pacisoknak
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Fmen
 
PonyClub
 
A szerkesztrl
 
Lovas+
 
Lovas PC-jtkok
 
Ltrtnelem
 
Lovassport
 
Lovasiskola
 
Minden a lovakrl
 
A lovak viselkedse
 
Jrmdokrl
 
L-egszsg
 
Hres lovak
 
rdekessgek
 
Lovas sztr
 
Ltenyszts
 
Csik
 
Ltarts
 
A l kpzse
 
Az istll
 
A lovas felszerelse
 
A l felszerelse
 
Klnleges kpzsek
 
Takarmnyozs
 
Krdsek s hibk munka kzben

 

IV. MILYEN KRDSEK KTELYEK S HIBK MERLHETNEK FEL AZ ELBB LERT MUNKA KZBEN?

Az elbb lert eljrs, ahogyan a flrelovagolt lovat ismt a segtsgek elfogadsra brjuk, gyakorlatban taln egyszerbb, mint annak elmleti lersa. Ezt az utat minden lovasnak ismernie kellene, miutn ez a lovas rzs kifejlesztshez tartozik. Azonban a siker itt a lovas ama kpessgtl fgg, vajon tud-e a l mozgshoz teljesen hozzsimulni s a nyereghez tapadva, lni.

Aki ezt a titkot mg nem fejtette meg, az sohasem lesz abban a helyzetben, hogy lovnl segtsgekre val engedelmessget ismt helyrelltsa, mert akkor mg nem is kpes lovra helyes befolyst kifejteni.
A derk meghzsa sok lovas eltt ismeretlen fogalom, nhnyan ugyan beszlnek rla, de mg sem tudjk derekuknak hasznt venni. Sokan pedig egyltaln tagadjk annak mg a lehetsgt is, hogy ezzel befolyst lehetne gyakorolni a lra. Sokan nem hisznek benne, mert mg sohasem reztk azt, hogy ennek segtsgvel a lovas kpes a l orrt a szrakkal, akr kt rddal elretolni s a l nyakt, kinyjtani, vagy pedig oly nehznek tartjk e kvetelst, hogy azt hiszik csak egyes, istenadta lovasok juthatnak el odig.

Ilyen lovasok nem mernek a szrral engedni, mert attl flnek, hogy nem sikerl nekik a l nyakt jbl gmblyteni, s hogy ezltal teljesen elvesztik az uralmat lovuk fltt, E felfogsnak azutn az a kvetkezmnye, hogy ilyen lovasok lovaikat htrafel hat kzzel "tartsba" akarjk hozni, hogy lovuk "gallrosan " jrjon. Ha a l ennek ellenszegl (s pedig jogosan), a lovas mg ersebb nyomst gyakorol, vagy a szrakkal a l szjban ide-oda frszel. Ha vgre a l szjban engedett s a szrak mr pillanatnyilag lgnak, a lovas abban a hitben ringatja magt, hogy lova most mr engedelmess vlt, ezt megjutalmazza, az elrehajtsrl, vagyis a lnak a szrra val rtolsrl megfeledkezik: ezzel pedig az els lps a l "szr mgtt" val jrshoz megtrtnt. Ezutn a l rvidesen fejnek a szgye fel val visszacsuksval s nyaka sszegmblytsvel mindinkbb kivonja magt a szrak hatsa all, -minderre pedig a lovas lovt- br akaratlanul, de igen gyesen- sajt maga tantotta meg. Ez a folyamat nagyon gyakran -sokkal gyakrabban, mint ezt hinnnk-, jtszdik le s a "szr mgtti" llapottal egytt, a l nyakban (a 3. s 4.-ik nyakcsigolya kztt) elll "hamis trshez vezet": ez a hamis trs, amelynl most mr a tark helyett a 3-ik nyakcsigolya a l nyaknak legmagasabb pontja, igen knnyen felismerhet s nagyon csnya. Sokszor azt is ajnljk, hogy a lval ne getsben, hanem elbb ll helyben s lpsben fogadtassuk el a segtsgeket s csak ha ez sikerlt, induljunk vele getsbe. Ez helytelen, mert ez az eljrs sokkal, de sokkal nehezebb s a lovas rszrl sokkal tbb rzst s tapasztalatot ignyel. Az getsben fennll nagyobb lendlet a lovassal megrezteti, hogy az objektum, amelyhez tartania kell magt, nemcsak a l fejbl s nyakbl ll, hanem hogy ez a l egsz teste: de azon kvl sokkal knnyebb getsben, mint llhelyen vagy lpsben megrezni azt, hogy a l elegenden engedelmeskedik-e az elrehajt segtsgeknek, hogy elre megy-e ezekre, vagy vissza tart-e.

