1. HOGYAN KSZTETJK A BELOVAGOLT LOVAT A SEGITSGEK ELFOGADSRA ?
A helyesen belovagolt lnak ehhez elegend lesz, ha lovasa a derekt meghzza. Ilyen l akr ll helyzetben, akr lpsben, getsben, vagy vgtban azonnal tveszi a segtsget, feltve, hogy a lovas a szrakkal ellentartan hat s az als combok, amelyeknek a l trzsvel lland rintkezsben kell lennik, a derkmeghzssal egyidejleg knny nyomst gyakorolnak r. A fszerep teht itt a lovas dereknak s als combjnak jut, nem pedig a szraknak: helytelen, ha a szrakat a kezek befordtsval akarnnk rvidteni.
Olyan l amelyet nem tudunk derekunk meghzsval s combunk nyomsval azonnal a segtsgek elfogadsra brni, nincsen helyesen belovagolva: ilyen esetben vagy nyers, vagy egy mr elrontott lval van dolgunk.
2. HOGYAN TANITJUK A NYERSLOVAT A SEGITSGEK ELFOGADSRA ?
A mg belovagolatlan lovat akkor kezdjk a segtsgekre engedelmess tenni, ha a lovas slya alatt bizalommal, hossz, trt nyer lpsekkel a vezet l mellett lustn tovbb halad. A tulajdonkppeni munka teht akkor veszi kezdett, ha a l annyira ellustul, hogy lovasa annak elrehajtsra knyszerl. Az elrehajt segtsgeknek megrtst a lovaglplca hasznlatval ksztjk el. A plca hasznlatnl klnsen fiatal lovaknl igen vatosnak kell lenni, hogy a l ettl meg ne ijedjen. A lovas alscombjval mindinkbb felveszi az rintkezst a l testvel: ezt minden l nyugodtan tri, ha azokat csendesen ott tartjuk. Azt, hogy a combnyomsra elre kell mennie, a plcval egyidejleg alkalmazott gyenge tsekkel rtetjk meg lassanknt a lval.
Minden tovbbi munka a kvetkez idben a lnak az gynevezett "munkatemben" val hatrozott elrelovaglsbl ll. Ez az tem, mindig kiss gyorsabb legyen, mint amilyenre a l nmagtl hajland, teht menkedvben egy bizonyos tbbletet kell elteremtennk. Azzal, hogy a lovas kezdi lovt erlyesebben elrehajtani s az temet elrni, akarata mr rvnyeslni kezd s ez mr a segtsgekre val engedelmessg kezdett jelenti. A l elremenst s lendlett azonban a lovasnak nem szabad azzal megzavarni vagy gtolni, hogy a lovat kezvel formba akarja hozni, mert nem a forma lnyeges, hanem az, hogy a lovas ebben a nyugodt, trtnyer munkatemben lovbl az sszes fellp feszltsgeket s ferdesgeket minden nyugtalan, egyenetlen lps stb. kikszbljn. Emellett a l - hacsak a lovas kezvel ebben meg nem akadlyozza - fejt s nyakt nmagtl leengedi s a zabln tmaszt vesz. vakodnunk kell az tem tl korai s tl hirtelen megvltoztatstl: temvltozsok s fordulatok mozgs kzben eleinte csak ksrletkppen, mintegy jelezve hajtandk vgre. Lpsrl - lpsre tapogatdzunk elre s elssorban arra, hogy a nyugodt, trtnyer s egyenletes lpsek megmaradjanak: csak ha ezt elrtk, tmaszthatunk tovbbi kvetelseket. Ha pedig a lendlet megsznik, akkor ez mindig annak a jele, hogy tl sokat kvntunk a ltl.
