pacisoknak
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Fmen
 
PonyClub
 
A szerkesztrl
 
Lovas+
 
Lovas PC-jtkok
 
Ltrtnelem
 
Lovassport
 
Lovasiskola
 
Minden a lovakrl
 
A lovak viselkedse
 
Jrmdokrl
 
L-egszsg
 
Hres lovak
 
rdekessgek
 
Lovas sztr
 
Ltenyszts
 
Csik
 
Ltarts
 
A l kpzse
 
Az istll
 
A lovas felszerelse
 
A l felszerelse
 
Klnleges kpzsek
 
Takarmnyozs
 
A lidomts 3. idszaka

AZ IDOMTS HARMADIK IDSZAKA.

A L SSZESZEDSE S FELIGAZTSA.

A tulajdonkppeni idomts csak akkor veszi kezdett, ha a l a segtsgeknek mr teljesen engedelmeskedik. Ennek a munknak rszletes lersa tlhaladn e knyvecske kerett, azonban ennek felptsvel s cljval minden lovasnak tisztban kell lennie, mert aki nem ismerte fel a clt, az a helyes utat a helytelentl nem tudja megklnbztetni.

Az idomtsnak clja az engedelmessgre val nevels, a teljestkpessg fokozsa s a knny fordthatsg elrse. Az t a klnbz leckken t a lovas s a l kztt megteremtett tkletes harmnihoz vezet, ami a magasiskolban nyeri legszebb kifejezst.

Az tengedettsg s lendlet folytonos javulsa a fokmrje annak, hogy helyesen folyik-e a munka. Minl nagyobb ignyeket tmaszt a lovas lova fordthatsgt tekintve, minl gyakrabban s rvidebb id alatt akarja az temet s az irnyt lovval teljes sszhangban vltoztatni annl nagyobb fontossggal br, hogy a lovas a l htulja felett uralkodjk, mert ebben van termszettl a l legnagyobb erforrsa. A l slypontja a fej s nyak arnylag nagy slya folytn kzelebb esik a l mells lbaihoz, mint a htulskhoz ennlfogva, a mells lbak termszettl inkbb hordoz, a hts lbak pedig elretol tasztmunkt vgeznek. A verseny s ugr lnl a sly klnsen a l mells lbaira nehezedik, illetve rjuk esik, ugyangy a kocsilnl is, klnsen a tehervonnl. Az eke, vagy a nehz trszekr el fogott lnl ezt vilgosan lthatjuk.

Az iskolaszeren belovagolt lnl, klnsen hat ettl magasiskola-gyakorlatokat is kvetelnk, a hts lbakat inkbb a sly hordozsra kell kikpeznnk s e clbl ezeket a slypont fel val jobb allpsre, kell brnunk: ezt a l "sszeszedsnek" nevezzk.

Az sszeszedett llapotot a lnl rszben olyan leckkkel rjk el, amelyek kln e clt szolgljk, gymint a koncizlet hajltsa, az oldaljrsok -klnsen a "vllat be"- ltal rszben pedig kzvetve az egsz munkval, amelynek a lovat alvetjk s vgl minden egyes "flvisszatartssal".

Mindezek ltal a l lassanknt gyszlvn nmagtl htulrl elrefel egy mindinkbb szkebb keretbe toldik ssze, a l htulja sllyed, a hts lbak pedig jobban s erlyesebben a slypont fel lpnek al. A l nemcsak figyelmesebb vlik, hanem ksz a legkisebb figyelmeztetsre is a legnagyobb erkifejtsre, tovbb szebb s bszkbb benyomst kelt a nzben. Ennek kvetkeztben a mindenkori mvszek alkotsaikban a lovat elszeretettel ebben a formjban brzoltk, ha reprezentl vagy fejedelmi benyomst akartak kelteni.

