehz igazolni a tpllsi hibk s kvetkezmnyeik kztti sszefggst. A kvetkezmny: a szakember egyrtelm figyelmeztetse falra hnyt bors marad, mert aki kivonja magt ez all a fejlds all, nem csak a nyilvnos bemutatkon val veresgre szmthat, hanem a lovait a visszafogott tpllsi melletti hosszabb nvekedsi id miatt drgbban is kell eladnia.
Kmlet a csontoknak
A nvekeds idszaka alatti tplls nem egyenletesen befolysolja a teljes szervezet rst: mg a lgy szvetek, vagyis az izomzat s a zsr kialakulst a tpllssal kzvetlenl lehet befolysolni (elsegteni vagy fkezni), a tartvz fejldst, vagyis a csontvzat az inakkal, szalagokkal s zletekkel alig lehet a tpllssal nvelni. Az intenzven vagy visszafogottan tpllt fiatal lovak ezrt vgs soron ugyanazt a vgleges mretet rik el a magassgot s a testtmeget illeten egyarnt, az intenzven tplltaknak azonban korn megn a slyuk, ennek megfelelen korbban is kezdik hasznlni ket. A csikk s nvendk lovak mret- s slynvekedse nem arnyosan zajlik, hanem idben eltoldva. Szletskor minden fajtj csiknak mr jelents mrete van, marmagassga tbb mint 50%-a egy felntt llatnak, a slya ugyanakkor kevesebb mint 10%-a. A csikk s a nvendk lovak teht a nagysgukhoz viszonytva mindig lnyegesen knnyebbek, mint felntt fajtrsaik. Az retlen s lgy tartvzat kmlik, hiszen csak viszonylag csekly tmeget kell hordoznia s kiegyenslyoznia. Ez a kml idszak nemcsak az jszltt csikkat vdi, hanem az els vekben is vgighzdik. A napi nvekeds az els hat hnapban akkora, hogy a flves vlasztsi csikk a felntt llatok slynak mr 40-50%-t is elrik, de a nagysguk kezdetben arnytalanul gyorsabban n: vagyis a fiatal lovak gyorsabban nnek, mint ahogy hznak. Ez a trend folytatdik a kvetkez hnapokban is, a testmret fejldse mindig nhny hnappal megelzi a testtmeg nvekedst. Csak a msodik s harmadik letv folyamn kvetkezik be a lassanknti kzeleds: 24 hnapos korukban a fiatal lovak marmagassga mr majdnem elri a vgleges mretet, a testsly azonban mg mindig csak a vgs tmeg 80%-a. Csak jval azutn, hogy a fiatal l elri vgleges marmagassgt, zrul le tmegbeli nvekedse is. gy a kritikus nvekedsi idszakban biztostott, hogy az retlen vzrendszer mindig kmldjn. A tuningolt csikknl s fiatal lovaknl ezzel szemben a msodik hnaptl kezdve naponta lnyegesen nagyobb slynvekeds figyelhet meg, gy a marmagassg elnye a fejlds sorn egyre kisebb lesz, az retlen csontvzrendszernek teht olyan slyt kell hordoznia, amit tulajdonkppen nem br el. Ezt mg az is slyosbtja, hogy a tlzott tpllsnl az energia-bevitel hasznostatlan rsze zsr formjban rakdik le, ami a jl fejlett izomzattal szemben nem vllal aktvan vd funkcit, csak passzvan terheli a csontvzat. gy dupln krosodnak a csontok s az zletek! A tltpllsnl ezrt idvel egyre nagyobb lesz a szakadk a lgy szvetek s a csontvz fejldsi llapota kztt: a fiatal l fejletlen csontvznak egy felntt l tmegt kell hordoznia. Vgzetes mdon termszetesen ppen azok a klnsen ers, fejlettnek tn fiatal lovak azok, amelyeket tl korn kezdenek lovagolni (Ilyen szp, ers llat…), s amelyeknek aztn az amgy is tlterhelt csontvzt mg jobban megerltetik, gy klnsen hajlamosak lesznek a hossz tv krosodsokra. Nem csak a lovas, hanem fleg a nagy sajt sly terheli meg a csontokat s zleteket, amelyek ebben az idben mg nem elg rettek az ilyen terhelshez.