Sok flrertst s ebbl kifolylag sok hibt okoz az a szintn sokszor hallott tancs: "A lovas engedjen, ha a l enged vagy, ha a l engedett". Ezalatt azt kell rtennk, hogy a lovasnak csak addig a pillanatig szabad a szrakkal kitartani, mg a l enged: ha ilyenkor a lovas tovbb is kitartana -annak ellenre, hogy mr clt rt-, gy ez felttlenl ellenttekhez vezetne lovas s l kztt, amelyekrt azonban nem a lovat terheli felelssg.

Sokszor azonban a mondatot megfordtjk, s helytelenl rtelmezik, mintha gy hangzana: "A lovas csak azutn engedjen, ha a l mr engedett", ms szval, hogy "addig" vagy "azrt" tartson ki, "mg" vagy, "hogy" a l engedjen: ilyen formban rtelmezve a mondat termszetesen tvtra vezethet. Ha ugyanis a l a szrakkal val ellentartsra nem enged, akkor tbbnyire a lovas nem hatott elgg derekval s als combjaival, ahogyan ez a meglltshoz szksges lett volna. Ilyenkor vagy elegend, ha a lovas az elmulasztottat utlag ptolja, vagy befolyst erlyesebb formban megismtli. Ha azonban a megllts javtott kiadsban sem sikerl s a l tovbbra is -taln mg ersebben- a szr ellen tr, akkor az a feladat hrul lovasra, hogy lovt engedsre s a nyaka kinyjtsra brja. Ha ugyanis a lovas ez esetben addig akarna a szrakkal kitartani, amg a l ezt nmagtl megtenn, akkor ez -ha egyltaln megtrtnne- nem a lovas rdeme, hanem tisztn csak vletlensg lenne: hiszen a lovas nem tett egyebet, minthogy vrakozott. Ha azonban ez a vletlen nem kvetkezik be, akkor ez a kitarts a legtbb lovasnl tbbnyire, a l szjval val lland kzdelemre vezethet. Ha a l -dacra annak, hogy a lovasnl tzszer is ersebb- mgis pillanatnyilag engedne, szz eset kztt kilencvenkilencben a lovas az olyan rgen vrt pillanatrl leksne, s tlksn engedne. Ha mgis sikerlne neki a helyes pillanatot eltallnia, ezzel tbbnyire lovt csak a szr mg val bjsra fogja sztnzni. Csak ritka gyes lovas lesz akkor is kpes lovval megrtetni, hogy nyakt ismt hosszra nyjtsa. Ha ez sikerl, akkor ez inkbb az utnaengedsnek tulajdonthat, nem pedig az elbb gyakorolt ellenkitartsnak. Az t teht helytelen volt, mert az ellenkitartssal a munkt csak megneheztettk.


TUDJA E A LOVAS NMAGA IS MEGTLNI, HOGY A LOVA ENGEDELMES-E A SEGTSGEKRE?

Ezt a krdst trgyaljuk kln fejezetben, mert e tekintetben sok lovas csaldsokban ringatja magt: de ppen ez a krds nagyon fontos, mert ettl fgg a munka tovbbi eredmnye. Olyan kijelentsekkel, mint: "azt ltni lehet, vagy azt rezni kell", a krdst nem lehet elintzni.