A l htuljnak sllyedse kvetkeztben a tehermentestett eleje nmagtl emelkedi: az ells lbak magasabban, de rvidebben lpkednek. Ezt a kezek aktv tnykedsvel is elsegthetjk, amennyiben a l fejt s nyakt magasabbra igaztjuk s emellett erteljesen hat derk s comb segtsggel egyidejleg a l hts lbait allpsre s az gy ersebben rejuk nehezed sllyal izleteikben sszehajtsra, ksztetjk: ezt az eljrs abszolt feligaztsnak nevezzk Ennl a legfontosabb az, hogy az elrehajl befolysok mindig tlslyban legyenek, mert klnben ez a hts lbak elmaradsra s a l dereknak lesllyesztsre vezetne.

A l helyes tartsa alatt a l tarkjnak s nyaknak azt az ersebb meghajltst rtjk, amelynek nmagtl kell addnia, ha a l segtsgeket tkletesen elfogadja s azutn azt flvisszatartsokkal, mindjobban sszeszedjk. A l tartsba hozsa teht nem kpez kln feladatot, st ellenkezleg, ha a lovas ezt keznek aktv tnykedsvel akarn elrni, ez csak oda vezetne, hogy a l vagy "szr mg " kerlne, vagy pedig tlersen rfekdnk a szrra ("szr ellen menne") s a harmadik nyakcsigolya mgtt az .n. "hamis trs" elllana.

A l sszeszedsnl s feligaztsnl teht kerlni kell azt a hibt, hogy munknkban arra trekedjnk, hogy csak a laikus szeme eltt sszeszedett lnak a ltszatt (kls kpt) keltsk: ez knnyen megesik, ha a fslyt csak a l kls formjra fektetjk. A l sszeszedse s feligaztsa hosszabb idt ignyel, ha nem akarunk a lban krt tenni: ez egy-kt vig is eltarthat, aszerint, hogy milyen fokig akarjuk a l idomtst fejleszteni -esetleg tovbb is.

A lnak hts lbait elszr a sly tvtelre rendszeres tornsztatssal el kell ksztennk s edzennk. Ha a lnak elsietett eljrssal fjdalmat okozunk, merevsget s ellenllst vltunk ki, melyek kvetkeztben rndulsok, ngyulladsok, csnkpk s hasonl nehz sntasgok keletkezhetnek s a lovat tnkre tehetik.

Mindazok az ismertetjelek, amelyeket a segtsgekre engedelmes l jellemzsre felsoroltunk, az sszeszedett lra mg fokozottabb mrtkben vonatkoznak. Azonkvl az sszeszedett l lnkebb, figyelmesebb s mozdulataiban erlyesebb benyomst kelt. lnken s mgis teljesen nyugodtan vgzi a legnehezebb leckket is, lendletesen mozog s lovasval llandan teljes sszhangban van anlkl, hogy akrcsak egyetlen segtsget is szre lehetne venni.

Egyedl a nyak s fejllsn vagy a l htuljn sllyedsn alig ismerhetjk fel a l sszeszedett voltt: ezt csak a lovasa alatt val alapos megfigyelssel llapthatjuk meg.

A j testalkat l szabad lpsben htuls patival kb. 20 cm-rel tllpi az ells patk nyomait. Ezt a kzen s nyugodt lpsben vezetett lnl knnyen megfigyelhetjk, teht akkor, ha a l mg teljesen nyers llapotban van.

Ha a lovas kezdi lovt sszeszedni s annak mells lbainak lpsei a l elejnek tehermentestse s emelkedse kvetkeztben magasabb lesznek, akkor a koncizletekben tbb-kevsb sszehajltott htuls lbal mr nem lpik tl a mells lbak nyomait, hanem ezektl, -mgpedig sszeszedsnek fokozsval mindjobban- elmaradnak. Viszont a htuls lbak elmaradsbl nem lehet a l sszeszedettsgre kvetkeztetni, mert olyan lovak, amelyek lendlet nlkl vagy lesllyedt httal jrnak, vagy amellyel mr elhasznltak, szintn a htuls lbaikkal elmaradnak. Ezrt mindig helytelen, ha csak egyes tnetek utn minden tovbbi nlkl egsz fltt tlkeznk.

