A tavasz bekszntvel a kellemesen simogat els meleg napsugarak nemcsak minket embereket s ngylb kedvenceinket csaljk ki a szabadba, hanem sajnos a klnfle soklb s sokszrny jszgot - nevezetesen a rovarokat s trsaikat - is. A j id megjelensvel megnvekednek az ezzel kapcsolatos gondok is: kinek jutottak volna eszbe hideg tli estken a legyek s a sznyogok?
Sajnlatos mdon azonban a tavaszi kilovaglsok alkalmval, vagy a karmban, illetve az istllban is egyre tbbkkel tallkozhatunk. De ha idejben felkszlnk e kellemetlenkedk tmadsaira, megakadlyozhatjuk, hogy komolyabb bajt okozzanak kedvenceinknl. Hasonl a helyzet a klnfle bels lskdkkel is, amelyek taln mg a fent emltett kls lskdknl is nagyobb krokat okozhatnak a gazdaszervezetben, klnsen azrt, mert a tulajdonos tl ksn veszi csak szre, ha baj van - mikzben a bels lskdk megtelepedse is megelzhet lenne megfelel ksztmnyek rendszeres hasznlatval. De nzzk sorjban.
A klnfle lskdket - amelyeknek kzs jellemzjk, hogy az gynevezett gazdallat (esetnkben a l) szervezetbl szerzik meg tpllkukat vagy pp a szaporodsukhoz illetve fejldskhz szksges kzeget - kt nagy csoportra szoktuk osztani, nevezetesen kls s bels lskdkre.
A bels lskdk
A bels lskdk letszakaszaik egy rszt a gazdaszervezeten bell tltik el, s jelenltkkel mindenkppen zavarjk a gazdallat megfelel fejldst. A bels lskdkkel fertztt l kondcija leromlik, a felvett takarmnyt nem kpes szervezetben a megszokott mrtkben hasznostani, lesovnyodik. A "frges" l gyakran kliks tnetekkel is jelzi megbetegedst. Megfelel gygyszeres kezelssel megelzhetjk a bels lskdk megtelepedst a szervezetben, illetve ha mr megtrtnt a baj, akkor is van md gygyt kezelsre. A leggyakoribb bels lskdk egyike a Parascaris equorum, az orsfrgessg okozja, amelynek peti szjon t kerlnek be a l szervezetbe. A vkonyblbe jutva a petkbl lrvk lesznek, amelyek vndorolni kezdenek a l szervezetben, s ekzben slyosan krosthatjk a ltfontossg szerveket - pl. a tdt, a mjat - is. A vndorls befejeztvel a lrvk ismt a blbe jutnak vissza, ahol kifejlett frgekk alakulnak, s lerakjk petiket, amelyek a szklettel a klvilgra kerlnek, s ismt megfertzik az llatokat. Az orsfrgessg legfbb tnete, hogy a l kondcija leromlik, a csikk fejldse lelassul - st slyos esetben a vndorlskor a tdbe kerl freglrvk komoly lgzszervi problmt is okozhatnak -, s a frgek jelenlte gyakran okoz kliks nyugtalansgot is. A Strongylis vulgaris a vastagbl-frgessg okozja, amely az orsfrgessghez hasonl krttele mellett az artrikban zajl lrvavndorlssal vrrgk kpzdst, s ezzel egyes artrik eltmdst is okozhatjk, ami a blszakaszokban slyos, st nha akr vgzetes kimenetel klikhoz is vezethet, de ugyangy akr a htuls vgtag sntasgt, az izmok mkdsnek romlst is okozhatja. A legtbb ltulajdonos szmra az els int jel az esetleges frgessgre a farok viszketse, drzslse, melyet sok esetben valban egyfajta frgessg, az Oxyuris equi ltal okozott hegyesfark-frgessg idz el. Ez azonban nem tartozik a tlzottan veszedelmes krokat okoz bels lskdk kz, inkbb csak kellemetlen a l szmra, illetve jelzi a tulajdonosnak, hogy mr el is ksett a fregtelentssel. E hrom faj rvid ismertetsvel elssorban az "elrettents" a szndkunk, hiszen emellett mg szmos ms bels lskd krttele is veszlyeztetheti lovaink egszsgt, mindegyikk felsorolsra azonban j nhny oldalra lenne szksg. Ha a ltulajdonosok betartjk az istll- s a legelhiginia alapvet szablyait, valamint megfelel rendszeressggel fregtelentik lovaikat, remlhetleg sosem kell tallkozniuk ezekkel a kellemetlen llnyekkel.