A segtsgekre engedelmes lnak:

1, teljesen elengedettnek kell lennie
2, az als combokkal s a derkkal kifejtett behatsoknak al kell vetnie magt.
3, szron kell llnia
4, egyenslyban kell mennie

Ezt a ngy pontot egyms utn trgyaljuk, hogy ezek a lovas nyelvben szoksos kifejezsek teljesen tisztzdjanak. Ebbl azonban nem szabad azt a kvetkeztetst levonni, hogy a l ezeknek a kvetelmnyeknek kln-kln, egymstl fggetlenl is meg tudna felelni: ezek ppen ellenkezen egymstl szt nem vlaszthatk, mert hiszen az sszes segtsgek a derkkal, combokkal, szrakkal s a sllyal kifejtett befolysok sszejtszsbl addnak s gy teljesen egymsba folynak. gy teht nem tehetnk egy lovat engedelmess a szrra combsegtsg nlkl vagy a combra szr nlkl, a lovat midig csak " a segtsgekre" tehetjk engedelmess.

Ezekkel a krdsekkel a kvetkezkben behatbban kvnunk foglalkozni, mert nem szabad ktsget hagynunk afell, hogy a lovasnak tulajdonkppen mit kell a segtsgeket helyesen elfogad lovon reznie.

HOGYAN RZI A LOVAS, HOGY A LOVA ELENGEDETT-E?

Ez a krds tulajdonkppen annyira mindent tfog s mindenre kiterjed, hogy a lovas erre csak az sszes, a kvetkezkben felsorolt ellenrz prbk vgrehajtsa utn adhatn meg a vlaszt. Az a bizonyos, hogy a l mg nem engedte el magt, ha brhol is ellenllst fejt ki.
Klnsen nem elengedett a l:

1, ha nem halad nyugodt, egyenletes s trt nyer lpsekkel elre s
2, ha gerincoszlopa nem leng oly egyenletesen, hogy a lovas minden erlkds nlkl a nyereghez tapadva tudjon lni rajta.

HOGYAN RZI A LOVAS, HOGY LOVA A COMBNAK, VALAMINT DEREKA BEFOLYSNAK ELNGEDELMESKEDIK?

A prbk mindkettrl szintn annyira egybeolvadnak, hogy alig lehet egymstl elvlasztani, amennyiben derkkal val befolys comb nlkl ppoly lehetetlen, mint fordtva. Az als combokkal val befolys mr olyan finom lehet, hogy sokszor alig lehet megklnbztetni, hogy ezek csak ttlen rintkezsben vannak-e a l testvel, vagy mr aktv tevkenysget fejtenek-e ki: a j lovasnak azonban ezt a klnbsget mindig meg kell reznie.

A l derkkal s combbal kifejtett behatsokra akkor engedelmes, ha a lovasa ezekkel brmikor, de fleg a derekval

1, jobb, hatrozottabb elremens
2, hosszabb, trt nyerbb lpsekre s
3, megllsra ksztetheti.
A combra val engedkenysghez azon kvl hozztartozik az, hogy a lovat evvel
4, oldalra lptethessk.
Az 1, s 4 alatt emltett kvetelmnyeknek az ellenrzse nem szorul klns magyarzatra.

Mr nehezebb feladat a lovat hosszabb, trt nyerbb lpsekre brni. Ha a lovat utnaenged szrak mellett derekunkkal s combunkkal elrenyomjuk, lpseinek nem szabad gyorsabbakk vagy nyugtalanabb vlniuk, hanem csak trt nyerbbek. Tovbb nem szabad, hogy ilyenkor a l fejnek magasabbra emelsvel vagy sllyesztsvel, vagy annak lblsval, farka csvlsval s egyb jelekkel kifejezsre juttassa, hogy a lovas befolyst kellemetlennek s zavarbbnak rzi, -csak lpsei legyenek mindinkbb hosszabbak. Az ehhez val rzst csak kiprblssal lehet elsajttani: ha ezt nhnyszor tettk, akkor 1-2 hosszabb lps mr elegend arra, hogy tisztban legynk afell, hogy lovunk valban engedelmeskedik-e segtsgeinknek. Ilyen kiprbls nlkl ezt sohasem fogjuk rezni, s akkor mindig megmarad az a veszly, hogy a l a jrst -anlkl, hogy ezt a lovas szrevenn-, elveszti.

ppoly nehz s fontos az ellenprba, vagyis, hogy a visszatartsok "keresztl jutnak -e a lovon". Sokan gy vlekednek, hogy akkor, ha a visszatartssal tjutunk, a lnak inkbb a szrak irnt kell engedelmesnek lennie, mint a combra s a derkbefolysra. De ppen az a kvetelmny mutatja legjobban, hogy nem szabad klnbsget tennnk a kztt, hogy a l "a szrnak" vagy "derkbefolysnak engedelmeskedik-e, hanem mindig csak arrl beszlhetnk, hogy a "segtsgekre" engedelmes-e vagy nem.

