Nyergek, hevederek
A lovagls elengedhetetlen felttele, hogy biztosan s knyelmesen lj a nyeregben, amelyet heveder rgzt a l htra. A nyerget a nyeregvzra ptik fel. Anyaga rendszerint rtegelt lemez vagy fa, erre ptik a blsvsznat, majd kiprnzott brrel bortjk be. A nyergek tbbfle mretben kszlnek, hogy igazodni tudjanak a l mrethez.
Nyeregtpusok
A nyereg formja attl fgg, hogy milyen clra hasznljk. Kezd lovasknt tbbnyire az univerzlis nyereggel tallkozol, de ha valamilyen sportversenyen indulsz, a clnak megfelel specilis nyeregre lesz szksged.
A Djlovagl nyereg mlyebb lsprnja, hosszan lenyl nyeregszrnya azt segti el, hogy a lovas mlyen, magabiztosan ljn a nyeregben. Hevederszja is hosszabb a megszokottnl, gy a csatok nem zavarjk a lovast a combsegtsgek adsban.
Az ugrnyereg szrnyai rvidebbek, jobban elrenylnak, a trdprna pedig ugrsnl nyjt bztos trdtmasztkot a lovasnak.
Az univerzlis nyereg mindennapi edzsre, tereplovaglsra a legalkalmasabb. lsprnja viszonylag laposabb, az ells kpja ersen kivgott s magas. A trdprnk segtik a biztonsgos lst.
Hevederek
A hevederek rendszerint brbl, vszonbl vagy mszlbl kszlnek. A tbbnyire egyben kiszabott, tbb rtegben sszevarrott brhevedereket, a fonott brhevederekhez hasonlan, knyktjon keskenytik, hogy cskkentsk a hevedertrs veszjt. Igaz, hogy elg drgk de tartsnak bizonyulnak. Rendkvl knyelmesek a puha anyaggal blelt, rendszerint prban hasznlt, szintetikus szvtt hevederek. A hevedert csattal tgztik a nyereghez.

Kantrok, zablk
A brbl kszlt kantrok s a fmzabla a l "kormnya". Segtsgkkel a lovas sajt szndkainak megfelelen rnytja a lovat. A kantr 3 mretben kszl: tlagos l, cob s pni rszre. A sokfle kantr kzl a kt legismertebb: a csikkantr s a nagykantr vagy djlovaglkantr. A zablk zme rozsdamentes aclbl kszl.
Ktfk
A ktfket az istllban val lektsre, vezetsnl vagy szlltsnl hasznljk. Rendszerint brbl vagy fonott, mszlas hevederbl kszl. Az istllban tbbnyire ez utbbit hasznljk, br ktfk csak klnleges alkalmakkor kerl a l fejre, pldul felvezetsnl.

A csikkantr
A legegyszerbb s leggyakrabban hasznlt kantrflesg a csukls zablval felszerelt csikkantr. tarkszj s a pofaszj tartjk a zablt a l szjban. A tarkszj bal oldali oldali elgazst csatoljuk az orrszjhoz.

A nagykantr
A kantrra 2 zablt, csik- s fesztzablt, valamint 2 kantrszrat csatolnak fel. Ezt csak nagyon jl idomtott lovakon s pnikon gyakorlott lovasok hasznljk. A csukls csikzablval irnytjk a lovat, mg a fesztzabla a l fejt lltja mlyebb tartsba. Az llkapcson fekv lladzlnc segtsgvel mg jobban tudjk befolysolni a lovat.
Maringl
A martingl akadlyozza meg, hogy a l fejt tl magasra felkapva, a szr ellen menjen, hirtelen felvgd fejvel esetleg a lovas arcba csapjon. Felszerelsnl vatosan jrjunk el, nehogy annyira szoros legyen , hogy a l fejt mlyre hzza.
Szrkariks martingl
A szrkariks martinglt alul a hevederbe csatoljk be. A martingl kt gnak vgn lv cssztat karikkon hzzk t a szrakat, melyeket a zablakarikra csatolnak.
Fix martingl
A szrkariks martinglhoz hasonlan kapcsoldik a hevederhez, de a vgt az orrszjba csatoljk.
|