MIT SZOKTAK "TARTSBAN" VAL LOVAGLS ALATT RTENI?

A lovat "tartsban" lovagolni kifejezst igen gyakran lehet hallani, de itt ezt szndkosan mellztk.
Ez a kifejezs arra vezet, hogy sokan a formban, amelyben a l mozog, ltjk a lnyeget, s azt hiszik, hogy a l szmra egy bizonyos szablyszer s legjobb tarts ltezik, amelynek elrsre kell trekedni.

Mr tbbszr rmutattunk hogy akkor, ha a lovaglsrl, mint mvszetrl akarunk beszlni, amelynek vgclja a lovas s l kztt megteremtett teljes sszhang s a l felttlen engedelmessge, akkor az sszes segtsgnek mindig a l egsz testre kell kiterjednik. Ettl az elmletben ltalnos elismert helyes elvtl azonban, gyakorlatban sokszor eltrnek, s azt gondoljk, hogy kisebb nagyobb fogsokkal az utat megrvidthetik. Sokszor azt is hiszik, hogy oly eljrsokkal, amelyek csak a l egyes rszeire terjednek ki, egyes merevsgeket vagy feszltsgeket le lehet kzdeni. gy pldul a l szjt a zabln val rngatssal, a l tarkjt s fltmirigyeit pedig hajltsokkal s masszrozssal dolgozzk meg: sokan mg a l egyes lbait is kln-kln akarjk kidolgozni. Mindez az alap elvesztshez vezet, ha pedig az plet alapjbl csak egyetlen egy k is hinyzik, akkor azt kifogstalanul befejezni mr nem lehet.

A gyakorlatban legltalnosabb tvutat a lovasnak az a trekvse jellemzi, hogy lovt "tartsba" hozza, azaz, hogy nyakt meggmblytse. gy azutn a nyak legmagasabb pontjt mr nem a l tarkja alkotja, hanem az kb. 3 tenyrnyire htrbb esik, a l homlokvonala pedig a fggleges mg kerl.
Ezltal a l laikusok eltt tetszetsebb vlik: ha nem is ppen szp, de mgis jobb benyomst kelt, mintha nyakt s fejt hordan. Gyakran taln jl is rzi magt, nyugodtan lpked, br nem olyan trt nyeren s akkor lovas nyelven azt szoktk mondani rla, hogy elvesztette jrst.

Ilyen lovak gyenge lovasok rszre a lovardban vagy kint ismers terepen s utakon nem is kellemetlen lovaglsak, nincs nagy mozgsuk, nem rznak s a lovas knyelmesen l rajtuk, hiszen ugyanebbl az okbl ktjk ki a kezdknek sznt lovakat. Ilyen lovak tbbnyire a velk folytatott munka kvetkeztben kemnyebb szjak lettek s nem veszik rossz nven, ha a lovas itt-ott a szjba kapaszkodik.

Azonban ilyen lovak se nem engedelmesek, se nem kmlhetk jobban a lovagls alatt, mert ebbl a tartsbl nem szedhetjk ssze. A nyak s fej mly tartsa mellett ugyanis a l htuljnak sllyesztse elkpzelhetetlen, s ha azt mgis elrhetnnk, ez a l htnak feldombortsval jrna, miltal a lovas gy rezn magt rajta, mint egy magas hdon. Az sszegmblytett nyak a szabad mozgst is lehetetlenn teszi.

A legnagyobb baj pedig az, hogy ezek a lovak nem engedelmeskednek a segtsgeknek, az engedelmessget brmikor megtagadhatjk, fkppen, ha a lovas tlk valami szokatlan dolgot kvn, s gy igen kellemetlenn vlhatnak. Ez klnsen akkor nyilvnul meg, ha pl. a lovas trsasgt el akarja hagyni. A l ilyenkor a tbbi lovakhoz ragad -vagy pedig gaskodik, kirg, nem engedi magt fordtani, szr mg bjik, vagy ezekre, annyira rfekszik, hogy a lovas vele szemben tehetetlen. Vgl a l akaratt keresztlviszi s a tbbi l utn, szalad-, de semmi esetre sem oda, ahova a lovas akarn. Ilyen pillanatokban a lovasnak eszbe jut, hogy lovt a segtsgekre engedelmess kellene tennie, mindezrt azutn a jmbor lovt okozza s megveri. A l azonban nem tudja, hogy mirt verik s a lovast legjobb akarat mellett sem rtheti meg, hiszen sohasem tanul egyedl jrni, a lovas idig mindig megjutalmazta, ha a tbbi lovak utn -szpen gmblytett nyakkal- szaladt. Teljesen cltalan a lovat ilyenkor megsarkantyzni, vagy -amit szintn gyakran ltunk- szjt rngatni.