Igy azutn egyik kis elrehalads a msikbl nmagtl addik. A l rvid idn bell az elrehajt combnak teljesen engedelmeskedni fog. Az elrehajts folytn a hts lbaknl ered tol vagy taszter kvetkeztben a l felveszi a tmaszkodst a zabln s kezdi azt rgni. A lovasnak kezvel most teljesen ttlenl kell maradnia, mert az a lnyeges, hogy a l nmagtl keresse meg a szrat. A lovas teht ne akarja ezt a folyamatot htrafel hat kezeivel meggyorstani, mert klnben az a veszly fenyegeti, hogy a l homlokvonalval a fggleges vonal mg kitr, nyakt sszegmblyti s elkezd a zablval jtszani. A lnak semmi szn alatt sem szabad szr mg kerlni s a zablt kikpni: ebben a lovas csakis ersebb elrehajtssal s szabadabb temben val lovaglssal akadlyozhatja meg.
Ha ez nem segt, akkor a lovaglplct erlyesebben kell hasznlni, szintgy, ha a l a zablt kikpi, vagy avval jtszik, ilyenkor is a lovat erlyesen kell elrehajtanunk.
A nyugodt s egyenletes jrsnak mindjobban llandsulnia kell, ez egyben a helyes munknak a prbakve is. Ha most a lovas nyugodt s simulkony lse mellett a meglltsoknl lassanknt derekt is hasznlja - ami klnben is a simulkony lsnek ppgy felttele, mint a slythelyezs a fordulatoknl -, a fiatal l a segtsgeket rvidesen megrti s azoknak engedelmeskedni fog.
A lovas biztos s a nyereghez tapad lse, valamint a l szmra mindinkbb rezhetbb vl derk s combhatsok utbbit nyugodt vezets mellett nmagtl a ttlen kzre toljk. A l fejnek s nyaknak akr gyeskedssel, akr erszakkal htrafel hat szrakkal val "tartsba hozsa" helytelen s kros kvetkezmnyekkel jr. A l gmblytett nyakkal taln hamarabb fogja a belovagoltsg benyomst kelteni: azonban ezzel mg nem vlt engedelmess s nyaka sszegmblytsvel mr megtanulta azt, hogy mikppen vonhatja ki magt "szr mgtt" val jrssal a lovas befolysa all.
3. HOGYAN KSZTETJK A MR ELRONTOTT VAGY FLRELOVAGOLT LOVAT A SEGITSGEK ELFOGADSRA?
Elrontottnak vagy flrelovagoltnak olyan lovat tekintnk, amelyet ugyan mr hosszabb id ta htaslnak hasznlnak anlkl, hogy a segtsgeknek engedelmeskednk, vagyis a lovas azt dereknak meghzsval egyszersmind a segtsgek elfogadsra brhatn.
Bizonyos, hogy minden lovas jl belovagolt lovon jobb kpet mutat, mint egy kevsb jl belovagolt lovon: azonban helytelen volna ebbl azt kvetkeztetni , hogy kizrlag csak jl belovagolt lovakon lehetne megtanulni lovagolni, mert nagyon tanulsgos s kvnatos, hogy rzsnket s befolysunkat ismtelten rzkeny lovakon is kiprbljuk s fellvizsgljuk: rzst csak sszehasonlts rn sajtthatunk el, ha sokfle lovat lovagoltunk, amelyeknek mindegyikn ms s ms az rzs.
Ha valaki mg sohasem rezte meg egy lovon, hogy az "szr mgtt" van, annak mg nem lehet biztos rzse a lnak a segtsgekre val engedelmessge irnt. Minden jl belovagolt rzkeny l helytelen befolysokkal gyorsan elronthat, pldul szr mg kerlhet: az a lovas pedig, aki egy szr mgtt jr lval nem tudja a zablt elfogadtatni, mindig abban a veszlyben forog, hogy lovt tudtn kvl is szr mg hozza s gy nem lehet bizalommal sajt rzse s befolysa irnt.
A fiatal lovas azonban ne vllalkozzk tl korn valamely flrelovagolt vagy mr elrontott l megjavtsra, hanem csak akkor, ha mr teljesen megtanult a l mozgshoz hozzsimulni s ezt kvetve a nyereghez tapadva lni.