Ha kiprbltuk azt, hogy kpesek vagyunk-e a l lpseit meghosszabbtani, akkor ehhez, mint ellenprba hozztartozik a fl visszatarts s a megllts helyes keresztlvitele, mert vgeredmnyben ennl is a lovas dereka s combja jtsza a dnt szerepet. Ha teht most a lovunkat a ttlenl ellentart szr fel derekunkkal s kt combunkkal elrenyomjuk, akkor a segtsgeket helyesen elfogad lnak vagy az temet kell megrvidtenie (magt felvenni), vagy -a szrakkal ismtelten kifejtett ellentartsra- meg kell llnia.

Els esetben a l lpseinek az elbbi temessg megtartsa mellett magasabbakk kell vlniuk, anlkl, hogy a l feje emelsvel vagy sllyesztsvel, annak lblsval, nyaka elferdtsvel vagy sszegmblytsvel, szja kittsval s vgre farkcsvlssal jelezn, hogy a visszatarts -akr a meglltshoz is- re nzve kellemetlen volt.

A lovasnak pedig ennl azt kell reznie, mintha lova htul sllyedne s hogy annak lpsei -annak ellenre, hogy megrvidltek- lendletesebbekk s magasabbakk vltak. lnk vrmrsklet lovak nmelykor a meglltsnl a combnyomsra farkuknak egy gyenge mozdulatval vlaszolnak: ha azonban ez hevesen s ismtelten trtnik, vagy ms jelekbl a lnak okozott kellemetlen rzsre lehet kvetkeztetnnk, akkor a visszatartssal nem jutottunk simn t a lovon.

A fl visszatartsok keresztlvitele durvbb vagy finomabb formban trtnhet. A finomsg legnagyobb foka az, ha erre mr a lovas erlyesebb derkmeghzsa elegend. Ha a lovasnak lovt azonkvl mg az als combjval kell elrenyomnia, akkor a fl visszatartst mg mindig finomnak tekinthetjk: ha azonban a lovasnak, hogy segtsgeinek tbb nyomatkot adjon, mg szksge van arra, hogy a szrakkal erlyesebb, aktv behatst fejtsen ki -ha csupn a kezek becsavarsval, is- akkor a visszatartst mr durvnak kell minstennk. A lovas sokszor nem tudja megklnbztetni, hogy lovt csak a ttlenl ellentart kzre nyomta-e r, vagy hogy ezekkel mr aktv tnykedst fejtett-e ki. E krds knnyen tisztzdik, ha e clbl a szrakat csak az egyik kezbe veszi.

A kellkppen elksztett l minden egyb derkkal s combbal gyakorolt egyszerbb befolysnak is engedelmeskedik. gy azzal, hogy a bels lcsontunkat nyomjuk elre, s ennek megfelelen lnk, kls alscombunk hatsval a l htuljt a patanyomrl befel llthatjuk. Olyan l, amely ennl a kls alscomb ellen tr s htuljt ppen fordtva, lltja, termszetesen nem nevezhet a combra engedelmesnek. A lovas ezutn mr kifogstalanul balra vagy jobbra hajltott lval lovagolhat s amellett sajt maga, meggyzdhet arrl, vajon enged-e lova a leggyngbb combnyomsnak is? Ha a l ezt nem teszi, akkor nem elgg engedelmes ezekkel szemben.

HOGYAN RZI A LOVAS, HOGY A LOVA SZRON VAN?

A l a szrnak akkor engedelmeskedik, ha fleg ezekkel a lovat mindenkor arra brhatjuk, hogy:
a) fejt azonnal magasabban vagy mlyebben hordozza,
b) nyakt kinyjtsa,
c) jobbra vagy balra lltottan (hajltottan) jrjon s,
d) hogy lltottsgt ismt megszntesse.