A tartsban val lovagls ilyen formja teht sok veszlyt rejteget magban, mert itt a forma ncl lett. A klnbsg azonban, amely ilyen, csak "tartsban jr" s a helyesen belovagolt, a segtsgeknek felttlenl engedelmesked l kztt fennll, nem nyilvnul meg mindig ilyen szembetnen. De mivel sok lovas nincs teljesen tisztban az idomts lnyegvel s gy sokszor csak ilyen ltszlagos eredmnyekre trekszik, itt azokkal az eljrsmdokkal akarunk rviden foglalkozni, amelyek az ilyen hamis "tartsban" val lovaglshoz vezetnek.

Az ehhez val elkszletek igen klnflk lehetnek s pedig a lovas, az oktat s a l hajlamai s vrmrsklete szerint. Lthatjuk, pl. azt, hogy a lovat mr az istllban kiktik eleinte csak gyengbben, ksbb -ha mr egy bizonyos eredmny mutatkozik,- ersebben s rgatjk vele a zablt. Sokan a lovat kzen, gyalog dolgozzk vagy futszron, ersen vagy kevsb ersen kiktve. A nyeregben pedig sokan szintn azt hiszik, hogy a segtsgekre val engedelmessget llhelyben, a lfej lehzsval kell elkezdeni anlkl, hogy lovukat elre hajtank: sokszor e mveletben mg egy gyalogember is segdkezik. Gyakran azt is megfigyelhetjk, hogy a lovas lovt elbb kikt- vagy ms segtszrak segtsgvel, eleinte llhelyben vagy lpsben a nyaka megkerektsre akarja brni, s ha ez mg nmileg sikerl, akkor vatosan kezd vele getni, hogy lovt e tartsra mozgsban is rszoktassa: miutn a l nagyon ragaszkodik az egyszer felvett szokshoz, ez a tarts azutn nla knnyen llandsul. gy a l orra mindig htrbb kerl, szja pedig mindjobban eltompul.

A jmbor l a tallkony embernek sokszor kedvez, szvessget tesz s a "homo sapiens" azutn, mg bszke arra, hogy sikerlt lovt oly "szp formba" hozni.

A L HASZNLATI TARTSA.

Ez alatt a lnak azt az sszeszeds fokt rtjk, amelyben ezt a terepen lovagoljuk. Minden l minden rmdban kisebb vagy nagyobb fok sszeszedettsgben lovagolhat: minl magasabb ennek a foka, annl magasabban, de kevsb trt nyeren lp a l s annl tbb erkifejtsre van szksge. Ebbl kvetkezleg hosszabb lovaglsoknl lovunkat jobban kmljk s azonkvl gyorsabban haladunk elre, ha laposabb, de trt nyerbb lpsekben hagyjuk jrni. Szksg esetn a lovat brmikor jobban sszeszedhetjk, gy pldul, hullmos vagy gdrs talajon, szntsi barzdkon keresztl stb.: erdkn val thatolsnl szksg esetn lovunkat ppen gy sszeszedhetjk, mint a lovardban.

A L ISKOLATARTSA.