Kls lskdk
Mg a bels lskdk egy jelents rsznek krtteleire felkszlve taln sohasem kell a trgyban mocorg frgek ltvnyban "gynyrkdnnk", addig a kls lskdk egy rsze sajnos hozztartozik a nyri htkznapokhoz. A legkzismertebb rpl rovarok, amelyek ott donganak a legtbb istll s legel krl, nemcsak zavarjk a lovakat, hanem szmos fertz betegsg terjeszti is lehetnek. A sznyogok elssorban a fertz kevsvrsg terjesztsvel okozhatnak felbecslhetetlen krokat a lllomnyokban. A fertz kevsvrsg ugyanis gygythatatlan betegsg, amely ellen nem lehet vdekezni vakcinzssal, csak a lllomnyok szrst lehet elvgezni - azt viszont vente ktelez a tenysz- s a versenyeken rsztvev llatoknl. A legyek is szmos kellemetlensget okozhatnak a lovaknak: a lovon lv sebekbe, srlsekbe lerakjk petiket, illetve klnfle baktriumokat hordozva is elfertzhetik azokat. A Gasterophilus intestinalis nev lgyfaj s nhny kzeli rokona pedig mg ennl is komolyabb gondot jelenthet: a kifejlett rovarok petiket a lovak szrszlaira rakjk le, aztn ha a lovak lenyalogatjk azokat, a szjba kerl petkbl kikel lrvk befrjk magukat a nyelv al s szjgyulladst okoznak, illetve a gyomorba kerlve krostjk a gyomor nylkahrtyjt. A lrvk mg talakulsuk eltt a blsrral a klvilgra kerlnek, s ott kifejlett rovar lesz bellk. A kullancsok is slyos betegsg terjeszti lehetnek. A Dermacentor marginatus nev kullancsfaj terjesztheti a babesiosis nev betegsget, mivel nylval a gazdallat szervezetbe juttathatja a betegsget okoz vrlskdket. A babesiosis elpuszttja a vrsvrtesteket, s a sztes vrsvrtestekbl kiszabadul vrfestk gy kivlasztdik a vizeletbe, amitl a vizelet stt vrses, barns lesz. A betegsg magas lzzal jr, s slyos esetben akr az llat pusztulshoz is vezethet. Szintn meg kell emltennk a kls lskdk krokozsai kz tartoz rhssget is, amelyet leggyakrabban a Sarcoptes scabiei var equi okoz. A rhssg szerencsre tbbnyire elkerli a megfelel higinis krlmnyek kztt tartott, rendszeresen polt s egybknt is egszsges lovakat, s csak a rossz tartsi krlmnyek kztt lv lovakat tmadja meg. A viszkets, gyakori vakardzs azonban int jel lehet, hogy mgis rhssggel van dolgunk. Az lskdk elssorban a srny s a farok szrzetbe fszkelik be magukat, ahol elbb kis hlyagocskk jelennek meg, brgyullads alakul ki, majd a szr ki is hullik. A rhssgben szenved l tvgytalan, lefogy.
Mint a fentiekbl lthatjuk, a lovakat szmos kls- s bels lskd veszlyezteti, az ellenk val vdekezs az ember feladata. Ma mr szmtalan szer kzl vlaszthatunk, akr a megelzsrl, akr a mr kialakult fertzs megszntetsrl legyen is sz. Abban a tekintetben is igen szles a knlat, hogy egy-egy alkalommal mely konkrt fajok ellen akarunk vdekezni, vagy vlaszthatunk szles hatsspektrum, tbb faj ellen vdelmet biztost ksztmnyt is. A bels lskdk elleni vdekezsre hasznlt freghajt szereket egyszeren megetethetjk a lval, a kls lskdk elleni vdelemben pedig sokfle, ltalban a l szrre vagy brre juttathat folykony szer kzl vlaszthatunk. De vehetnk olyan ksztmnyt is, amely egyszerre nyjt vdelmet a bels s a kls lskdk ellen is, gy egy kezelssel vdekezhetnk mindkt csoport tmadsai ellen. Azonban ahhoz, hogy a megfelel szer mellett dntsnk, krjk ki llatorvos tancst, aki a megfelel rendszeressget is elrja, amellyel valban hatkonny tehetjk a vdekezst.
|