Olyan lovak, amelyek nem engedelmeskednek a lovas derekval kifejtett behatsoknak, igen sokflekppen vonhatjk ki magukat a lovas befolysa all s azt is klnbz mrtkben tehetik. Ilyen engedetlensgek vagy csak ml termszetek, vagy mr nagyon meggykeredzettek lehetnek. Sokszor elegend a lovat a ttlenl tartott kzre erlyesen elre rlovagolni. Minl megszokottabb vlt egy engedetlensg, annl tervszerbben kell a lovasnak eljrnia, hogy ezt lovbl a sz szoros rtelemben elrefel kihajtsa.
Ritkn vonja ki magt egy l a lovas befolysa all csak egy bizonyos mdon, majdnem mindig tbb ilyen engedetlensg lp fel egyszerre. Ezen csak gy lehet segtennk, ha nem a l egyes rszeihez, hanem az egsz lhoz tartjuk magunkat.
Egybknt ilyen lovakrl azt mondjuk, hogy:
kemny, rzketlen szja van, fejt doblja, tarkjt megmerevti, szarvasnyaka van, szr fltt jr, szr mgtt jr, szr ellen jr, rfekszik a szrra, htt behzza vagy lesllyeszti nyakban (3.s 4. csigolya kzt) (htban gyenge ktseknl), egyik vagy msik hts lbt hamis trst mutat, megmerevti rvid, elsietett jrsa van (lnk vrmrskletnl), comb ellen tr, nyelvt kilgatja, lpsben dcg.
Mindezek a fent vzolt hibk eltnnek, ha a l a segtsgeknek engedelmeskedik, teht vgeredmnyben mind ugyanennek az alaphibknak megnyilvnulsai, semmi ms, mint a lnak a lovas segtsgei all val klnfle szabadulsi ksrletei!
A munka menete mindig ugyanaz, a klnbsg csak abban van, hogy a fennll hibk javtshoz szksges elfelttel megvan-e mr, vagy hogy knnyebben, vagy nehezebben teremthetjk meg. Ilyenkor mindig ajnlatos a lova csikzablval kantrozni, hogy knnyebben brjuk a zabla elfogadsra, mivel ez sokkal puhbban hat.
a) A lnak elszr ismt tanulnia kell az elrehajt segtsgekre elremenni. b) Ha ezt elrtk, a lovat befel hajltjuk. c) Ha a l engedi magt lltani, akkor fejnek s nyaknak elre s lefel val kinyjtsra brjuk. d) Ha a l ezt megtette, hagyjuk hogy a zablt nmagtl megkeresse. e) Ha a l a szrat nmagtl felvette, fl visszatartsokat gyakorolunk vele.
a) HOGYAN TANITJUK AZ ELRONTOTT VAGY FLREVEZETETT LOVAT ISMT AZ ELREHAJT BEFOLYSOKNAK ENGEDELMESKENI?
Ez a feladat az olyan lovaknl nehezebb, amelyek a lovas alatt el akarnak rohanni, mert nem trik. Sokan azt hiszik, hogy ilyen lovakkal egyltaln lehetetlen elrni azt, hogy lovasuk ltal hajtassk magukat. Ebben az esetben minden attl fgg, hogy megtudjuk-e lovunkat nyugtatni. Ezrt lovagoljuk ezt getsben a nagy krn, ha ez nem hasznl, a kiskrn. A lovas ne csbtassa magt a szrakon val hzsra, vagy azokkal val kitartsra: a szrak a lovat egyelre csak vezessk. Addig kell nagy vagy kiskrn maradnunk, mg a lovat hajtani tudjuk anlkl, hogy jbl elrohanna. Minl jobban tudunk a nyereghez tapadva lni, a derekunkat meghzni s minl nyugodtabban s vatosabban fekszenek als lbszraink a l trzsn, annl hamarabb fogjuk ezt elrni. A kiskrn val folytatlagos fordts a lovat lassanknt elaltatja: ms md erre nincs. Igy a lovas hamarabb r el ahhoz, hogy lovt hajthassa, mint ahogyan ezt maga is felttelezte volna, de csakis akkor, ha igazn simulkonyan a nyereghez tapadva tud lni. Ez az ls olyan lovaknl is dnt szerepet jtszik, amelyek htukban fjdalmat reznek: tveds volna teht azt gondolni, hogy ilyen lovakon elrehajolt testtartssal vgleges eredmnyt rhetnk el, mert ilyen eredmnyre ezeknl is csak akkor szmthatunk, ha elbb azt, hogy rajtuk a nyereghez tapadva tudjunk lni.
