pacisoknak
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Fmen
 
PonyClub
 
A szerkesztrl
 
Lovas+
 
Lovas PC-jtkok
 
Ltrtnelem
 
Lovassport
 
Lovasiskola
 
Minden a lovakrl
 
A lovak viselkedse
 
Jrmdokrl
 
L-egszsg
 
Hres lovak
 
rdekessgek
 
Lovas sztr
 
Ltenyszts
 
Csik
 
Ltarts
 
A l kpzse
 
Az istll
 
A lovas felszerelse
 
A l felszerelse
 
Klnleges kpzsek
 
Takarmnyozs
 
Lovasplyk



Habr ptett lovasplyk, -kisebbek, nagyobbak- majd minden lovardban megtallhatk, ritkn vannak gond nlkl. Nem csak a magtl rtetd rendszeres karbantarts ad munkt a tulajdonosoknak, de a folyamatos, egsz ven t tart hasznlhatsg biztostsa is.

S ha ilyen sok gondot okoz plyt pteni nem sokkal kevesebbe kerl, mint jt, s mgha a lovarda tulajdonosokat nem is az olcsbbsg vezrli, mi lehet az oka, hogy mg ppen megfelelt sem igen tallunk?

A lovasplya mint ptmnyfajta -legyen az ugr, djlovas, akr galopp, vagy hajt - egszen sajtsgos, amihez a mszaki tudnivalk alapjait rgebben leginkbb taln a kultrmrnkk ismertk, manapsg - e szakma kpviseli hjn is- igazn senki sem, mert a plya ptsekor alkalmazott klnll szakmk sokflk, s egymshoz sokszor nem is kapcsoldnak, mginkbb biztosan nem a l lbnak tekintetben, mely egyedl rintett kzvetlenl, kivve, ha lovasa a lovat nem flttlenl nknt hagyja el.

Ezek a szakmk kln-kln: talajmechanikus, tpt , mlypt, kertsz, pletgpsz, villanysz, cs-asztalos, feltve, hogy mindegyik szakma kpviselje mg a tetejbe lovasplyk vonatkozsban kell mrtk ismeretek ( s itt az ismeretek magas szintjrl lenne sz) birtokosa is. ( a lovas, lovasedz, patkolkovcs, llatorvos tudomnya mind szolgl tudnivalkkal, s tmaszt sajtos ignyeket)

Mrpedig, ha mindegyik szakma ppen azt nem szolgltatja, amire esetnkben ppen itt szksg van, s ha csak ennyiben nem megfelel a lettemnye, akkor bizony a plya, mint egysges egsz, sszessgben, a legjobb akarat mellett is, siralmas leend.

Nlunk elrbb jr orszgokban kln erre a clra szakosodott cgek vllalkoznak plyaptsre, nem kevs esetben sajt ptsi rendszerrel, kulcsraksz tadssal, s fleg garancival.

Tagadhatalan, hogy lovasplyt pttetni nem olcs, de rosszat egyenesen kidobott pnz. Egsz egyszeren: minsgi plya nlkl nincs minsgi eredmny! Mennyit fut Ben Johnson 100-m frszporon?.. bzvst felvehetnm vele a versenyt, mert mind a ketten orra esnnk…vagy jgen, vagy sivatagban, s szges cip nlkl… Melyik az a komoly lovas, aki versenyre, vagy edzsre indul egy olyan plyn, ahol a sokmillit r, vagy csak egyszeren szeretett lova kisebb-nagyobb homokdnk, vagy fcsomk kztt kell bukdcsoljon, esetleg ppen csszkljon ide-oda, ina, patja, csontjai s egyb alkatrszei lland veszlynek vannak kitve…

Mindenek eltt
A j fves plynl nincsen jobb. Valahogy gy tnik, a l lba mgiscsak a ds mezkre lett kitallva…
E helytt mgiscsak pusztn a homokos plykra trnk ki, mivel legtbbszr ezzel van dolgunk, a rendszeres edzmunka, s a legtbb verseny ilyeneken zajlik.