A l csak akkor fogadja el kifogstalanul a segtsget, ha a lovas mindezen felsorolt prbkat, fl kzbe vett szrakkal is, elvgezheti. E prbnak azonban csak a derk s als combok rszvtele mellett vlnak lehetv. gy azutn, valban nemcsak azt vizsgljuk, hogy a l szron van-e, hanem tulajdonkppen megint csak azt, hogy a tbbi segtsgekre is engedelmes-e.

1, Ha a lovas kt kezt magasabban vagy mlyebben tartja, akkor ezzel a l fejt -bizonyos hatrok kztt- magasabbra vagy mlyebbre veheti: hasonlkppen a lnak egyik vagy msik flt is csak a megfelel keze emelsve vagy sllyesztsvel emelheti vagy sllyesztheti. A lnak erre azonnal reaglnia kell, ha ezt nem teszi, nem ll szron. A hatrokat, amelyeken bell a lfejnek ez a magasabbra vagy mlyebbre helyezse lehetsges, a lovasnak meg kell reznie, s pedig vagy a l ellenllsn vagy a szrak lelgsn. Ha a lovas lovtl hosszabb idn t egy bizonyos, idomts foknak meg nem felel fej- s nyaktartst kvetel- teht nem "relatv" tartst- akkor ez biztosan meg is bosszulja magt. A nyak s fejtartsnak nmagtl kell addnia: a l kikpzsnek kezdetn ez mly legyen, azutn lassanknt a l htuljnak sllyedshez mrten a l nyaka s feje fokozatosan emelkedjk.

2, Ha a lovas az als combok vltozatlan hatsa mellett mindkt szrat utnaengedi, a lnak nyakt ki kell nyjtania s fejt az utnaengedsnek megfelelen elre, s lefel kell vinnie. Ha a l nyakt ennl nem nyjtja ki hosszra s a szrak, ezltal lelgnak, akkor a l nincs szron, hanem "szr mgtt".

Vannak lovasok, akik a szrak lelgst azzal mentegetik: "Hiszen a lnak nmagt kell hordoznia". A helyes s helytelen itt nagyon kzel ll egymshoz. Elrehaladt idomts oda vezet, hogy a l "nmagt hordozza": ez azt jelenti, hogy nem szorul mr klnsebb figyelmeztetsre vagy segtsgre a lovas rszrl, hogy a mr felvett tartsban maradjon. Ez azonban nem zrja ki azt, hogy a lovas akkor is kpes legyen a lovt brmikor nyaka kinyjtsra brni, st ez nagyon fontos.

3, Ha a lovas vltozatlan combfekvs mellett s slya thelyezse nlkl csak az egyik szrral enged, akkor a lnak nyakt ezen az oldalon kell kinyjtania s az sszekttetst a lovas kezvel ezen az oldalon is keresnie. Ez igen fontos, mert a l lltst pp annyira a kls szr utnaengedsvel, mint a bels szr megrvidtsvel hajtjuk vgre.

A nagy krn val lovaglsnl a lovat a bels szrral lltjuk, a klsvel a tartst hatrozzuk meg. Ebben bent foglaltatik az, hogy a l, ha a bels szrat helyezzk hatson kvl -az lltottsgot, ha a kls szrat-, a tartst veszti el: ebbl addik a kt tovbbi ksrlet:

4, A lovas a nagy krn a bels szrat utnaengedi anlkl, hogy a kls szr hatsn vltoztatna: ehhez vagy a bels kzzel elbbre mehetnk, vagy a bels szrat el is ejthetjk. A segtsgekre engedelmes lnak erre a bels szrral val sszekttets fenntartst meg kell ksrelnie azltal, hogy nyakt a bels oldalon kinyjtja. Ha a lovas a kls szrral nem enged, akkor a l egyelre azon tmaszt tall, s nmagt kifel lltja: ha a lovas testslynak a bels lcsontra val helyezst fenntartja, akkor a lovat -kifel lltott fejjel- a nagy krn val tovbbmensre sztnzi. Ha a lovas azonban a testsly befel helyezst feladja, a l az rint irnyban egyenesen tovbb fog menni. Ha a lovas testslyt a msik oldalra helyezi t, a l a krbl kifel fordul.