A lovat a bels szr tartja a nagy vagy kiskrn: a kls szr eleinte egyltaln nem jtszik szerepet, hasonlkppen a l tartsa is teljesen lnyegtelen s mellkes. Eleinte csak arra trekedjnk, hogy a lovas s ne a l szabja meg az temet s csak ha ezt elrtk, kezddik a tulajdonkppeni munka. Minden idomts csak akkor veszi kezdett, ha a l lusta s hajts lett, ha a lovas derekval s als lbszraival megkezdheti az elrehajtst.
Fordtva ll a dolog lusta s a combok irnt rzketlen lovaknl. Ilyen esetekben helytelen volna, ha ennek ellenre mgis csak a combbal akarnnk a lovat elrehajtani. A sarkantyk is csak hiba srtenk meg a lovat, st ezek mg jobban eltomptank. Itt csak a lovaglplca hasznl, a nyers l is a plca segtsgvel tanult a combra s derksegtsgre elremenni. A plca hasznlatval azonban a lovasnak tisztban kell lennie, mg mieltt az ilyen lovat ismt a segtsgek elfogadsra akarn brni. Ha a l a derk s a combnyomsra ismt elre megy, akkor a lovas rvidesen abban a helyzetben lesz, hogy a munka temt diktlhassa: teht nyugodt, egyforma temet, de mindig kiss gyorsabbat, mint amilyenben a l nmagtl akarna menni. Aki errl megfeledkezik, a l megjavtst tekintve a legnagyobb hibt kveti el.
b) MIRT S HOGYAN LLITJUK S HAJLITJUK AZ ELRONTOTT LOVAT?
Ha az elrontott l a derk s combnyomsra ismt elre megy, akkor kezdjk a nagykrn helyesen hajltani.
Tudjuk, hogy a l a segtsgeket csak akkor fogadja el, ha teljesen elengedett: teht minl jobban megknnytjk ezt a l szmra, annl hamarabb engedelmeskedik a lovas akaratnak.
Minden l akkor engedi el magt leghamarabb, ha hajltottan jr. A l mr termszettl fogva mozgs kzben kiss jobbra vagy balra elhajlik s sohasem jr egszen egyenesen, amint ezt a tbbi ngylb llatnl, pldul a kutynl is megfigyelhetjk. A helyes hajlts eredmnye legjobban gyenge ht lovaknl mutatkozik.
A lovas lovt gy lltja befel, hogy vatosan a bels szrral nyomst fejt ki s egyidejleg a kls szrral utnaenged. Majdnem minden l tri, hogy ily mdon lltsk, ha nem jobb, akkor a balkzen s viszont, - hogy melyik kzen, azt a lovas gy llapthatja meg, hogy a nagy krn tbbszr is kezet vltoztat. A munkt ezutn az gy megllaptott knnyebb kzen kezdjk meg. Hogy a hajltst a l fejnek lltsval kezdjk e meg vagy a htuljnak befel lltsval vagy mind a kettvel egyszerre, az nem lnyeges, ennl is a legfontosabb az, hogy ne feledkezzk meg arrl, hogy a fsly az elrehajtson van s azon is maradjon, hogy zrtan, meghzott derkkal s a l hajltsnak megfelelen ljn.