A plya

A legknyesebb s legbonyolultabb feladat j szabadtri ugrplyt ltesteni.
Nem szabad elfelejteni, hogy a plyaszerkezet nagyon komoly dinamikus erhatsoknak van kitve. Ha tpt szakembernek kellene hasonlattal ezt megvilgtani, azt mondhatnnk: mintha szkdcsel lnctalpas tankok szguldoznnak keresztl-kasul. Nyilvn nagy kerek szemeket meresztene.
De ht igaz… egy 1m 50-es akadlyt tugr tlagos sly l lefel, s htra irnyul, 6-7 tonnnyi ervel lki el hts lbaival magt a talajtl,


 


 

lerkezskor majd ugyanakkora ervel, de ells lbaival rkezik. Ez er egy tlagos talaj statikus teherbrst tbbszrsvel haladja meg. Ami a talajban hat erket illeti, nemcsak fggleges, hanem vzszintes irny erk is fellpnek, a kialakul nyrerk keresztmetszeti elhelyezkedse, irnya, mrtke bonyolult termszeti szablyok szerint alakul, ezek fken tartsa a legknyesebb feladat.


(Az e clra nedvesen tartott homok mr csak ezrt sem nevezhet hagyomnyos tptsi anyagnak, gy az imnt elcsodlkoz tpt szakembernk mg kevsb fogadhatja el szakmja sablonjait, itt kellene, hogy egynisget vigyen bele, ha tudomnynak magaslataira hajt hgni...)

Tovbb bonyoltja a helyzetet, hogy ezek ez erhatsok igen gyorsan lpnek fel, illetve enysznek el, s hogy vgkpp mrnki tudomnyunk dugba dljnk, be kell ismernnk, hogy a granullt anyagok, mint a homok ( s itt akkor mg az egy keverkben elfordul sokfle szemcsemretrl, s alakrl nem is szltunk) viselkedsrl mit sem tudunk, ill. amit tudunk, arrl pedig kiderlt: nem nagyon igaz. Br gy tz ve nagyon komoly kutatsok kezddtek, s mr az egy-kt frakcij anyagokrl lehet tudni ezt-azt, de pldul az n. "sivatagi nekl homokot" laboratriumi krlmnyek kztt, mg eredeti anyaggal sem sikerlt reproduklni)

Aprsg, de ha mr a bonyodalmaknl tartunk..: ha jl belegondolunk, az akadlyt a l mg az eltte sokszor lthat gdrbl is gy-ahogy megugorja, m lerkezskor a talaj mr knyesebb zlseket kell, hogy kielgtsen. Idelis esetben az akadly eltt s utn, nem ugyanannak a talajnak kellene lenni… ez persze nyilvn kptelensg.


De ne htrljunk meg a nehzsgektl, vegyk tudomsul tudatlansgunkat, s bszkn gessnk tovbb, mert itt van a tudomnyok s a precz mrnki munka legnagyobb tmasza: a pldk, s a nemzedkek tapasztalata - nzzk azt, ami jl mkdik s tanuljunk abbl is, ami nem-.

s most jrszt a plyaszerkezetnek azt a rszt tekintsk, amely kzvetlenl a trsznt adja, nevezetesen a taposrteggel, s br ez mindenfle kapcsolatban ll az alatta levkkel, mgis jl elklnthet, s trgyalhat.

A taposrteg



Vegyk azokat a pldkat ahol a taposrteg tisztn homokbl ll. Hazai j pldval nemigen szolglhatok, br olyan, amelyik elfogadhat, elfordul.
(az elfogadhat titulus annak jr, amelyik jl lovagolhat, de kisebb nagyobb problmk miatt a rangltrn nem lphet elbbre.)

A leggyakrabban elfordul gondokat a plya nem megfelel vzhztartsa, a vzelvezetsi problmk okozzk. Jellemzen tcskban ll a vz egy-egy kiadsabb es utn, s ebbl lesz a sr (isa), szmtani lehet a finom szemcsefrakci felsznkzeli feldsulsra is, ebbl pedig a kiszrads utn lesz a por (pur). Persze az ideiglenes vzelvezet rkocskk kiptse, a helyrellts nem nagy gy, de a lovagls, verseny akr nhny napig is sznetelhet.

Mivel a tisztn homokbl ll taposrtegbl a nyrerk hatkony felvtele rdekben a finom szemcskre igencsak szksg van, a por elleni vdekezs s a lovagolhatsg biztostka a talaj nedvesen tartsa.