Ebben a tartsban -az elbbivel ellenttben- a lnak mr az sszeszedettsgnek egy magasabb fokt kell mutatnia, anlkl, hogy a feligaztsnak, vagy sszeszedettsgnek mrtkt pontosan meg lehetne hatrozni.
Hasznlati s iskolatarts teht relatv fogalmak, amelyek a lovak klnfle testalkata szerint az sszeszedsnek klnbz fokt is jelenthetik. Miutn azonban a legtbb lovas nem kpes arra, hogy az sszeszedettsg fokt az egsz l utn, azaz htuljnak sllyedse s lendletesebb, magasabb lpsei utn megtlje, ezalatt tbbnyire csak a l magasabb nyaktartst rtik. Ez azonban tves, mert vannak gynevezett "szletett htaslovak", amelyek gynyren illesztett nyakkal brnak, s gy kivlan megfelelnnek iskola lnak, s amelyeknek hasznlati tartsa megfelel annak, amit nehezebb, rvid s vastag nyak lovaknl mr "iskolatartsnak" kellene minstennk.

A L NTARTSA.

A l ntartsa alatt lovas nyelven a lnak nmagtl abban a tartsban val magmaradsa rtend, amelyet a lovas szmra ppen elrt: teht ez a kifejezs sem vonatkozik a l tartsnak bizonyos kls formjra, vagy magassgra. A segtsgeket mr elfogad l az idomts elrehaladsval az ntartst igen hamar nyeri el, mg pedig annl gyorsabban, minl finomabb sszevg segtsgeket, de klnsen minl finomabb szrsegtsget alkalmaz a lovas. Az ntarts legnagyobb ellentte az, ha a l a szrra rfekszik. Az ntarts azonban mr azrt is csak ltszlagos, mert az nmagt hordoz (ntartsban men) lra mg mindig a lovas elrehajt lse s ttlenl ellentart keze gyakorol bizonyos befolyst. Az igazi ntarts csak annl a lnl nyilvnul meg, amely lovasval teljes harmniban halad. Olyan lovaknak a tartst, amelyek szr mgtt jrnak, szintn egy bizonyos fajtj ntartsnak lehetne nevezni. Itt a helyest a helytelentl megklnbztetni sokszor igen nehz s sok rzst kvetel: annyi bizonyos, ha a lovas nem kpes a l nyakt brmikor kinyjtsra brni, akkor a l mr szr mgtt van.

ENGEDETLENSGEK LTALBAN.

A l nem mindig teszi meg azt, amit a lovas tle kvn: ezt engedetlensgnek nevezzk, habr ez nem mindig egyrtelm azzal, amit ezen fogalom alatt ltalban rtnk. A felmerl nehzsgek onnt szrmazhatnak, hogy vagy a lovas nem kpes magt a lval megrtetni, vagy pedig, hogy a l flelmet vagy fjdalmat rez.
A l sohasem cselekszik alattomossgbl vagy rosszindulatbl. Igen bajos, minden esetben az okot felismerni, amely a nehzsget felidzte: klnben itt tbbnyire nemcsak egy okbl, hanem tbb ok sszejtszsrl van sz. Ennek vagy ezeknek felismerstl fgg az elllott nehzsgnek eredmnyes lekzdse s kikszblse.
Az engedetlensg eleinte tbbnyire csak jelentktelennek ltsz apr jelekben mutatkozik, amelyekre a lovas gyakran nem is fordt klnsebb figyelmet, s amelyek ezutn nemcsak szaporodnak, hanem ki is lezdnek.

Ennl jellemz az, hogy tbbnyire egy s ugyanazon lovas alatt klnbz lovaknl is ugyanazon engedetlensgek lpnek fel. Ebbl kvetkezleg teht az okot elssorban mindig a lovasban kell keresnnk, s aszerint lst s befolyst helyesbtennk. gy a lnak a szrra val rfekvse tbbnyire a goromba kznek a kvetkezmnye: kezdetben ezen, derekunk meghzsval s kitartsval a l erlyesebb elrehajtsa mellett, esetleg egy sarkantyszrssal is javthatunk.