Ha a l hatrozott s erlyes elrehajts mellett egyik kzen sem engedi magt befel lltani s hajltani, akkor a lovas a segtsgszrhoz nylhat. Ennek a segteszkznek hasznlata ltszlag a munkt kompliklja, de ez ilyen esetekben nem kerlhet el: azonban fontos, hogy az illet lovas a segtszr hasznlata fell tjkozott legyen. Ha a kvnt clt elrte, a segtszrat azonnal hatson kvl kell helyeznie, klnben tbbet rt mint hasznl vele. A l annl knnyebben hajlthat befel, minl puhbban hatunk a bels szrral s ha emellett a kls szrral utnaengedve a lovat erlyesen elrehajtjuk. Ha a lovas a bels szrat erszakosan hzza, nem csodlkozhat azon, ha a nlnl sokkal ersebb l erre nem vlaszol engedssel. A l szjval teht vatosan kell bnnunk s a lovat, a bels lcsontra helyezett testsllyal, erlyesen elrelovagolunk. Ha az egyik kzen nem rnk el eredmnyt akkor megksrelhetjk ugyanezt a msik kzen: ha nem sikerl a nagykrn, akkor a kiskrn. gyszintn az egyik kzrl a msikra val vlts is tovbb segt, ha ez alatt az id alatt az engedst a l szmra a kls szr ellenhatsval meg nem neheztjk.
Ha a l a bels szrnak engedett, akkor evvel a l lltottsgt llandan fent kell tartanunk, ha pedig a l a hajltst all akrcsak egy pillanatra is kivonja magt akkor minden mstl elkell tekintennk, mg a puhasgot ezen az oldalon ismt helyre nem lltottuk
c) MIRT S HOGYAN BIRJUK AZ ELRONTOTT FLRELOVAGOLT LOVAT ARRA, HOGY NYAKT ELRE LEFEL KINYJTSA?
Elre bocstom, hogy sok lovas nincs tisztban azzal, mirt kell az idomts kezdetn a ltl mly nyak s fejtartst kvetelni, ha vgeredmnyben a lnak kikpzse utn ell magasabb, htul pedig alacsonyabb kell vlnia? A l elejnek feligaztsa (emelse) azonban csak akkor helyes, ha ez a htulja sllyedsnek a kvetkezmnye s eredmnye (viszonylagos feligazts). Hogy ezt elrjk, a l kt hts lbt koncizleteiben (csp s hts trdizletekben) rugszeren ssze kell hajltanunk, amivel nem csak htuljnak sllyedst, hanem azt is elrjk, hogy lbak ebben a rugszer helyzetben most mr a sly hordozsban is rszt vesznek. Mieltt azonban ezt megtehetnnk, elbb a l hts lbaiban rejl elretol (taszt) kpessget kell felbresztennk s kifejlesztennk. A hts lbakkal val elretolsnl, a l alkatnl fogva a nyakt lesllyeszti: a nyak azonban ne csak sllyedjen, hanem egyttal elre is kinyljon. A nyak kinyjtsa mg fontosabb, mint a sllyesztse. Ha nem vagyunk kpesek a lovat brmikor akaratunk szerint nyaknak kinyjtsra brni, akkor nem is ll mdunkban a lovat megakadlyozni abban, hogy fejvel a szgye fel visszamenjen, azaz szr mg bjjon s gy a szrak hatsa all, kivonja magt. Akkor valban nem igen fogjuk elrni azt, hogy a l a segtsgeknek biztosan engedelmeskedjk.
A l nyaknak s fejnek ezt az elre-lefel val kinyjtst clz munkt legjobban a nagy vagy esetleg a kiskrn nyugodt munkagetsben kezdjk el, s pedig avval, hogy a mr befel lltott lovunk lkapcsra a kls szrral kis nyomst gyakorolunk, hogy azutn ugyanezzel a keznkkel - esetleg egsz karunkkal is - a l szja fel elremenjnk. Ezzel a csak rvid ideig kifejtett knny nyomssal inkbb csak a l figyelmt akarjuk a kls szrra felhvni, az utnaengeds a kls kzzel val elremens a fontosabb. Utbb emltett mvelettel a lovat arra akarjuk sztklni, hogy szintn engedjen, s nyakt elrefel nyjtsa ki.