Ltezik port megkt vegyszer, amelyet alkalmaznak kltren is. Fedelesben egyfajta viasz alap ( msutt vaselines) oldatot permeteznek szt, egyb nedvessgtartalom hjn ez az anyag egszen megfelelnek tnik, fleg ha a tli fagyos jekre gondolunk.



Hasznlnak fedelesben mg a megfelelbb nedvessgtart kpessg nvelse s bizonyos fokig a fagymentessg rdekben egyszer konyhai st, s magnzium-kloridot is, ami nem rossz, de ilyen helyeken a l lbt klns gonddal kell tiszttani, s felgyelni.

Hogy aztn mindezen trekvsek utn a padlat mgis mlyen sppedsnek, s porhanysnak mutatkozik, mint a Szahara, az mr az adott homok nem megfelel szemcsemreteinek, szemcsemegoszlsnak a kvetkezmnye, melyre legfeljebb annak bevsrlsakor lehettnk volna figyelemmel. Ugratskor mr ks.

Hollandiban a tengerpart egy bizonyos rtegbl vett homokot hasznlnak sok helyen, ami egszen kivl taposrteget ad, s egyedlllan j tulajdonsgokkal br. - szerencss orszg…-
Ez egszen finom szemszerkezet, mintegy harminct szzalkban homoklisztet, s kevs iszapot tartalmaz, a hatvan szzalkos szemnagysg 0.2 mm krl van. Ez a homok szinte gyurmaszeren gyrhat, kellemesen rugalmas, a fellp erkkel szemben hajthatatlan, nem alakulnak ki hegy-vlgyek, szirtek s brcek a tartsabb hasznlat sorn sem, folyvst kis rgkbe, hurkkba ll ssze, gy aztn nehezebben szrad is ki, ugyanakkor vztereszt kpessge is nagyszernek mondhat. A rteg vastagsga sem haladja meg a 8-10 cm-t. Valsznleg ez az idelis homok taposrteg.

Hasonl j tulajdonsgokkal rendelkezik mg a nevezetes fontanebleau-i homok, ahol is a finom homokliszt frakcikban ugyan kevsb dsklhatunk, de a szemcsk mretmegoszlsa 0.3 s 0.1 mm szls rtkek kztt nagyon egyenletes.

ltalban a tengerpart msutt is messen j homokot ad, viszont elfordul, hogy vzelvezet-kpessge tl j, s minden vizet el is enged, gyhogy verseny kzben nhny indul utn jbl s jbl el kell a plyt rasztani.
Neknk ilyen homokhoz jutnunk krlmnyes, mivel kevs helyen van a hollandihoz hasonl, nevezetesen a Balaton aljn, s a Tisza vlgyben de ezek nem bnyszhatk, vagy tele vannak termszetes szennyezdssel.
Az egybknt plyaptsre nlunk hasznlatos ptsi homokok esetben tudnival, hogy a benne elfordul agyagnak kitntetett szerepe van.

Agyagnak a nagyon finom szemcse mret, 0,002 mm-nl kisebb szemcsj talajokat nevezzk, ha vz ri, s sszedolgozott, lehet j vzszigetel rteg is, ha arra van szksg. Duzzadkony, lland terhels hatsra nagyon lassan, hossz ideig tmrdik. Igen kivl anyagnak bizonyult pl. gyorsan megptend alkalmi plyk aljzatnak, megfelel vztartalommal, s bedolgozs mellett kellemesen rugalmas is.

Homok alkotrszeknt teljesen megengedhetetlen, mert egyrszt a felszni vizek elfolyst komolyan akadlyozhatja, mg, ha kis rszben is van jelen, msrszt kiszradva nagyon kemnny vlik, sszell grngyei mintegy kavicsknt kerlhetnek a felsznre.

Egybknt egszen j minsg, agyagmentes homokok kaphatk orszgszerte, br ezek a mi klns szemszerkezeti ignyeinket kszlet szintjn egyltaln nem, vagy csak kevss kpesek kielgteni, de legtbbszr egy, a cljainknak megfelel kompozci a sztvlogatott halmokbl helyben sszellthat. Azt azonban hiba vrjuk, hogy a hollandival azonos eredmnyt kapjunk, fleg azrt, mert ltalban a homokliszt osztly, s az iszap a megfelel arnyban, alakban, szemmegoszlsban teljesen hinyzik a knlatbl.
Legkedvesebb kompozcinkat tovbb javthatjuk, ha azt tovbbi, ms termszet rszegysgekkel ltjuk el.