5, Ha a lovas a nagy krn a kls szrat utnaengedi vagy elengedi anlkl, hogy a bels szrral engedne, a l nyaknak kls oldalt fogja kinyjtani, a tartst elveszti s lassanknt csigavonalban, befel kanyarodik.

Ez a kt utols ksrlet azrt fontos, mert ezekbl a lovas megllapthatja, hogy a hiba hol van, a lnak melyik oldala a puhbb s melyiket kell mg javtania.

6, Ha a lovas a szrakat -csikzablval kantrozott lovon is- egy kzbe veszi, a l szjval val biztos sszekttetsnek nem szabad megsznni: a lnak a zablt tovbb is knnyedn rgni kell. Ennek az sszekttetsnek csakis a lovasnak derekval s als combjval a lra kifejtett elrehajt segtsgn szabad alapulni, nem pedig a kt kz erszakos, frszel tnykedsn. Ezrt is az sszes elbb felsorolt prbkat fl kzzel val vezetssel is el kell tudni vgrehajtani.

HOGYAN RZI A LOVAS, HOGY LOVA EGYENSLYBAN JR-E?

A ngylb llat majdnem mindig egyenslyban van, gy a csik rvidesen megszletse utn, -ha kiss bizonytalanul is-, mr llni s szaladni tud: ezzel ellenttben a gyereknek a kt lbn val egyenslyozst elbb meg kell tanulnia. gy a fiatal l a lovas slyval is gyorsabban megbartkozik. Ebbl azonban mg nem kvetkezik az, hogy a l s lovas slyvonala sszeesik. Csak ha ezt az sszhangot a kt slypont kztt megteremtettk, beszlhetnk arrl, hogy a lovas lovval egyenslyban van s hogy a l "egyenslyban jr". Amg ez meg nem trtnt, a l a mozgsgpezett zavaran befolysol krlmnyek kvetkeztben jrst elbb-utbb elveszti anlkl, hogy ez azonnal szrevehet lenne.

Ha a l egyenslyban jr, akkor nemcsak engedelmeskedik a lovas dereka meghzsnak s meglltsoknak, hanem a lovas minden slythelyezsre is reaglnia kell.

A lovas minden jobbra vagy balra val slythelyezsben a l is rszt fog venni aszerint, hogy milyen befolyst gyakorol a lovas egyidejleg a derekval, combjval s a szrakkal teht vagy lltani fogja nmagt, vagy fordulni fog. Testslythelyezssel a lovas elengedett szrak mellett is kpes kgykrket lovagolni, ha emellett lovt derekval s combjval elrehajtja.

MIKOR EGYENESRELLTOTT A L?

Minden l termszettl fogva ferde (termszetes ferdesg): azt lltjk, hogy ez az embri fekvsvel fgg ssze. Ahogyan a legtbb ember jobbkezes, gy a legtbb l bal fel ferdlt. Azon kvl sok lovas lovt befolysval inkbb csak jobbra kpezi ki, ami pedig nagy hiba. Minden lovas igyekezzk lovt egyenesre igaztani, s egyenesen lovagolni.

Olyan l, mely a segtsgeket elfogadja s a szrhoz (zablhoz) lp, lehetsg szerint mr egyenesre igazthat: ha nem, akkor mg nem elgg engedelmes a segtsgekre. Az ehhez val rzst gy ellenrizhetjk, hogy lovunkkal frissen gereblyzett talajon lovagolunk vgig: egyenesre igaztott lnl a htuls lbaknak pontosan a mells lbak patanyomait kell kvetnik, jobbra, vagy balra hajltott lnl a hts lbak kiss jobbra vagy balra eltrnek.

 
Bottyn Equus Hungria
Tartalom
 
Trsalg
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Szmll
Induls: 2005-12-28
 
Melegvr lovak
 
Hidegvr lovak
 
Pnik
 
pols
 
A pata
 
Western
 
Az ugrats
 
Egyb
 
Kptr
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!