A lovas tartsa lovt emellett meghzott derekval llandan lnk temben, amely mindig a l ltal felknlt temnl valamivel lnkebb legyen. Ha a lovas a l elrehajtsrl megfeledkeznnk -vagy az temet r bzn- akkor a l szmra, megsznne az ok, hogy nyakval a csalogat szr utn kinyljon s a lovas, gy hibaval munkt vgezne. Az elrehajtsnak fkppen abban a pillanatban kell rvnyeslni, amikor a kls kzzel utna engednk, s elre megynk -a kls szr teht lgni kezd.
Ehhez a munkhoz nem kell klnsebben kifinomult lovas rzs, ellenben igen alkalmas ennek a kifejlesztsre.
A lovas a bels szrral a l befel val lltst fenntartja, de tartzkodnia kell attl, hogy bels kezvel kls keznek a tevkenysgt tmogassa. Ez azrt igen fontos, mert msklnben a lovas knnyen abba a hibba esik, hogy mindkt kezvel vltakozva hasson, teht a szrakat ide-oda hzogassa s gy a l szjban "frszeljen". Ilyen eljrssal a lovat sohasem lehet a segtsgek elfogadsra brni, hanem ezzel a l legfeljebb szr mg kerl, vagy ez ellen fog kzdeni. Ha a lovas a kls szr lland utnaengedsvel a lovat llandan a nyaka kinyjtsra, teht a "zablig val elrenyjtsra" csbtja, a l rvidesen kvnsgnak eleget fog tenni. Ezt az lland elretapogatdzst a l legfeljebb unalmasnak vagy lnyegtelennek tallja, de sohasem fogja fjdalmasnak, vagy kellemetlennek rezni: ezrt nem is fog ellene vdekezni s lassan minden kr utn kellemesebb s lustbb lesz. Ha a lovas nem veszti el trelmt, a l most mr lassanknt a szrak utn ki fog nylni: ha ez tl sok tartana, akkor a lovas esetleg megksrelheti, hogy lovt kiss ersebben befel lltsa, s jobban elre hajtsa, fleg a kls szrral. Ez mindkt kzen megksrlend, de ennl tbbet a lovas egyelre nem tehet s nem is szabad tennie. Az utat lefel a lovas a lnak csak megmutathatja, de annak megtallst, a lra kell bznia.
A legtbb l mr nhny perc mlva -hibiban megrgzttebb taln flra mlva-, de elbb-utbb mgis minden l reagl erre a folytonos utnaengedsre, "felknlsra". A l els bizonytalan ksrlete utn, amelyet nyaka kinyjtsra tesz, a lovasnak folytatnia kell befel lltott lovt combbal s derkkal mindjobban a kls, csalogat szrra elrehajtani. Elszr az egyik kzen, azutn a msikon, kezdetben a puhbb (knnyebb) oldalon, hosszabb idn t, amg elrehalads mutatkozik, s a l megrtette, hogy a lovas kvnsgnak eleget tett: azutn pedig ugyanazt a msik kzen. E clbl a lovas folytonosan vltson kezet a nagykr kzppontjn val pontos tlovaglsval, mg a l vgre nmagtl mindkt kzen nyakt egyformn elre lefel kinyjtja. Ezzel meg is teremtettk az alapot a segtsgek elfogadsra.
d) HOGYAN TALLJA AZ ELRONTOTT L AZ UTAT ELRE-LEFEL A ZABLRA (SZRRA)?