A nagyobb szemcsemret osztlyozott homokok (pl. 0-4 nven ismert) llaga mg nedvesen tartva is elg laza, legalbbis egy id utn az akadlyok eltt, utn s a jrsokon ez hamar meg is ltszik, kiszradva pedig leginkbb a sivataghoz hasonl, amelybl kicsinyt se lg ki a llb.
Elszr is legalbb a 0-2, de inkbb 0-1 jel agyagmentes osztlyozott homok jhet szmtsba, de itt is sok mlik az adott szemcsemegoszlsi jellemzkn, s szemcsealakokon. (Nyilvnval pldul, hogy a gmbly szemcsk knnyebben elgrdthetk egymson, mint a szgletesek.)
A szemcsk egymson val elgrdlst gy is megakadlyozhatjuk, ha a rszek kz egy elvlaszt elemet iktatunk. Teht a taposrtegnket kis, egymson nem elgrdl, elcssz adagokra oszthatjuk, gy a talajban fellp nyrerket nagyon hatkonyan lehet felvenni, biztosabb a lps, elrugaszkods, kisebb a marad alakvltozs, s megfelel a rugalmassgot is nyerhetnk.

Ezek az elvlaszt elemek a legklnflbb anyagokbl s formval kszlhetnek. Az egyik legelterjedtebb a fanyesedk, ami leginkbb fenyflbl, gykrbl aprttatik.
Fontos, hogy megfelel hosszsg, szlessg s vastagsg legyen, (5-7, 1-2 cm, ill 2-5mm) tovbb legyen hegye, hogy ne a felsznnel prhuzamosan, mintegy szntalpat kpezve terljn el. Az effajta "mulcsot" klfldn termkknt forgalmazzk, vagy a plyapt cgek sajt keverkkknt ptik be.

A faanyag adalkok htrnya, hogy aprzdnak, korhadnak, gy a plya tbbek kztt idvel gombk divatos szrakozhelyeknt jegyeztetik.
Kvnalom teht, ha mr ilyen j mechanikai tulajdonsg bettet talltunk, hogy annak htrnyai nlkliekre is leljnk. Leginkbb az jrahasznostott gumiflesgek, mgumi termkek adjk a legjobb eredmnyt egyfajta gumipehely formban. De vigyzat! Az egyszer gumiaprtk visszavonhatatlanul fekete, s mint ilyen, igen jl felmelegedni kpes a napsts hatsra.


Derre bor, plynk ismt hasznlhatatlan lesz. Klnbz mkaucsuk, manyag-aprtk szintn j keverket ad, feltve, hogy az ultraviola sugrzsnak megfelelen ellenllk. de a vzmegtart kpessg tern ritkn segtenek.( a pvc porosodsa, s annak egszsgre rtalmas hatsa mg nem egszen tisztzott, de nagyon gyans.)

A pvc anyag nyesedkeket ms manyagokkal keverni nem szerencss, mert azokkal kmiai reakciba lphet.
(… ltalban, szerintem hagyjuk a pvc-t...)

A taposrteg sszelltsn tlmenen jelentsge van mg annak karbantartsnak is.
Nem vletlen, hogy szinte bonyolult gpeket hasznlnak, hiszen az egyenletes keverk eloszls biztostsa az elegyengetett, elsimtott felszn kialaktsa mellett nem is egyszer feladat, csak annak ltszik.



A taposrteg vastagsga tbbnyire 8-10, legfeljebb 12 cm az alkalmazott anyagok fggvnyben. ( nagyobb rtegvastagsg mlyebb gdrket is produklhat) Nagyobb rtegvastagsg kezd lovasok szmra kln fenntartott plya, vagy futszraz kr esetben indokolt, gy az ess e helytt ha nem is az rm forrsa, de mindenesetre kevesebb nyomot hagy az ifji kebelben s tomporon.