"Visszafogott" tarts
Ugyanakkor nemcsak a tplls a dnt a fejlds s rs lefolysban. A legjobb esetben a kornak megfelel tplls s a fajnak megfelel tarts rtelmesen kiegsztik egymst, hogy a megfelel idpontban el lehessen kezdeni a l egyni rettsgnek megfelel alapkikpzst. A szabadban ridegen tartott fajtkat termszetesen mskppen kell tpllni, mint a vdett istllkban felnv melegvreket, az vszakoktl fgg nvekedsi s nyugalmi idszakokat ugyangy tekintetbe kell venni, mint a nvekeds fajttl fggen klnbz idtartamt. Csak ezeknek az els veket meghatroz tnyezknek, vagyis a tpllsnak, tartsnak s alapkikpzsnek a lehet legoptimlisabb alaktsval tudja a tenyszt hossz tvon is pozitvan befolysolni lovai egszsgt s j kzrzett. A mozgsi lehetsgek s ingerek a tplls mellett szintn kzponti szerepet jtszanak, a tpllsi s tartsi felttelek szakszer megteremtse ezrt mr a megfelel fedezsi idpont kivlasztsval kezddik. A tlen vagy kora tavasszal szletett csikk gyakran anyjuk boxban tltik ezeket az oly fontos els hnapokat, elegend mozgsi lehetsg vagy hasonl kor fajtrsakkal val kapcsolat nlkl. Ez nemcsak a pszichikai fejldst befolysolja negatvan, a szervezet fejldse is megszenvedi. A hinyos mozgs miatt alig hasznlnak fel energit, knnyen lerakdik a zsr. Ha ezt meg akarjuk akadlyozni, s inkbb visszafogottan etetjk, a fejlds is lefkezdik. Ha azonban a fedezs idpontja olyan kedvez, hogy a csikkat azonnal ki lehet engedni a kanckkal a legelre, egyrszt a kanca is profitl a tartalmas els nvs fbl - s az ennek megfelelen j tejkpzdsbl kzvetetten a csik is -, msrszt a csiknak elegend lehetsge van edzeni az izmait, csontjait, hszablyozst s keringst. A sokfle mozgsi lehetsg s inger ltal annyi energit hasznost, hogy nem jn ltre emltsre mlt zsrlerakds. Szletsi idejktl fggen a csikkat ks nyr s kora tl kztt, ltalban 5-6 hnapos korukban vlasztjk el. Az elvlaszts idpontjt azonban nem ltalnosan kell meghatrozni, hanem a csik egyedi fejldsi llapottl s a kanca alkattl kell fggv tenni. A csiknak ebben az idpontban mr jelents mennyisg szraztakarmnyt s abrakot kell fogyasztania, hogy ne lassuljon le a nvekeds. A szopsi idszakot kvet peridusban a fehrjeszksglet, ahogy a klnsen magas rtk fehrjk bevitelnek szksgessge folyamatosan s jelentsen cskken, az energiaszksglet azonban kiss megn. A felntt llat testtmegre vonatkoztatva a kisebb, gyorsan nvekv fajtknak viszonylag nagyobb az energia- s fehrjeszksglete, mint a melegvr fajtk egyedeinek. A vlasztsi csikk s fiatal lovak a nyarat idelis esetben a legeln tltik, a tli hnapokat pedig nyitott vagy futistllkban. Az istllnak s a legelnek olyannak kell lennie, hogy a fiatal lovak ki tudjk elgteni termszetes mozgsignyket. A hosszks legelk s kifutk inkbb csbtanak a jtkra, mint a ngyzetesek, a vltozatos terep fejleszti a biztos lpst s a figyelmet, a hossz t az itat, etet s fedl kztt rendszeres mozgsra knyszerti a csikt. Az egyes boxban val tarts nem tancsos, mert a hinyz mozgsi lehetsg s trsas kapcsolatok a fizikai s pszichikai fejlds gondjaihoz vezetnek. A boxban tartott fiatal lovak hajlamosak az elhzsra, s klnsen szenvednek a tltpllstl, mivel az ersen korltozott mozgsi lehetsgek s ksztetsek miatt alig fejldik megfelel izomzatuk, a fajuknak megfelelen csoportosan felnevelt lovak azonban tartalmasabb tplls esetn sem fognak elzsrosodni. A legelsi idszakban tartalmas nvnyzet esetn gyakran az abrakrl is le lehet mondani, svnyi anyagokat azonban mindig adni kell. Tlen magas tprtk szna alkotja az adag alapjt, amelyet abraktakarmnnyal, valamint csikk szmra kszlt kevert tppal egsztenek ki legfeljebb 1,5 kg/100 testslykilogramm mennyisgben. A msodik letvben cskken az abrakszksglet, legfeljebb 0,75 kg/100 kg lsly mennyisgre, a harmadik vben mg ez al is. A tenysztnek teht a csikk felnevelsben kt vezrfonalat kell kvetnie: egyrszt a kiegyenslyozott, visszafogott tplls hossz tvon pozitvan hat a fejldsre s az egszsgre, msrszt a tpllsnak s a tartsnak meg kell felelnie egymsnak. A lovast pedig nem szabad elkbtania az izomcsomknak, nagyobb slyt kell fektetnie az letkornak megfelel fejlettsgre, amikor lovat vlaszt. Hiszen nem sokat szmt, hogy egy lovat mr kt s fl, hrom- vagy csak hrom s fl ves korban kezdenek lovagolni, ha ezt a kis vrakozsi idt a teljes lettartammal s fleg az letminsggel vetjk ssze!
Az anyatej mr egy hnapos korban sem tudja teljes mrtkben fedezni a csik szksgleteit, lassanknt kiegszt tpllkot kap, vagyis a legel fvt, szalmt s abrakot. A legeln val tartsnl is lehetsges a clzott ellts csiktppal s svnyi anyagokkal, a legkedvezbb esetben az gynevezett "csikvodban", a legel levlasztott rszn, ahov csak a csikk tudnak bemenni. A kiegszt tpllk mennyisge s sszettele a f minsgtl s a csik letkortl fgg, de a melegvreknl nem lehet tbb, mint 0,5 kg lethnaponknt. A zab elgtelen fehrjeminsge s kedveztlen svnyianyag-sszettele miatt nem igazn alkalmas egyedli abraknak, rdemes kiegszteni vagy felvltani specilis kevert csiktppal. A hidegvr fajtk csiki ltalban a szopsi idszakban nem kapnak tpot, hanem nagyobb mennyisg fvet fogyasztanak. | |
| |