Ha a l nyakt mindkt kzen knyelmesen elre lefel kinyjtja, lovasnak nincs ms teendje, mint a szrakat a teljesen ttlen kezben tartani, amg a l nmagtl kezd a zabln knny tmaszt venni, s azt rgni. Ha a hatrozott elrehajtson kvl nem fejtnk ki a lra semmilyen ms knyszert, akkor nem is lesz oka arra, hogy brmilyen merevsget, feszltsget vagy flelmet mutasson, A nyak kinyjtsa teht az elfelttele, annak, hogy a l a szrat (zablt) megkeresse, s azt elfogadja. A nyak kinyjtsa azonban mg pp gy nem azonos a szr elfogadsval, mint ahogyan a lfej lltsa sem eredmnyezi mr a nyak kinyjtst is. Mindez a hrom tevkenysg, gymint: a l lltsa s hajltsa, a lnyak kinyjtsa s a zablra (szrra) val tmaszkodsnak elrse mg jobban sszefolyik, mint az ilyen lers utn gondolnnk: ezeknek a mkdseknek kln-kln val trgyalsra azonban szksgnk volt, hogy e 3 folyamatnak mindegyikt, mint olyant megmagyarzhassuk.
Emellett mindig az a legfontosabb, hogy a l elrehajtsrl ne feledkezznk meg, hogy mindig a szrra elretoljuk, s hogy a kls szr utnaengedsvel jbl bizonytkot szerezznk arrl, hogy a lovas keze s a l szja kztti sszekttets csakis az elrehajtsnak s nem a kzzel trtn htrahzsnak az eredmnye.
Miden eddigi fennll merevsget, grcss ellenfeszlst -akr az llkapcsokban, a tarkban, nyakban, htban vagy vgtagokban nyilvnul meg-, az egyenletes, unalmas, de mgis erlyes s a l ltal felknlt temnl kiss lnkebb munkagetsben elrefel kikszblnk. A l mindjobban elengedi magt s vgl szrnak, combnak s derknak egyformn engedelmeskedve egyenslyban halad.
Ha a segtsgekre val engedelmessget a lnl ily mdon elrtk, akkor ezt ebben mg biztosabb kell tennnk. A lovat mindig jbl s jbl nyaka kinyjtsra ksztetjk, hogy ebben a fesztelen s minden knyszertl mentes jrsban -amely szmra csakis kellemes lehet-, megerstsk. Ezzel a lpsek mindinkbb nyugodtabbak s az erlyes elrehajts kvetkeztben mindig trt nyerbbek is lesznek. A l htgerince minden lpsnl a hts lbak mozgsval egyttesen kezd lengeni, izmai pedig minden feszessg nlkl mkdnek. Ha ekkor a lovas a szrakkal ellentart hatst fejt ki s a lovat egyben meghzott derkkal mg jobban a zablra rtolja, akkor ez minden ellenkezs nlkl "felveszi magt", azaz slynak egy rszt a htuljra helyezi t, aminek megtrtntt a zabla elengedsvel s megropogtatsval jelzi. A szrakkal kifejtett hats tartalma vagy annak tbbszrs megismtlse szerint a l ezutn vagy az temet rvidti, vagy megll. Ez a munka mr a l sszeszedsnek kezdett jelenti.
Az elbbiekben lert t ugyan nem vezet minden lnl egy flra alatt clhoz, de mindenesetre rvidesen annak a felismershez, hogy ezzel clt fogunk elrni. Eltarthat 8-14 napig is, mg a mr elrt eredmny biztoss vlt s a lovas kpes lesz ilyen lval is, mint a helyesen belovagolt lval, a segtsgeket mr nhny lps utn elfogadni. Ha azonban ez rvid idn bell nem sikerl, akkor ez tbbnyire egyltaln nem fog sikerlni: ez esetben pedig a lovas elssorban sajtmagtl krdezze meg, hogy nem benne rejlik-e a balsiker oka? Mert ez tbbnyire csak azon mlott, hogy a lovas nem tudott a l mozgshoz elgg hozzsimulni.
|