Ha azonban a lnl a szrra val rfekvs mr szokss vlt, akkor ezen, legjobban kzvetlenl a heveder mgtt alkalmazott plcatssel segthetnk abban a pillanatban, ha a l ismt a szrra r akar fekdni, amit azonnal ismtelnk, ha a l ezt jbl megksrli, de mindig csak egy tssel. Erre a l ijedten nhny lpst gyorsabban fog elremenni, azutn pedig jbl a szrra rfekszik: erre jbl megbntetjk s gy tovbb, mg a rfekvssel felhagy. Itt sem a plca vagy sarkanty hatsa a dnt, hanem a derkkal s alscombokkal kifejtett elrehajt segtsgek. Hasonlkppen ll ez a tbbi engedetlensgeknl s neveletlensgeknl is: ha a lovas nem trekszik arra, hogy lst, rzst s befolyst javtsa s fejlessze, minden lnl mindig ugyanazon nehzsgekkel fog tallkozni.
A l rossz szoksainak oka az, hogy a l nem engedelmeskedik elgg a segtsgeknek, amiben azonban tbbnyire nem annyira a l, mint a lovas a hibs.

Lovagls kzben ms engedetlensgek is lphetnek fel -teljesen vratlanul is- s esetleg megakadlyozhatjk a lovast abban, hogy munkjt folytassa, mint pl.: ijedezs, bakugrsok, gaskods, elragads, helyhez tapads, a lovas falhoz szortsa.

Ebbl kifolylag trekedjk minden lovas komolyan arra, hogy lovt a segtsgekre engedelmess tegye, nehogy esetleg ppen vlsgos esetben tallja magt ilyen nehzsgekkel szemben.

AZ IJEDEZS.

Ha a l valamilyen trgytl fl, akkor fejt mindig a trgy fel fordtja, s arra ijedten rmered. Legjobb, ha a lovas ilyenkor a lovat az ellenkez oldalra hajltja s ezt bels combjval a trgy fel nyomva, mellette ellovagol. Itt az llts a lnyeges, miutn ezltal, a l szmra, megsznik a lehetsg, hogy erre az oldalra htuljval kitrjn. Abban az esetben, ha a lovasnak nem sikerlne lovt tlltani s gy a trgy mellett, elrenyomni, akkor legclszerbben cselekszik a lovas, ha lrl szll s azt a trgy mellett gyalog vezeti el. Gyakran azzal haladhatunk el knnyebben ilyen ijeszt trgyak mellett, hogy ms lovakhoz csatlakozzunk: ilyenkor lovunkat mr elzleg az ellenkez oldalra hajltjuk.

BAKUGRSOK.

A l klnfle mdon hajthatja vgre a bakugrsokat. Mgpedig elrefel, vagy helyben, vagy helyben s forogva. Mindhrom esetben a l fejt leveti s ezzel a lovast a nyeregbl knnyen, elrefel kihzza. A lovasnak iparkodnia kell, a l fejt s nyakt hirtelenl alkalmazott erlyes szrmeghzsokkal vagy megrntsokkal felemelni s a lovat erlyesen elrehajtani. Ha ez nem sikerl, akkor a lovas -hacsak a l nmagtl nem sznteti be a bakugrsokat- tbbnyire fldre kerl.
rzkeny ht lovak sokszor, klnsen, ha velk a nyergelsnl nem bntak elg elvigyzattal, a fells utn hajlamot mutatnak ily bakugrsokra: ez tbbnyire mr kzen val elvezetsnl a l megfesztett htn s bizonytalan merev lpsn felismerhet. Az ilyen lovakat legclszerbb fells eltt futszrazni, vagy addig kzen jratni, mg a lthat feszltsg megsznt. Mindenekeltt ilyen lovak nyergelsnl igen vatosan kell eljrni, a hevedert csak lassanknt, fokozatosan szabad meghzni: azonkvl, ajnlatos kzvetlenl a fells eltt a hevedert egy-kt lyukkal megereszteni. Ha ilyen lovakkal nem bnnak elgg elvigyzatosan, akkor ez a hiba mindig rosszabbodik.

AZ GASKODS.