A djlovasok szeretik, ha a plya rugalmasabb, ennek a beszablyozsa sem knny helyszni feladat, de az adalkanyagok s a homok arnya, a rtegvastagsg, tovbb bizonyos rugalmas, a taposrteg alatti n. elvlaszt rtegek jl megvlasztott alkalmazsval minden kvnsgnak megfelel tulajdonsgok rhetk el.

Kzbevetleg:
Eddig a talajt vizsgltuk az ignybevtelek fell, most egy pillanatra nzzk a l lbt.
A szmunkra mg felfoghat eset, amikor a l sima betonon jr… az mg megy… de mr amikor ott futtatjuk, brmelyik pillanatban elcsszhat. Mg patk nlkl is. (mi lehet a jgen…).. csszik, mert a vzszintes erket, ami az elrehaladshoz, vagy megllshoz kell, a vas sima fellete nem tudja tadni.
Ez nagyjbl olyan lehet a lnak, mintha mi zokniban prblnnk ping-pong meccset vvni vixolt parkettn.

A msik szlssg, a mly homok.
A hozztartoz plda: lljunk a tisztaszobai nyoszolya dunyhahalmnak tetejre, s prbljunk csak egy fl mtert felfel ugrani. Kvetkezt fogjuk tapasztalni: nemhogy fl mterre nem fogunk emelkedni, hanem hirtelen belesllyednk a pihasgba.
A mly homok plyn hihetetlen mennyisg energia pocskoldik el pusztn a laza talaj sszenyomsra. (a srlsek veszlye mg ehhez addik) Egyrszt kptelen lesz a l akkort, s gy ugrani, mint amekkort, s ahogyan tudna, aztn meg egyre kisebbeket, egszen, amg tnkre nem megy..
Viszont valamekkora benyomdsra szksg van, mert nemcsak a pata felletn tadd srldsi erkbl, (amelyekbl a talajban szintn nyrerk brednek), hanem a keletkez kis fggleges-ferde felleteken addnak t vzszintes irny erk.

(Kvncsisgbl kiszmoltam, hogyha a l az ugrskor az elrugaszkods szakaszt csak tz cm-el meg tudn nyjtani, majd 30%-al kisebb ert kellene ugyanakkora ugrshoz kifejtenie! Tanulsg: ltalban igaz, hogy ltszlag kis matrilis eltrsekhez viszonylag nagy eredmnybeli differencik tartoznak)
A fentiekbl is kitnhet, mirt olyan nehz a taposrteg optimlis anyagt, sszettelt megtallni, s mi minden mlhat ezen.


A taposrteg alatti elvlaszt rteg



Ennek a szerkezeti elemnek az elsdleges feladata, hogy a taposrteg tartasson meg szzi llapotban, az alsbb rtegekbl a kavicsok, kvek, egyb alkotrszek fel ne keveredjenek, msodrend feladata lehet a rugalmassg nvelse, bizonyos mennyisg vztartalk trolsa, egybknt pedig a felesleges vz elvezetsnek tjban ne legyen.

Legegyszerbb esetben az elvlasztrteg egy egyszer, de nagy szaktszilrdsg, egybefgg vzszigetel rteg, amelynek felsznrl vezetjk el a vizet, ami csak felszni lejts kialaktsval biztosthat. ( a rteg elcsszs elleni biztostsa furfangos feladat) Ezt a megoldst legfeljebb djlovas ngyszgnyi vagy mlyebb talaj tanulplya esetben tekinthet elfogadhatnak. Itt a lejts 20 m-es hosszon kzpgerinc kialakts mellett a taposrteg vastagsgban 8-12 cm klnbsget ad, ha a felsznt vzszintesnek alaktjuk ki. Ha a felszn is lejtssel kszl, a klnbsg 4-6 cm-re cskkenthet.



Szerencssebb, ha a vizeket az elvlasztrteg alatt gyjtjk ssze, m ekkor ennek a rtegnek vzteresztnek kell lenni. Erre alkalmasak a megfelelen megvlasztott geotextlik, amelyeken azonban a legaprbb szemcsk sem juthatnak t, tovbb a geotextil lyukainak eltmdsre sem kell szmtani.

(A geotextilek tovbbi felhasznlsi lehetsge a nem megfelel teherbrs talajok erstse, ekkor azonban elhelyezse nem ebben a rtegben trtnik.)
Ez alatt egy n. drnrteg ( szrrteg), egyszer esetben jl tmrtett homokos kavicsrteg helyezkedjen el, amely kell mrtkben teherbr, s vztereszt.