Itt is, mint a bakugrsoknl, a legfontosabb az, hogy a lovas a lovt elrehajtsa, mert a l csak llhelybl kpes gaskodni.
Ha a l vratlanul gaskodott, a lovas legjobban teszi, ha vagy a l srnybe fogdzik, vagy pedig a l nyakt tleli, hogy ezltal elkerlje a nyeregbl val lecsszst s azt, hogy esetleg a szrba kapaszkodssal a lovat hanyatt rntsa. A legnagyobb hiba volna ilyenkor tl sokig a l nyakn maradni s ezzel az lst, s minden befolyst feladni. Ilyenkor legjobban teszi a lovas, ha -amint a l ismt fldet rt- annak fejt s nyakt azonnal felemelni, mert a l magasra emelt nyakkal nem br gaskodni. Ugyangy kell a lovasnak eljrnia, ha mr elbb megrzi, hogy a lova gaskodni akar, ami azonban elg ritkn fordul el. A kezek leszortsval vagy mlyen tartsval a lovat nem akadlyozhatjuk meg az gaskodsban. A legkellemetlenebb az gaskodsnl az a lehetsg, hogy a l az egyik vagy mindkt hts lbval a biztos llst elveszti s oldalt, vagy hanyatt vgdik. Ilyenkor legjobb, ha a lovas ellki magt a ltl, hogy alja ne kerljn.

AZ ELRAGADS.

Ennek tbbnyire az szokott az oka lenni, hogy a lovas tlersen hzza a szrakat, amely kzdelemben azutn mindig a l szokott a gyztes maradni. A l vagy magasra emelt, vagy mlyen tartott fejjel s sszegmblytett nyakkal ragadhatja el a lovast. Ha utbbi gy rzi, hogy teljesen elvesztette az uralmt lova felett, akkor kiltstalan volna, ha azt visszatartssal vagy a szrak rngatsval akarn feltartztatni. Ilyenkor legclszerbb, egyenesen a l fle kztt elre nzni s egy szabad helyet keresni, ahol a lovat egy nagy krre vehetjk: ezt azutn folytonosan kisebbtjk, mg vgre a lovat a kr kzepn megllthatjuk. Ekzben majdnem kizrlag a bels szrral kell fordtanunk s tbbnyire magunk is meglesznk lepve afltt, hogy a l sokkal knnyebben hagyja magt fordtani mint azt feltteleztk volna.
Vralfutsos szemmel, veszetten ritkn rohannak el lovak.

A LOVAS FALHOZ SZORTSA.

Ha egy l falnak, vagy fnak akar lovasval dlni, akkor az ellenkez oldalra hajlik s bels lbaival testt az illet trgyhoz odanyomja. Itt a lovas kpessgn mlik, hogy tudja-e lovt -hasonlan, mint az ijedezsnl- az ellenkez oldalra, ebben az esetben teht a trgy fel hajltani. Ily mdon megakadlyozhatja, hogy a l a trgyhoz szortsa, st a jelenleg bels combjval a lovat onnan elnyomhatja: teht itt is az thajlts a lnyeges.

HELYHEZ TAPADS.

Tapadsnak, a lnak azt a rossz szokst nevezzk, amikor helyhez kti magt s onnan elmozdulni semmi ron sem akar, gy pl. ms lovaktl, az istlltl, vagy egy ajttl. Emellett az ilyen l tbbnyire vagy gaskodik, vagy lovast a falhoz akarja szortani: mind e ksrleteket az elbbiekben lert mdon kell lekzdeni, de a legfontosabb az, hogy a lovat ismt elremensre ksztessk. Ilyen ellenszeglsek szolgljanak minden lovasnak figyelmeztetsl, hogy a segtsgekre val engedelmessg megteremtsvel alaposan foglalkozzk s magt ebben, mindjobban tkletestse.

 
Bottyn Equus Hungria
Tartalom
 
Trsalg
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Szmll
Induls: 2005-12-28
 
Melegvr lovak
 
Hidegvr lovak
 
Pnik
 
pols
 
A pata
 
Western
 
Az ugrats
 
Egyb
 
Kptr
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!