Lehetsges a vizet csak az ezalatti tmrtett s lejtssel kialaktott "anyafld" felsznn elvezetni, vagy biztosabb megolds, a plya alatti rokrendszerben elhelyezett geotextillel burkolt n. drncsvek ltal sszegyjteni, s elvezetni. (A drncs egy specilis cs, amelynek teteje, s oldalainak fels rsze igen kis lyukmrettel srn perforlt, a vz az als rszben gylik fel.)




 


Amennyiben az eredeti talaj szilrdsgcskkens s egyb krosods nlkl kpes a felszni vizek maradktalan befogadsra, elfogadhat a drnrteg , ill. a csvezs elhagysa.

ltalnosan elmondhat, hogy a vzelvezets, minden esetben tkletesen megoldhat, gazdasgos kialaktsnak mdja a helyi adottsgok fggvnye.
A helyi adottsgokat tkrz talajmechanikai szakvlemny - amely esetnkben mintavev frsok laboratriumi vizsglati eredmnyeit, s a terletre vonatkoz vzviszonyok adatait tartalmazza- alapja a plya tervezsnek. A tervezs szakember feladata, a tervezett szakszer megolds garantlja a plya megfelel hosszantart mkdst.

Az elvlaszt rteg specilis kialaktsval md van az alapfunkcikon tlmenen bizonyos mennyisg vz trolsra, illetve a rugalmassg nvelsre. Ezt az ltalban kisebb tblkbl sszlltott rteget legtbbszr rugalmas, nem reged, nem leboml, krnyezetbart jrafelhasznlt manyagokbl ksztik. Ezek az elksztett aljzatra egyszeren lerakhatk. Sejtszeren kialaktott 4-5 cm magas kzeit 3-5mm szemnagysg kaviccsal, lvakaviccsal tltik fel, a sejtek aljban flgyr szeren kialaktott kis trolkban gylik a felszni vizek egy rsze, a tbbi az alul kialaktott lyukakon tvozik.




 



 


Szmos ilyen termk ltezik, igen drgk, ruk 4000 - *-os gig Ft/m2.

Alaprteg - drnrteg

Ez a rteg a vz elvezetsre, s egyben a plya teherhord, teherkiegyenlt rtege amely rendesen az elvlaszt rteg alatt helyezkedik el.
Anyaga zzott k (n. kul-kavics), homokos kavics, a legfontosabb, hogy nagyon jl tmrtett, s vztereszt legyen. Erre ( kzvetlenl az elvlaszt rteg al) illik mg 3-4 cm kisebb szemcsemret, kevsb durva kiegyenlt ( az elvlaszt rteg egyenletes felfekvst biztost) homokos kavics tertst alkalmazni. ( ez a rteg lehet akr j vztereszt kpessg 10-15 cm-es betonlemez is, a vastag drnrteg ilyen esetben akr el is maradhat, de a vz sszegyjtse szintn szigetels feletti drnrkokban, vagy drnlemezzel trtnik)

A drnrteg vastagsga 20-30 cm. Ebben a rtegben helyezhetjk el az elzekben mr emltett mdon a drncsveket.
A drnrteg alatti anyafld elksztse az egyik legfontosabb mozzanat, hiszen itt kerlnek elhelyezsre az els fggleges s vzszintes irny kitzsi pontok. A lovasplyn nagyok a tvolsgok, s viszonylag kicsik a vastagsgi mretek, ezrt a pontossg elengedhetetlen kvetelmny. A hagyomnyos mszerek -teodolit, szintez- tkletesen megfelelek, m ennl pontatlanabb mszerek, vagy eszkzk hasznlata mellett az utlagos javtgatsokra rengeteg pnz felesleges elkltsre van esly, s radsul veszlybe kerlnek az elrni kvnt j plya-tulajdonsgok is.

 
Bottyn Equus Hungria
Tartalom
 
Trsalg
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Szmll
Induls: 2005-12-28
 
Melegvr lovak
 
Hidegvr lovak
 
Pnik
 
pols
 
A pata
 
Western
 
Az ugrats
 
Egyb
 
Kptr
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!